Борсите посрещнаха с одобрение целите, които британското правителство обяви, че ще преследва в преговорите за напускане на Европейския съюз, като паундът поскъпна с 2.5% спрямо долара ($1.2343 за паунд и 86.69 пенса за 1 евро, или поскъпване с 1.5%), а акциите на няколко британски банки скочиха с над 4%.
Това е най-силното движение на британската валута от кризата от 2008 г. насам. Като основна причина анализаторите сочат решението на премиера Тереза Мей да подложи на парламентарен вот договореното с ЕС споразумение. Според Дейвид Дейвис, отговарящ за преговорите за Brexit, дори депутатите да отхвърлят окончателната сделка, Великобритания ще напусне ЕС, защото избирателите ясно са се произнесли на референдума от лятото на 2016 г. какво искат.
Тонът в дългоочакваната реч на Мей бе отчетливо конструктивен и с няколко обещания, че Лондон иска да остане ключов партньор на евросъюза. В същото време тя ясно заяви, че няма да се търси компромис - Великобритания ще напусне единния пазар и ще преговаря за възможно най-тясно икономическо и търговско партньорство. Но също така се чуха и критики, че Лондон продължава да се опитва да си избира от условията онова, което най-много му носи изгода.
Какво предложи Мей
Напускане на единния пазар. Няма да има запазване на членството, а ново, цялостно, "смело и амбициозно" споразумение за свободна търговия. Споразумението с ЕС трябва да позволи възможно най-свободната търговия със стоки и услуги, да даде на британските компании максимална свобода да търгуват и да работят на европейските пазари, както и да позволи същото на европейския бизнес на Острова.
Елементи от сегашните правила за единния пазар на ЕС може да влязат в новото споразумение за свободна търговия. Идеята е това да засегне отделни сектори като износа за Европа на автомобили и камиони или свободата за предоставяне на финансови услуги в чужбина.
Ще се търси максимално отворен достъп до единния пазар на ЕС. Един от ключовите моменти на новото партньорство ще е търсенето на максимален достъп на реципрочна основа, договорен в споразумение за свободна търговия.
Без частично, асоциирано или половинчато членство в ЕС. Ще се търси ново и равнопоставено партньорство между независима, самоуправляваща се, глобална Великобритания и нейните приятели и съюзници в ЕС. Няма да приемаме модел, вече използван от други държави. Няма да опитваме да запазим някои елементи от членството.
Без да се правят големи вноски в бюджета на ЕС. Понеже страната вече няма да е член на ЕС, няма нужда и да прави големи вноски, но може да се участва в конкретни европейски програми.
По-добре без сделка, отколкото с лоша сделка. Страната ще преговаря с позитивно отношение, но ако сделката е лоша за Великобритания, по-добре е да няма такава.
Участие в митническия съюз на ЕС - пълноправното членство ще ни пречи в търговските преговори, но искаме - доколкото това е възможно - и безмитна и свободна трансгранична търговия. Може това да стане чрез ново митническо споразумение, някакъв вид асоциирано членство в Митническия съюз или запазване действието на някои негови елементи.
Контрол над мигрантите. Винаги сме искали имигранти, особено високо квалифицирани. Винаги сме искали имиграция от Европа и винаги ще приветстваме мигрантите като приятели. Но посланието от избирателите бе ясно - контрол над влизащите от Европа.
Плавен преход за бизнеса. Компаниите няма да бъдат изправени на ръба на възможностите си заради внезапни решения и скорошни срокове. Но няма да има и преходни периоди с отворен край.
Инвестиции в икономическа инфраструктура. Без намаляване на бюджетния дефицит и инвестиции няма как да повишим потенциала за растеж на страната ни.
Мигрантите от ЕС. Ще продължим да ви приемаме и се надяваме така да постъпвате с нашите граждани във вашите страни. Ще гарантираме правата им, ако същото стане с британските граждани в другите държави от съюза.
Обща зона за пътуване с Ирландия. Великобритания ще има сухопътна граница с ЕС и в преговорите запазването ѝ ще е сред важните ни приоритети.
Не желаем разпадане на ЕС. Мнозина не схванаха докрай мотивите ни и се опасяват, че започна разпадане на ЕС. Категорично не желаем това. Няма да е в интерес на Великобритания.
Сигурността в Европа. Уникалните ни възможности в разузнаването ще продължат за пазят хората в Европа от тероризъм. Войските ни в Източна Европа ще продължат да изпълняват ангажиментите си.
