Тръмп оттегли САЩ от ТРР и даде търговски шансове на Китай и ЕС
Предоговарянето на NAFTA ще стане "в подходящия момент"


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Президентът на САЩ подписа в първия си редовен работен ден указ, с който нареди оттегляне на страната от Споразумението за тихоокеанско партньорство (TPP). То е между 12 държави от тихоокеанския район без Китай, които контролират 40% от глобалната икономика. Макар да се ползваше със силната подкрепа на президента Барак Обама и бизнеса, то така и не бе ратифицирано от доминирания от републиканците Конгрес.
Той каза, че "в подходящия момент" ще нареди на администрацията си да подготви предоговаряне на NAFTA - действащото от 23 години споразумение за свободна търговия с Мексико и Канада. Правителството на Канада два дни обсъжда потенциалните последици от ликвидирането на NAFTA, като още след избирането на Тръмп коментарите в страната бяха, че е по-изгодно запазването на двустранна свободна търговия със САЩ, отколкото да бъде защитавано тристранното споразумение. На 31 януари във Вашингтон пристига на посещение мексиканският президент Енрике Пеня Нието, но търговският министър Илдефонсо Гуахардо заяви във вторник, че няма смисъл да се поддържа NAFTA, ако новите условия са изгодни само на САЩ и не носят ползи на втората по големина икономика в Латинска Америка.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Просто се чудя защо американците се опитват да накарат света да купува "трабанти", като той не ги иска. Германците са прави и наистина ще се възползват.
Според мен сме свидетели на една нова порода корпоративно-политическо управление. Ако работи в бизнеса, защо да не работи и на държавно ниво?
[quote#2:"Марцелин"]Според мен сме свидетели на една нова порода корпоративно-политическо управление. Ако работи в бизнеса, защо да не работи и на държавно ниво? [/quote]
защото корпорациите се водят от икономически интереси и търсят (бързи) икономически облаги.
в политиката, монетарната изгода рядко е, а и не трябва да бъде водещ мотив.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.