Един ден във финландското училище "Анна Тапио"
Образованието във Финландия се води от идеята да подготви учениците за живота, а не на теоретични знания


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- "Анна Тапио" е единственото бординг училище за ученици от седми до девети клас във Финландия.
- То е частно, но средствата за обучението на учениците идват от държавата.
- Подготовката на финландските учители е дълга и трудна, но след нея те имат свобода в преподаването.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
14 коментара
"В тях финансирането за обучителния процес се покрива от държавата (10 хил. евро на ученик годишно), но родителите плащат за допълнителни услуги..."
В България държавата плаща около 1400 лева на ученик за година и иска да е съизмерима с Финландия . Разликата от 700 евро до 10 000 евро са за сметка на труда и самоотвержеността на българския учител, който също е човек, колкото и упорито да ни убеждават в обратното.
И пак се връщаме на въпроса за триците и маймуните и за мераците дето са повече от глупаците...
Весели празници на всички :) От здраве и късмет да не се отървете!
"Основното е да мотивираме учениците да мислят, да развият умения как да общуват с другите и да бъдат добри хора."
Такива ученици ще подобрят икономиката и обществото на всяка държава, но качествена образователна система не се подготвя за един управленски мандат и без надпартийно съгласие. Много образователни министри се упражняваха да министерстват, вместо да управляват с визия.
Резултатът е виден, за наше общо съжаление.
"а две момчета затрудняват класа с въпроси на тема лов, който се оказва тяхно хоби"
Тия двамата май са от маскирали се на финландци семействата ,ама са руснаци
Не може финландеца , хобито му да е лов
Хубаво на думи, но на практика не постига никакви резултати, освен хората да си правят кефа. И така докато изядЪт и изпиЯт сътвореното от предните поколения.
Примери бил - Финландия бяха нещо в 80-те и 90-те години. Сега е само надолу.
Ще ме извините за неточността - нагоре с 0,5% ръст годишно, докато инфлацията е 3, а данъците нечовешки. А Финландеца след занималнята, наречена училище не му остава друго освен да ходи до Естония да се откърти с пиене, понеже дори не може да си го позволи в собствената си държава. Как да е.
До коментар [#5] от " realismisthename ": крайно съм несъглссен с теб. 1) сегашните икономически показатели са следствие на досегашната, а не новата система. 2) успеха на един народ не се мери само в икономика. не само това, а и света почна да усеща, че истината е в балансирания живот, а не в постоянния растеж за сметка на природата и менталното здраве. ако си живеят добре, ебе ги за растежа
До коментар [#6] от "Yulian Spasov":
Tвое право е, уважавам мнението ти.
относно 1 не мога да се съглася - икономическите показатели, както казваш, са вследствие от досегашната система - последните 20 години; не говоря за днес, защото тази изгъзица да "дудшиш подправки с образователна цел" не е от вчера във Скандинавия. Вижда се какви резултати постигат подобни експерименти - икономическа стегнация.
при 2 си прав - всек има прави да си избира живота. Дали искаш да пиеш като казак от сутрин до вечер, или да работиш като кон за цифрички в електронното банкиране, или да рискуваш живота си с някоя незаконна дейност, или да живееш в мир с природата и да душиш подправки - си е личен избор. Което ти клати лотката, както се казва.
Но ти да си беден като полска мишка, а аз да имам много милиончета наследство от тати и да ти обяснявам - "закакво ти е да работиш и да създаваш блага г-н Спасов, ела да душим подправки заедно, ТОВА е ПРОГРЕСИВНО" - идва ми в повече и не го смятам за редно. Надявам се, аналогията ми беше ясна.
Отделно тази система ражда едни ошлайфани от министерството на истината изроди, имащи се за нещо повече от другите. Пример - Тръмп. По-голямата част от тези зомбирани симпатяги душещи подправки се смеят на американците и размахват пръст осъдително - как виждаш ли ти - Тръмп им е президент. Окей, може и аз да не съм съгласен с вижданията на оранжевия президент, но не бих си позволил такова отношение към президента на 300 милионен САЩ.
За 5 години живот в Скандинавия - имам достатъчно преки наблюдения, за да преценя, че написаното в статията как "училището ги кара да мислят критично и да обсъждат важни събития днес и утре" е тотална измишльотина. Там те вкарват в калъп и министерството на истината се грижи да се мисли само по правилния начин.
До коментар [#7] от " realismisthename ": Да приемем че си прав. Как обаче си обясняваш първите места на финландските ученици в международните тестове.
Г-жа Йорданова ни разказва общи приказки-байки за наивници. Живея в чужбина и си позволявам да се усъмня в методите на оценяване на PISA, както и тестовете QI . За тях българчетата са полуграмотни, невежи и направо казано „тъпи“. И... като отидат в Англия, САЩ и другаде същите „тъпачета“ получават пълни стипендии за отлични резултати. А възрастните „тъпи“ българи смайват европейците с общата си култура и познанията си за историята и достиженията на европейската цивилизация. Нека тази „дама“ провери какво знаят младите финландчета за френската, английската, руската и немската (избирам най-значителните) история и литература и ги сравни със знанията на учениците от добрите училища в България, а не тези с преобладаващо циганско мнозинство, както правят всички чуждестанни „изследователи“.
До коментар [#9] от "bozkata":
Като цяло съм съгласен, но проблема при нас не е с добрите училища, а със средното ниво което върви надоло и особено по малките населени места и селата. Силата на скандинавците е, че във всяко село там можеш да вземеш що годе читаво обрзование, а нас положението на места е страшно. В този ред на мисли трябва да се поучим по скоро от организационната им работа и цялостното структуриране на нащата, защото там явно нещата работят, а не да гледаме душенето на подправки както авторът на статията настоява.
Моето впечатление от северните държави, е че там могат да си позволят да душат подправки защото системата им е толкова добре направена, че няма да се счупи лесно от разни експерименти... старите поколения са се справили доста добре с това и без такива изгъзици...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.