Първите реакции
Франк-Валтер Щайнмайер, външен министър на Германия
"Приветстваме това, че най-после в речта си премиерът очерта идеите и плановете на правителството ѝ за напускане на ЕС. Добре е, че тя подчерта желанието на Великобритания за позитивно и конструктивно партньорства, за приятелство с един силен ЕС. И ние искаме най-добрите, близки и радващи се на доверие отношения и разчитаме на конструктивни преговори в преследване на тази цел. Но позицията ни е и си остава същата - преговорите могат да започнат едва след като официално Лондон ни уведоми за желанието си да напусне."Томаш Проуза, министър по европейските въпроси на Чехия
"Задълбочена реч на Тереза Мей. Сега поне вече знаем, че Великобритания иска "твърд Brexit". Но плановете им изглеждат твърде амбициозни - колкото се може повече свободна търговия, пълен контрол над имиграцията... И какво ще отстъпят срещу всичко това?"Карл Билд, бивш шведски премиер и външен министър
"Съжалявам, че британското правителство поема по този път. Мисля, че повечето страни в ЕС щяха да предпочетат по-близки връзки с Великобритания. Речта на Тереза Мей е сигнал, че иска нещо, почти същото като украинското споразумение за свободна търговия. Това е оттегляне от Европа."Джаваис Афсар, старши брокер на SECUREQUITY
"Тази реч зададе някаква посока, но истинският тест ще дойде, когато се задейства член 50. Очаквайте доста да друса по пътя към Brexit."Борсите посрещнаха с одобрение целите, които британското правителство обяви, че ще преследва в преговорите за напускане на Европейския съюз, като паундът поскъпна с 2.5% спрямо долара ($1.2343 за паунд и 86.69 пенса за 1 евро, или поскъпване с 1.5%), а акциите на няколко британски банки скочиха с над 4%.
24 коментара
Сега ще дойде кръчмарят и ще се окаже, че всичко това са добри пожелания!
Щом подобно безпочвено (пожелателно) и едностранно изказване може да повлияе на пазара - е..ти пазара! Утре Путин ще заяви, че ще се договори с ЕС за санкциите - рублата нагоре, вдругиден ще каже, че ще залее САЩ с биологично оръжие - доларът ще се срине! ГЛУПОСТИ и манипулации, за да се приберат парите на дребните играчи!
Максимално свободна търговия, да си подбират мигрантите и да се възползват от някои европрограми. Това е програма максимум. Евала на британския премиер, че я поставя, защото тя е много в британски интерес, при положение, че страната вече е избрала да играе Брекзит. Така ще има шанс да договори поне 30% от тези намерения. И да целува ръка, както се казва.
До коментар [#2] от "emilm13":
Разбира се че целта е да се оберат огризките от дребните играчи, тук изобщо не става дума за бъдещето на 6-тата по големина икономика в света, не.
Забрави да спомене и , че иска ляво движение по пътищата в Еропа ...
"Това е оттегляне от Европа"
Оценката на Карл Билд е точна. В случая става въпрос, за съжаление, за нещо повече от преговори за сделка.
За съжаление това поколение българи явно няма да чуем подобна смислена програмна реч от български политик.
Г-жа Мей, която бе от откровените противници на излизането на ОК от ЕС, показа, че има стратегическо мислене и държавническа отговорност към мнението на мнозинството поданици на кралицата.
И показа, че британските действия не са спонтанни емоционални реакции, а са дълбоко премислени.
Британската министър-председател в прав текст и ясно заяви на надяващите се като отхвърлени любовници брюкселските чиновници, че ОК напуска ЕС.
Ха сега погледнете вчерашния текст, който изчете нашия отиващ си президент. В който дума не обели за интересите на българските граждани, но пък отново ни заливаше с клишетата за "евроатлантическите ценности солидарност"...
[quote#7:"D-r D"]Ха сега погледнете вчерашния текст, който изчете нашия отиващ си президент. В който дума не обели за интересите на българските граждани, но пък отново ни заливаше с клишетата за "евроатлантическите ценности солидарност"...[/quote]
Плевнелиев говореше точно за интересите на българите, но разбира се тези интереси са коренно противоположни на мераците на левичаро-популистко-рубладжийската сган, която мърси и трови родината ни :)
Тоест, британските пуяци си искат отново великата британска империя, която отново да управлява половината свят. Тук отново ще важат само техните привилегии и само техните интереси. Пожелавам им на добър час! Само дето са сбъркали годината. И вместо с африканци, този път се опитват да се надлъгват с европейци.
Явно че оценката на британските служби е че не си струва да са в ЕО. Което означава че ЕО я очаква жестока криза. Не е за учудване: когато цялата ЕО работи за Германия и само те имат право на вето, дори и върху валутата е ясно че ще има икономическа криза. Когато само 60 милиона от избирателите имат глас, колкото са избирателите в Германия и само 30 милиона са необходими за да има абсолютна власт в ЕО, ясно е че ще има и политическа криза. И да не говорим за моралната криза и изолацията на управляващите от обществото. Интересно че дори и дума не казват за финансовия сектор и ситито. Сигурно вече са разрешили въпроса.