Унгария ще привлича инвеститори с корпоративен данък от 9%
Той ще бъде въведен през 2017 г. и ще е най-ниският в ЕС


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Унгарското правителство ще намали корпоративния данък в страната до най-ниското му равнище в Европейския съюз (ЕС). Това е знак за засилващата се конкуренция между страните по света с цел привличане на преки чуждестранни инвестиции, пише Financial Times.Орбан демонстрира, че иска да ореже данъците, откакто страната излезе от мерките за бюджетна дисциплина на ЕС през 2013 г.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
20 коментара
За пръв път да вдигна палец на Орбан. Дано и наш'те, дето все се опитват да го имитират, се усетят, че в скоро време освен най-корумпирана страна, ще бъдем и страната с най-високи данъци
МНого зависи от това каква какъв е административния и интелектуален капацитет в институциите... за 10 години нашите премиери както сме си с ниски данъци не доведоха нито един читав стратегически инвеститор а Румъния няколко пъти си увелича индустриалния износ през това време.
У нас най-много да отворят през това време нова немска бакалия или МОЛ.
В Ирландия а и в Люксембург, както и в Холандия и други, да не изреждам
мултинационалните компании се привличат не само от ниския корп. данък а от "специално отношение" и "специални сделки" с правителствата на тези страни, които им позволяват да плащат символични данъци, ако може да се нарекат данъци изобщо, смехотворните суми които внасят, каквато беше сделката с Аpple например където ефективно платеният данък беше от порядъка на 0,1%. ЕС излезе с решение че това е незаконно, и ябълките трябва да платят на Ирландия няколко милиарда данък, но
ироничното е че Ирландия не желае да вземе тези милиарди, защото това щяло да влоши инвестиционния им климат.
Интересни обрати, лупинги и салта.
Все по лесно стана да се избягват данъците печалба чрез офшорки.
Затова трябва да смъкнем данъка на 5 %(корпоративния данък).
Така голяма част от компаниите ще си експортнат печалбите тук и няма да се занимават с излишни схеми(офшорните схеми струват пари и нерви).
Ако се намалят и осигуровките...............на България основния и проблем е че и липса лидер,който е :
-визионер
-предприемачески и финансово грамотен
-Смел е,и не се плаши от общественото мнение за да прокара реформите,които са нужни.
До коментар [#3] от "just":
По висок беше данъка за Епъл(между 1 и 2 %),но не беше безплатен-за това Епъл плаща индиректно като открива еди колко си работни места в Ирландия и няма право да ги затвяря.
Още повече тази преференция е уязвима-много лесно могат да им наложат глоби за нелоялно отношение/конкуренция спрямо другите бизнеси.
Ако ние намалим данъка на 5 %-доста инвестиции ще спечелим само от това.
[quote#4:"kapitalcho"]Ако се намалят и осигуровките......[/quote] a_ima_po_visoki_pensii Така, че се очаква пълна липса на инвестиции, дефицит, както и реален спад на събраните пари - повече ще преминат в кешово разплащане без отчитане.
Цъ - осигуровките се увеличават от 2017 г., материалът е облъчван с такива обяснения -http://clubz.bg/47133-osigurovkite_se_vdigat_za_d
Те и тиквите струват 10 стинки килото, ма хор'та си купуват банани от 3 лв. Що ли?
До коментар [#3] от "just":
До коментар [#5] от "kapitalcho":
Вижте дълга на Ирландия и кеша на епъл... ЕС кара Епъл да връща, щото утре като сговнянят пак нещата, Ирландия ще моли ЕС, а не епъл за помощ.
След кризата вече никой не дава за пример Ирландия, ама умниците пак претоплят манждата
До коментар [#5] от "kapitalcho":
Не не беше по-висок, , беше пресметнат доста точно, да преференията е уязвима, но защо едва тази година фактите за единични компании излизат на открито, колко години върви тази практика? Също така решението за тази глоба се обжалва и както писах Ирландия дори не желае да я приеме.
Корп. Данък в БГ е едва 10% от доста време, но няма голям приток на чужди инвестиции, дори до 5% да падне пак ще е същото. Защо е така,
ами в БГ няма действаща съдебна система,администрацията е тежка и мудна и т.н. много е просто.
До коментар [#7] от "Хи-хи":
Я виж колко е икономически ръст за миналата година(2015) и за тази година(очакванията) и пак ръси бисери.
П.С
Малък хитнт-за миналата година имаха ръст от 25 %(да 25 %,няма грешка в цифрата).
До коментар [#8] от "just":
[quote#8:"just"]Данък в БГ е едва 10% от доста време, но няма голям приток на чужди инвестиции, дори до 5% да падне пак ще е същото. Защо е така, [/quote]
Няма ли ?
Я виж инвестициите преди и след плоския данък.
Виж какви са приходите,даже когато икономиката се свива(икономическата криза)............но приходите не само че не падат(което е логично на свиваща се икономика),а се увеличават.
Иначе съм съгласен-само с това не става.........трябва и акъл(реформи).
Но на фона на балканския мързел-само с нисък корпоративен данък,ниски осигуровки и ниско ДДС..........може да докараме 4-5 % ръст без да правим нищо...............а ако почнем и да правим.
П.С
Малък Хинт
Румъния ще има най големият икономически ръст в ЕС за 2016,а за 2017 се очаква да смъкнат ДДС-то на 16 % и да намалят осигуровките.
А сега познай коя държава ще има една от най високите ръстове в ЕС за следващите години и какъв ще ни бъде ръстта в сравнение с Румънския ?
лелий, че да беше го обсъдил с Курнелия първо и с министрите на Виденов като Румен Гечев - всички те имат други виждания за нещата
иначе по отношение на как не било проработило това в БГ - дали причините са, че в Бг няма върховенство на закона и повсевместна корупция и че мафията управлява прокуратуратурата и винаги може да ти открадне бизнеса - справка техномаркет
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.