// Политика и икономика / Свят
От икономическата доктрина на Тръмп
Така, както е описана от Петер Наваро, Ph. D. от Харвард, професор по бизнес в Калифорнийския университет, Ървайн, и Уилбър Рос, дялов инвеститор
Част от темата
Новият американски президент не е блъфирал в предизборната си кампания. Първите му решения са в посока протекционизъм и разваляне на международни споразумения
Авторите Петер Наваро и Уилбър Рос са старши политически съветници в кампанията на Тръмп. Пълният текст на анализа им можете да видите в прикачения файл по-долу. |
Изчислението: дупката, която ще отвори намаляването на корпоративния данък от 35% (един от най-високите в света) до 15% – предизборна заявка, да бъде компенсирана от:
- Реформа на регулациите
- Енергийна реформа
Общо 2.4 трилиона долара.
Аргументите: Няма нищо нормално в новата нормалност
От 1974 до 2001 средният номиналнен годишен ръст на брутния продукт на САЩ е 3,5% годишно, докато след 2002 е 1.9%.
Причините, които предните администрации игнорират, са ролята на високите данъци и регулациите и лошо договорените търговски споразумения – NAFTA, влизането на Китай в Световната търговска организация през 2001, сделката с Южна Корея през 2012.
Включването на Китай отваря нелегално субсидиран внос и голям, хроничен търговски дефицит. Това също засилва аутсорсинга на американски производства и спада на вътрешноамериканските инвестиции като процент от икономиката.
Произходът на икономическия ръст, съответно възможността за създаване на работни места и данъчни приходи, са дефинирани от факторите: ръст на потреблението, на правителствените разходи, на инвестициите и нетния износ.
Заключението: Структурните проблеми на американската икономика, свързани с търговските споразумения, се пренасят в по-нисък ръст на икономиката, по-малко работни мета, нарастващ публичен дълг.
Всеки ден американските компании се изправят пред избор за капиталовите си инвестиции – дали да са в САЩ или някъде по света.
Проблемът с косвените данъци при сегашните търговски правила:
Върху високия корпоративен данък в САЩ, който тласка инвестициите навън, се налага неравното третиране на данъчната система на САЩ в Световната търговска организация, в която между 164 страни членки правилото е една страна - един глас. Докато американската икономика е най-голямата в света.
И докато тя оперира, облагайки преди всичко директните приходи, всички търговски партньори на Америка залагат на косвеното облагане – данъците върху консумацията – като ДДС. Така търговските партньори създават ефективни изкривявания, които блокират американския износ, в същото време дават "субсидия за вноса" в САЩ. Не е изненада, че американските фирми искат да местят производствата си в чужбина и да внасят обратно продукцията си в САЩ.
(Бел. ред. Идеята е, че по правилата на Световната търговска организация вносът се облага с ДДС при източника на потребление, а износът се освобождава от такъв данък и американските производители, бидейки с по-ниско косвено облагане вътре, спрямо вън са необлагодетелствани с 15% до 25% неравнопоставено третиране.
Тезата се оспорва с аргументите на икономическата теория, че подобни изкривявания се регулират през валутните курсове, отговорът от икономиста на Тръмп е:)
Според учебникарските теории изкривяванията и дефицитите в международната търговия би трябвало да се балансират през валутните курсове, но те не плуват свободно в реалния свят. Първи пример Китай, който потиска курса на валутата си: "Ефективно ние взимаме заеми от Китай, за да плащаме за търговския си дефицит."
Подобно на това, въпреки че еврото е свободно плаваща валута, неговата система дефлира тежестта на Германия – ако тя би имала все още германска марка.
Action plan: Доналд Тръмп разбира, че единственият начин да коригира данъчното неравнопоставяне е да използва статута на САЩ като най-голяма световна икономика, потребител и вносител, за да промени правилата на Световната търговска организация.
Първата седмица на новия президент![]() Церемония по встъпване в длъжност. Събота: Прессекретарят на Белия дом влезе в схватка с пресата, като се опита да обясни, че петъчното събитие е най-посещаваното по рода си в американската история. Поводът бяха публикувани снимки, от които ясно се вижда, че през 2009 г. по време на встъпването в длъжност на Барак Обама е имало най-малко два пъти повече хора, присъствали на церемонията като зрители. В американската преса се разгоря спор дали президентът може да бъде наричан лъжец. Понеделник: - Постановление, с което федералните власти трябва да ограничат разходите по т.нар. Обамакеър - законодателството, което разширяваше обхвата на здравно застрахованите американци - САЩ се оттеглят от преговорите за Транстихоокеанското споразумение за свободна търговия - Забрана на неправителствените организации, които получават американско публично финансиране, да се застъпват за правото на избор на жените да правят аборт - Замразяване на наемането на нови служители за федералното правителство - Замразяване на нови регулации, предложени от екипа на Барак Обама, докато не са одобрени от новата администрация (например стандартите за енергийна ефективност) Вторник: - Разрешение на изграждането на два петролопровода, блокирани от администрацията на Обама по екологични съображения - Ускоряване на всички оценки за екологична съвместимост на инфраструктурни проекти - Изискване всички тръбопроводи, строени в САЩ, да използват местни материали "в най-голяма степен" - Изискване към министерството на търговията да облекчи всички възможни регулации за бизнеса Сряда: - Тръмп подписа отделянето на федерални средства за построяването на стена по границата с Мексико - Белият дом прекрати временно издаването на визи за граждани на Иран, Ирак, Сирия, Либия, Йемен, Сомалия и Судан |
Още по темата
Данък печалба в САЩ няма да бъде понижен до обещаните от Тръмп 15%
Заради опасността от по-голям бюджетен дефицит ставките ще са между 20 и 25%
19 юли 2017Infosys създава 10 000 работни места в САЩ заради новите визови изисквания
Индийската компания ще отвори четири технологични центъра, в които ще работят американски граждани
3 май 2017Фотогалерия: Безводие и глад погубват жителите на Сомалия
Жителите на размирната страна пак са изправени пред комбинация от заплахи
18 апр 2017Рекордните нива на дълга по света създават риск за нова криза
24 фев 2017Най-богатите ще спечелят най-много от данъчната реформа в САЩ
Според финансовия министър Стивън Мнучин пакетът трябва да бъде приет до август
24 фев 2017Европа и САЩ са на ръба на най-големия търговски спор
ЕС може да заведе дело в Световната търговска организация срещу планираните протекционистични мерки от САЩ
14 фев 2017Доналд Тръмп препотвърди подкрепата на САЩ за Япония
В телефонен разговор с китайския президент Си Цзинпин американският президент заяви, че ще уважава политиката "Единен Китай"
12 фев 2017Новият американски президент не е блъфирал в предизборната си кампания. Първите му решения са в посока протекционизъм и разваляне на международни споразумения
27 яну 2017Тръмп нареди да се ускори строителството на петролопроводи
Президентът затвори границата за граждани на 7 държави
25 яну 2017Тръмп оттегли САЩ от ТРР и даде търговски шансове на Китай и ЕС
Предоговарянето на NAFTA ще стане "в подходящия момент"
24 яну 2017Или какви ще бъдат последиците от отмяната на здравната реформа в САЩ
24 яну 2017Тръмп с амбиция да намали регулациите със 75%
Говорител на Белия дом за момента не е отговорил кои точно правила цели да премахне президентът или как са изчислени тези 75%
24 яну 2017Закон ще попречи на Тръмп да отменя санкции срещу Русия
Очаква се проектът, изработван съвместно от демократи и републиканци, да бъде внесен тази седмица
23 яну 2017От климата до ипотеките - с какви промени започна управлението на Тръмп
Белият дом обещава рязък поврат в много политики на САЩ
22 яну 2017
Поддръжниците на идеята твърдяха, че базовият доход би повишил мобилността на пазара на труда, тъй като хората ще разполагат с доход между напускането на старата и започването на новата работа
16 фев 2019, 227 прочитания

Оттеглянето на САЩ и Русия от договора за ракетите със среден и малък обсег ще подкопае най-вече сигурността на Европа
15 фев 2019, 1385 прочитания
15 фев 2019, 8136 прочитания
15 фев 2019, 2745 прочитания
15 фев 2019, 2448 прочитания
15 фев 2019, 2197 прочитания
15 фев 2019, 1703 прочитания
Турската журналистка и писателка пред "Капитал"