Майкъл Либрех, председател на Bloomberg New Energy Finance
Една трансформация се случва на глобалния енергиен пазар към края на 2016 г. За пръв път слънчевата енергия става най-евтината форма на ново електричество. В миналото това се е случвало с определени проекти. Но сега несубсидираната слънчева енергия започва да надминава въглищата и природния газ на все по-голямо равнище и нови соларни проекти в развиващите се пазари струват по-малко, за да бъдат изградени, отколкото вятърните проекти, пише Вloomberg.
Данните показват значителното намаление на нужните средни инвестиции за инсталирана мощност от един мегават за вятърни и слънчеви проекти в 58 страни, които не са членки на ОИСР, включително Китай, Индия и Бразилия. Макар че слънчевата енергия в крайна сметка трябваше да падне под вятърната предвид резкия спад на цените, малцина прогнозираха, че това ще стане толкова скоро. "Инвестициите в соларна енергия стигнаха от нищо, буквално нищо, преди пет години до доста. Голямо участие тук има Китай, който бързо въвежда слънчевата енергия и помага на други страни да финансират свои собствени проекти", казва Етан Зиндлер, ръководител на американските политически анализи към Bloomberg New Energy Finance (BNEF).
Повратна точка
Тази година отбеляза голям напредък за соларната енергия. Търговете, на които частни компании се състезават за огромни договори за осигуряването на електричество, достигаха рекорд след рекорд по отношение на евтината слънчева енергия. Всичко започна с договор през януари за произвеждането на електричество за 64 долара за мегаватчас в Индия, последвано от сделка през август за 29.10 долара за мегаватчас в Чили. Това е рекордно евтино електричество – около половината от цената на конкурентната енергия от въглища.
"Възобновяемата енергия здраво навлиза в ерата на подкопаването на цените на изкопаемите горива", посочва председателят на BNEF Майкъл Либрех. Става въпрос за нови договори, но доста проекти са пред завършване тази година. Когато всички приключени проекти през 2016 г. се вземат предвид през идващите месеци, вероятно общото количество на добавени глобално соларни фотоволтаици за пръв път ще надминат добавените вятърни мощности. Данните очакват да покажат 70 гигавата новоинсталирани соларни мощности през 2016 г. в сравнение с 59 гигавата вятърни.
Завоят към чиста енергия може да бъде по-скъп в по-богатите страни, в които търсенето на електричество е непроменено или спада, а слънчевата енергия трябва да се състезава със съществуващите скъпи въглищни и газови централи. Но в държавите, които добавят нови електрически мощности възможно най-бързо, "възобновяемата енергия ще бие всяка друга технология в по-голямата част на света без субсидии", твърди Либрех.
Мощности за чиста енергия
В последно време светът достигна повратна точка и добавя повече мощности за чиста енергия всяка година, отколкото за въглища и природен газ, взети заедно. Пикът на употребата на изкопаеми горива за електричество може да бъде достигнат в рамките на следващото десетилетие.
Що се отнася до инвестициите във възобновяема енергия, развиващите се пазари водят пред членовете на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, като са изхарчили 154.1 млрд. долара през 2015 г. в сравнение със 153.7 млрд. долара от тези по-богати страни.
Все пак възходът на вятърната и на слънчевата енергия изисква време и изкопаемите горива остават най-евтината опция, когато вятърът не духа и слънцето не грее. Въглищата и природният газ ще продължават да играят ключова роля в облекчаването на недостига на енергия за милиони хора през идващите години. Но мнозина други очакват завоя към възобновяема енергия с нетърпение.

Майкъл Либрех, председател на Bloomberg New Energy Finance
Една трансформация се случва на глобалния енергиен пазар към края на 2016 г. За пръв път слънчевата енергия става най-евтината форма на ново електричество. В миналото това се е случвало с определени проекти. Но сега несубсидираната слънчева енергия започва да надминава въглищата и природния газ на все по-голямо равнище и нови соларни проекти в развиващите се пазари струват по-малко, за да бъдат изградени, отколкото вятърните проекти, пише Вloomberg.
30 коментара
А у нас "шлемофоните"яросно защитават ядрената кампания на Масква.С белене лягат и стават.
Ухааа, екстра, екстра, кеф ми става като чета такива новини, може и да доживея времето, когато алтернативните източници на енергия ще станат още по-достъпни, та и аз да се оборудвам както съм го намислил...
Положителна новина и голям принос за случването на тази промяна изигра Китай. За което ги поздравявам.
Да четат чугунените комунета, които искат да ни прецакат за десетилетия напред!
Станали били много ефективни, а? Бойко и Трайчо обаче побързаха да присъединят максимално много още преди години!
Кога спираме субсиидите за соларни ВЕИ-та у нас, след каот са толкова евтини станали? Над 1 млрд лв ВСЯКА ГОДИНА! От джоба на потребителя в този на корумпирани политици и приближените им компании, сдобили се с гарантирано изкупуване за 25 години напред! Рушащи конкурентноспособността на икономиката. В Чехия преди месец гласуваха 31 млрд € субсидии за ВЕИ-та за целия срок на ползване. (Медияпул)
Евтини, евтини, колко да са евтини. Някой смятал ли е колко ще му струва централа с мощност 3 киловатпик? Защо толкова? Ами защото горе-долу 12 панела могат да се съберат на южния скат на еднофамилна къща.
Възвръщаемостта е между 14 и 20 години. В момента в който си върнете инвестицията и започнете да печелите всичко ще се е амортизирало.
Руските тролове в коментар номер 5 и 6 плюват еко енергията ама нищо не можете да направите тавариши. Най големия инвеститор в соларни панели е братски ви Китай.
"последвано от сделка през август за 29.10 долара за мегаватчас в Чили."
>>> Това прави 52 лева/МВтч и такава цена се постига, когато има търгове, а не "разходопокривен принцип" като у нас. Място не мога да си намеря, като се сещам как по етажите на властта си счупиха краката да присъединяват фотоволтаици на по 800, 500, 400 лева на мегаватчас с ясното съзнание, че 3 години по-късно цените ще са като тук в статията - 52 лева - 8 пъти по-малко.
До коментар [#8] от "cinik":
Чудесно! Дай ми оферта за 1МВтч на 100лв, или дори за 200лв, и веднага го взимам!
Все пак щом го пише във вестник или го дават по телевизията, значи няма начин да не е вярно, нали? Особено, когато става дума за случки в Китай и Индия!
Като се толкова евтини слънчевата и вятърната енергия, защо ги плащаме, сякаш ги карат от Китай с мулета?