На прага сме на транспортна революция
Няколко технологични начинания радикално ще променят начина, по който се придвижваме


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Едва ли има има невръстен фен на научната фантастика, който поне за момент не си е мечтал, че когато порасне, ще се вози на космически кораб. За жалост развитието на технологиите обикновено не се случва със скоростта, с която децата си представят, четейки безсмъртните романи на Жул Верн, Хърбърт Уелс, Айзък Азимов, Филип Дик или пък Артър Кларк.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
18 коментара
Ако продължи печатането на пари.. нищо чудно да има такава революция.. Но трябва още по-яко печатане и в същото време - доларът да остане резервна валута, т.е. да не му спада цената.
Иначе новите технологии са прекалено хай-тек/т.е. сложни, както за създаване, така и за поддържане.. т.е. скъпи/ и ще са достъпни само за малко свръх-големи комнании. Другите не знам какво ще правят. Освен това - реално тия технологии никога не могат да се изплатят и ще трябва да копират лоукост компаниите и да продават билети много под себестойност и да разчитат пак да борсата за да си попълват финансите. Т.е. пак опираме до яко печатане на пари , за да може борсите да хвърчат експоненциално нагоре/почти/. И покрай тях - компаниите листнати на тях, а и не само те - щото всичко е свързано.
Дълговете на държавите станаха огромни/но пък някои фирми се облажиха яко от това.. и нищо чудно - компаниите да поемат функциите на държавите/а сегашните държави да се оставят да фалират/.. макар че и това ще е временно решение, щото без постоянно печатане или намиране на ресурси - икономиките не могат да продължат да се развиват така/. Реално последните години имаме растеж захранван от дългове, които никога не се връщат/т.е. тези които взимат такива кредити.. източват тия които не им е позволено да взимат такива невъзвръщаеми кредити - като им подбиват цените и икономиките/.
Наистина вълнуващи ще са следващите 10 години! Космосът, начините на придвижване, технологиите за добив и складиране на енергия, изкуственият интелект, .....
Как ли ще оцелее една прогнила империйка на североизток и ватените и слуги от близката чужбина! Май на нещо още по- евтино от препарати за почистване на вана ще трябва да минат!
Развитите държави използват огромната си задлъжнялост, която все повече увеличават за да печелят позиции срещу останалите над 150 държави. Регистрират патенти, авторски права, завземат пазари, продават под себестойност. Убиват другите държави и се бият в гърдите колко да велики. И всичко това е възможно заради статута на една валута и възможността за печатане без ограничения, за живеене на гърба на другите. Многото пари използват и за нови открития разбира се. Но както е тръгнало няма кой да им използва откритията.. ако струват над себестойността си.
До коментар [#2] от "Realist":
Ролята на Русия в света е - на копача на кюмур (суровинен придатък).
Дори в момента Русия е суровинен придатък на най-бедната страна в ЕС - България. Те внасят в България газ и петрол ( 90 % от вноса), а ние българите изнасяме два пъти повече на световния пазар от тях, на глава от населението.
До коментар [#4] от " iak ": А колко внасяме?
До коментар [#5] от "mickmick":
http://www.nsi.bg/
В подзаглавието "ще променят" е доста оптимистично казано. Тепърва ще видим колко от тези стартъпи ще стигнат до комерсиален продукт. В момента парите са евтини, банките дори таксуват големите депозити. Липсват инвестиции с добра възвръщаемост. Обаче описаните разработки в статията "ще променят" това, нали на това се надяваме, а надеждата крепи пазарите.
До коментар [#4] от "iak":
Посмали малце:
Брутен вътрешен продукт на глава от населението по номинална стойност - на Русия е 14,302 и е на 14 място в света според Международиян валутен фонд , а България е на 78 място с 7,006 долара...
[quote#8:"Rossen Roussanov"]Брутен вътрешен продукт на глава от населението по номинална стойност - на Русия е 14,302 и е на 14 място в света[/quote] _GDP_(nominal)_per_capita
Глупости - Не е на 14-то място дори в Азия...
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by
Извън топ 60 е, след Чили и Полша, въпреки че добива 10 милиона барела петрол дневно - около половин милиард долара - всеки ден...
Ние сме малко след тях, без никакви природни ресурси.
И много преди тях по средна продължителност на живота...
[quote#8:"Rossen Roussanov"]на Русия е 14,302 и е на 14 място в света [/quote]
Всъщност, БВП на Русия се е сринал заедно с цените на петрола през 2015 и намалял от 2.1 на 1.3 трилиона.
За 2015 е под $10к на човек, а за 2016 вероятно ще е по-нисък и от нашия.
И това е най-големия производител на петрол в света!
Много точно го е написал колегата - Суровинен Придатък
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход