

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Отношенията между Анкара и Брюксел обаче се влошават, а Реджеп Тайип Ердоган заплашва да "отвори граничните порти" към Европа.
- Хуманитарното положение в Гърция е тежко и страната трудно ще се справи с втори бежански поток, подобен на този от 2015 г.
В студената нощ на 17 срещу 18 ноември от античните крепостни стени на крепостта на остров Хиос започват да летят скали и коктейли "Молотов". Целта на неочакваната атака са разположените в подножието на укреплението палатки на лагера "Соуда" , в които живеят няколкостотин мигранти и бежанци, търсещи закрила на острова. Няколко души са сериозно ранени, а извършителите все още не са открити. Според гръцки медии атаката над "Соуда" най-вероятно е свързана с предшествалия я тур на крайнодясната "Златна зора" из граничните гръцки острови, които се превърнаха в места за регистрация и задържане на бежанците, пристигащи от Турция.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Отношенията ЕС - Турция се изкофтиха след метежа от 15 юли. Евролидерите със забавяне и доста обтекаемо и двусмислено порицаха превратаджиите, но за сметка на това се съсредоточиха върху неспазването правата на човека, (сраженията покрай парка Гези и избушването на редакциите на медията Заман и национализацията й преди това не ги смущаваха), а както е показала историята, тази карта се вади, когато няма друг полезен ход.
Впечатлението, което остана, е че за лидерите на ЕС не е били тайна подготовката на преврата и зле прикриха разочарованието си от фиаското му.
Защо ЕС смени политиката на ухажване на Турция, при положение, че мигрантската заплаха остана?
Преди това Меркел, Туск, Юнкер направиха пътека до Анкара и носеха на Ердоган кошници със зашеметяващи обещания. След 50 г. кандърми ЕС реши да спринтира членството на Турция в ЕС, въпреки десетките непипвани преговорни глави. Визови облекчения, 6 млрд. Е, неналични в бюджета на ЕС - всичко се обещаваше, само и само близо 3-те млн. мигранти и бежанци да останат там, където са.
Катастрофата в отношенията ЕС - Турция е пряк резултат от безпомощната или по-скоро липсата на реална политика към мигрантската заплаха. Мятането от щедрите покани на Меркел до реалната схема вътрешноевропейските страни да връщат бежанците на страните от външната за ЕС граница (Гърция и България) показва неосмисляне на заплахата.
Ердоган е хаотичен, често блъфиращ, но не е самостоятелен играч, защото Турция е в сложно икономическо, вътрешно - и външнополитическо положение и е зависима от много фактори: Русия, С.Арабия, Катар, кюрдите и ПКК, САЩ.
За момента Ердоган няма интерес да дестабилизира добавъчно ЕС, защото кризата в двустранните отношения моментално удари турската икономика и всяко изостряне на отношенията ще я задълбочи.
Но това не означава, че няма да натиска за визови отстъпки.
Границите се пазят първо със закон и правови мерки, след това със жива сила и техника и след това с приказки. Тъй като ЕО е една структура неспособна да промени законите си, вечно съобразяваща се с интвресите на някой ключов партьор и едиствената страна имаща право ма вето--Германия не позволява на страните членки да ги променят, не могат да се приемат необходимите закони и всеки може да нападне Европа даже и с джобно ножче. Защо трябва да има танкове, самолети, автомати и сложнотии, след като закона позволява на всеки да влезе и остане докагато си иска в Европа? За войска и съоръжения не може да става нито дума: никой в европа не може да изхарчи и евро без благословията на Брюксел. Която се дава само за това да не се безпокоят властващите там. Естествено е конкурентите да използват ситуацията -- Турция, арабските страни, САЩ са по-добре с Европа, която командват, не която може да е самостоятелна.
До коментар [#2] от "knb":
Много добре е, че подхващате темата за охраната на границата. Миналата седмица ходихме до сръбския Погановски манастир край ждрелото на Ерма от другата страна на границата. На свечеряване колона от камиони и джипове от сръбската гранична полиция се разположиха на лагер наоколо.
Явно сърбите не разчитат на ЕС да им помагат да си пазят границата и го правят сами. И при положение, че за няколко месеца са ни върнали към 13000 незаконни мигранти, явно я пазят добре.
Навлеците трябва да бъдат пращани на необитаеми острови за да не притесняват местните жители и да бъдат поставени пред избора да живеят като корабокрушенци или да бъдат върнати по родните им места!
Ако гърците бяха оставени на тяхното "Охи" и да бъдат извадени от ЕС, днес над Акропола щеше да се вее знамето на Ислямска държава...
Ами бежанците, като чуват, че не са съвсем добре дошли в Европа, защо не започнат да търсят и други маршрути? Ей къде е Саудитска Арабия, Кувейт - Много по-близко от Европа, освен това и мюсюлмански държави..
Очевидно, че от тук нататък няма да става по-добре, особено на фона на нарастващите престъпления от мигранти (примерно последните убийства и изнасилвания в Германия)..
Мути в панделата, драконови мерки за пресичане на нелегалната паплач навлеци и дебели мита за всичко произведено в Турция. Дали Ердоганчо ще оцелее? Ама, това са си сънища наяве :|
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.