Защо Валония блокира споразумението на ЕС с Канада
Международен инвестиционен съд и защита на земеделието в ЕС, са основните искания на белгийския регион


Ваня Димитрова

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Шансовете на ЕС да убеди правителството на Валония - френскоезичния регион в Белгия с население от 3.6 млн. души, да се съгласи да подпише споразумението за свободна търговия между ЕС и Канада (СЕТА) клонят към нула. Председателят на валонския парламент Андре Антоан обяви в понеделник сутрин "няма да е възможно да се спази срокът на ултиматума", фиксиран за понеделник вечер, и поиска още време.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
БРАВО на Парламента на Валония! Те защитават интересите на малкия човек и показват нагледно за кого работят чиновниците в Брюксел.
В България никой нищо не знае за това споразумение. Никой нищо не коментира. В Белгия някакъв си местен парламент има сериозни аргументи срещу клаузи на споразумението. Помислете си що за държава сме, що за медии имаме и за какви овце ни смятат. Хвърлиха ни едно падане на визи, което си е задължение на Канада и цървула Бойко реши чинно да подпише. Щото началниците били решили. Аман от избрани от народа дето си имали началници и им слугуват безпрекословно..
Не само, че няма да спазят срока, ами още една провинция в Белгия го блокира днес. Така че нещата съвсем закучиха, другарки и другари..
Може би ще има проглеждане?
J'aime la Belgique! Vive la Valonie! Ей на това му се вика местно самоуправление. А у нас кой "ебава" проблемите и решенията например на община Каспичан, Баничан или Гърмен? Пол Манет и Андре Антоан доказаха, че има мислещи глави, а не само безмозъчни послушници като Великия лицемер от Великото херцогство на Лукса, по-известен като "ръководител, организатор и вдъхновител" на данъчните измами Жан Клод Банкер. Иначе олигархията и задкулисието от Американа и Канадия получиха по един среден пръст от Моленбек и Скарбек в отговор на операция NewLand през 2015, по-известна като Пътя на скакалеца и молеца.
Не е почтено такъв голям икономически гигант като ЕС да извива ръцете на Канада! Срамота другари и другарки от Брюксел! Къде остана международната солидарност?!
До коментар [#4] от "Тодор Панаров":
Къде отиде "интернационализЪма" и международното положение?
Канада население = 37 милиона
Европейски Съюз население 508 милиона
Колкото и американски фирми да има в Канада и те да произвеждат всичко, май е пак малко прекалено да се сравняват.
И още:
Канада БВП = 1.827 трилиона
ЕС БВП = 16.220 трилиона
Дори и да не са абсолютно точни дават представа за мащабите.
срамното е че нашите управляващи нямат мнение по въпроса и въобще не бе обсъждан в общественото пространство.
защо?
какво ще стане ако не разпишем?
не можем ли и ние да поставим условия..ама не на Канада, а на ЕС - нашите субсидии колкото на останалите в ЕС!
да видим тогава кой ще кляка...ама нашите кой ги брои за х**
разписват като селски кметове ...иначе договорили визите
те за тях могат да осъдят Канада за неравнопоставеност и дискриминация...
Браво на Валонците ! Измиват очите на ЕС, на тези, най- близко до нашия хал. Нашите предатели и глупаци, платените "глобалисти", винаги ни набутват на дъното, а сега практически ни променят Държавата без да ни питат. СЕТА или ТПТИ, в не реформиран и адаптиран вид , значи загуба на суверенитет и нулева възможност на Правителствата за социални практики. А в Конституцията е записано , че България е Социална Държава. Свръх могъщите Интернационални концерни работят и Частните им съдилища съдят, само и единствено по специално създадени, безогледни със своя протекционизъм закони. Международните закони на СТО и Световното право са без значение (никой не те кара да ги подписваш ). Примамката в капана е по -голям пазар, но това важи само за равностойни партньори. Българското законодателство за собственост, индустриални права, патенти, комунални услуги, Държавна намеса и др., както и правните ни практики са подобни на повечето малки държави в ЕС, но коренно различни от Американските и практически ни превръщат в беззащитна колония. Явно се намесват, такива могъщи, реакционни, капиталистически сили, че Валонците нямат никакво доверие в Европейските комисии и това , което са договорили по СЕТА. Референдум трябва не за партийни глупости, с него и без него, все тая , а за тези жизнено важни договори ,Още веднъж, Браво!
"Това, което ни трябва, са юридически клаузи, които да гарантират, че (...) не се отслабват възможностите на държавата да регулира, да защитава нашите публични услуги, социалните ни норми, нормите за околната среда, всичко, което представлява европейския модел на общество..."
Разбирай, "валонския модел на общество", защото останалата част на ЕС е в подкрепа на СЕТА. Аз съм за ред и законност. Но на практика не може да има общ пазар в ЕС с повече от 28 законности! Общият пазар е една от най-големите придобивки (и силата!) на ЕС. Без него най-голямата икономическа общност в света се превръща в купчина дребни територии, които са неспособни да вземат единно решение за каквото и да е, да не говорим за конкурентноспособност.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход