Търговският принц и спящата красавица
Българските граждани заслужават да знаят в какво се състои изборът по споразумението с Канада


адв. Валентин Брайков

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Площадите на Европа кипят от емоции, свързани с предстоящото подписване или провал на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (CETA) между ЕС и Канада. То е по-малкият брат на проекта за подобен договор между ЕС и САЩ - Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (TTIP). И двете са програмирани за подпис в края на 2016 г., но преговорите по TTIP бяха замразени поради остри европейски възражения и на финалната права остана само CETA, което излезе от сянката и попадна в критичния фокус. В интернет форумите нервите са нажежени до бяло, през последния уикенд десетки хиляди излязоха на протест в европейските столици, сравнявайки СЕТА с троянски кон.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
17 коментара
напълно съгласен със винаги точния Брайков
Европа не пази своите граждани или своя бизнес - просто политиците и популистите в Европа си пазят наслоените връзки и сочните сокове от преплитането им с неконкурентни политически зависими и регулаторно пазени местни бизнеси...
При съществуващата в България съдебна система, винаги ще сме губещата страна по спорове.
Браво , добра статия . И истината ще ни направи свободни :-)
Много добра статия! Аз мисля, че това което става в момента със СЕТА е здравословно - някой трябва да си научи урока, че трябва да има достатъчна прозрачност и открит дебат за решения, които толкова пряко и значимо засягат обществата.
Тц, сблъсъкът е на концепции за новите технологии:
Америка - Всичко е допустимо до доказване на неговата вредност
Европа - Нищо не е допустимо без сериозни проверки за безвредност
Справете се с процента и динамиката на развитието на аутизма...
До коментар [#5] от "plebs":
Зелените пари май ще победят в "корумпирания Брюксел"
Аз съдя за Брюксел по хората ,които "ние" пращаме там:
Бареков,Пръмова,Станишев,Бинев само тези х5 години х18 000 евро на месец 4 320 000 евро на вятъра.
Ако някой е против моето мнение ,нека ми посочи полза за България или европа/не случайно с малка буква/ ,която е докарал наш "външен политик"
Не ми е ясно поради каква причина падането на митата трябва да бъде съпътствано от правила, които дават възможност на една корпорация да бъде по-силна от една държава. (Не че няма многобройни такива примери по света, но в случая все пак говорим за Европа.)
Преди броени дни ЕС най-сетне наложи мита за китайската стомана (след като ингилизите спряха да пречат). Китайците блъскат като роби за жълти стотинки, не им пука изобщо за околната среда и най-важното - провеждат целенасочена политика на дъмпинг, целяща унищожаване на европейската металургия. Т.е. решението на Еврокомисията е съвсем резонно. Какво обаче би станало ако след примерно 10 години Канада започне да прави нещо подобно? Как ЕС ще си защити интересите, ако всяко "нарушение" на Ceta води до почти автоматични санкции за страната, дръзнала да упражни някаква форма на суверинитет?
Май някой се опитва да направи глобализацията напълно необратима.
Статията е много хубава, но не отчита едно нещо: индивидите в парламента нямат никаква нужда от убеждаване за СЕТА, те даже не приеха да се обсъдят последиците й, против заедно с Герб гласува и РБ, което мен лично окончателно ме зачеркна от избирателите им. Сбирщината в парламента гласува да подпише един празен лист, срещу обещание за екскурзия в Канада.
После ще кажат, а европа така каза. Никакъв дебат в парламента. Без обяснения подписват неща, после пак гласуват за да плащаме. Щом няма никой в затвора така ще бъде. Това ми напомня на Белене. Едни хора подписали нещо без да мислят, после други ни осъдиха и ще платим всички. Да платят подписалите. Никога няма да си научите урока. Боли ме мен, че няма да има визи за Канада.
Споразумението е добро защото обвързва демокрациите от двете страни на Атлантика, а за потребителите в България дава достъп на по-евтини качествени стоки от САЩ и Канада.Нашите производители трябва да свикват с конкуренцията на останалия свят, независимо дали е САЩ, Канада или Китай.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.