Страсбург: Родителите-мюсюлмани трябва да пускат момичетата си на плуване
По дело срещу Швейцария ЕСПЧ реши, че интересът на децата от социална интеграция е по-значим от религиозните убеждения на родителите
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Отказът на швейцарските власти да освободят две мюсюлмански момичета от уроци по плуване в смесени групи в училище, не нарушава правото на семействата им на свобода на религията. Това обяви Европейският съд по правата на човека в решение от днес по делото Osmanoǧlu and Kocabaş v. Switzerland. Съдът единодушно отхвърли жалбите на родителите на двете момичета срещу швейцарската държава, подадени след като семействата били глобени със сума от близо 1300 евро заради отказа да допуснат дъщерите си на уроци по плуване, които са част от задължителната учебна програма. Двамата жалбоподатели – баща на едното момиче и майка на другото, са едновременно швейцарски и турски граждани, и живеят в Базел.
В решението си съдът отбелязва, че с отказа си да освободят двете мюсюлмански момичета, които не са достигнали възрастта на пубертета, от задължителните уроци по плуване в смесени класове, швейцарските власти са дали предимство на необходимостта децата да следват изцяло учебната програма, което не представлява нарушаване на свободата на религията. Действително, по този начин властите се намесват в свободата на религия, но тази намеса преследва оправдана цел - защита на чуждестранните ученици от всякаква форма на социално изключване. Съдът подчертава, че училището играе специална роля в процеса на социалната интеграция, особено когато става въпрос за деца от чуждестранен произход. Той отбелязва, че интересът на децата е в пълноценното образование, което улеснява тяхната успешна социална интеграция според местните обичаи и нрави, и този интерес надделява над желанието на родителите да освободят дъщерите си от смесени уроци в басейна. А значението на уроците по плуване не е просто във възможността детето да се научи да плува, но преди всичко да вземе участие в тази дейност с всички други ученици, без изключение заради произхода си или заради религиозните или философски убеждения на родителите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Но все пак въпросните момичета няма да имат право свободно да си изберат мъж християнин, например.
Е може ли да завършите толкова добре написана от езикова гледна точка статия с изречение, съдържащо думата ЗАДЕТО????
Съдът преценява също така, че размерът на наложената глоба на двамата родители ЗАДЕТО (защо не ТЪЙ КАТО) не пращат дъщерите си на плуване е пропорционален на преследваната цел.
До коментар [#1] от "Георги Георгиев":
Родителите се пробват дали ще им мине номерът.Ако успеят в училището,ще пробват навсякъде.Ще водят дела,протести ще организират,ще търсят други съдилища...изобщо ще вкарат белите в такъв филм,че ум да ти зайде.
А нещата са простички:
Искаш детето ти да ходи на училище=посещава задължително всички часове.
Не си пускаш детето на училище=глоба и срок да напуснете страната.
А да видим дали ще си размятат фереджетата!
Съдии и адвокати ще хабят време и пари с този "свръхважен" случай,ще се предлага да носят буркини,т.е.да са по-специални от другите деца-а как съучениците им биха реагирали на това?Някое дете може да иска да влиза голо в басейна,щото родителите му са хипита и изповядват пастафарианство....глупости.
Тази религия само две неща я оправят-гонене и натиск,ако не може първото.
е, ако не искат, да потърсят алтернативна форма на образование или да се възползват от вариантите, предлагани от държавата. ако искам детето ми да получи стриктно и само религиозно възпитание, няма да го пращам в държавно училище. и на мен ми е трън в очите, че бяха уволнени на Запад чиновници, които в качеството си на граждански служители, но и заради християнски убеждения, не искаха да венчаят гей двойки - и ги уволниха. съдът не зачете и тяхното право да отстояват принципна позиция, като стана ясно, че ако не искат да имат конфликт със съвестта, трябва да си намерят друга работа.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.