"Взехме решение преди два дни и с право ще продължим да се придържаме към него." С тези думи румънският премиер Сорин Гриндяну се обърна към румънските медии във вторник, 31 януари, ден преди на площад Victoriei ("Победа") да се съберат между 120 и 150 хил. души на най-голямата гражданска демонстрация в Румъния от антикомунистическата революция насам.
Партията на румънските социалисти и демократи (PSD), която е най-голямата в парламента и управлява с коалиционния си партньор ALDE (либералната партия), прие без обществено обсъждане и на тъмно - буквално, в малките часове на нощта в понеделник срещу вторник, редица поправки на Наказателния кодекс, които на практика отслабват антикорупционното законодателство в страната. Премиера Гриндяну и лидерът на PSD Ливиу Драгнея обвиниха президента на страната Клаус Йоханис в разпространение на "лъжи и дезинформация", а протестиращите - в хулиганство, заради завършилите със сблъсъци протести на 30 срещу 31 януари. От опозицията пък заявиха, че протестът е бил инфилтриран от футболни хулигани, които са започнали сблъсъците с полицията.
Бизнесът: нестабилността гони инвестициите
Първите ефекти от политическата нестабилност в страната вече са факт. От понеделник насам редица икономически организации излизат с позиции, че социалното напрежение и несигурността в областта на върховенството на закона карат чуждестранни инвеститори да отлагат дългосрочните си планове в страната или да търсят други пазари. Германско-румънската търговско-индустриална камара обяви, че промените в НК дават лош сигнал на германските инвеститори и ерозията на върховенството на закона ще има "разрушителни ефекти над румънската икономика". Подобно е и посланието на Американската търговска камара в страната, която предупреждава: "Непрозрачният начин на приемане на промените... изпраща лоши сигнали както вътре в страната, така и навън."
Притесненията си относно извънредните укази изразиха още Съветът на чуждестранните инвеститори (FIC) и Concordia - една от най-големите организации на работодателите в страната с над 500 членове и дава работа на 275 хил. души. Директорът на румънския клон на френската застрахователна компания на експортни кредити Coface Янко Гуда пък е заявил пред SeeNews, че един от фондовете, планиращи инвестиции от над 100 млн. евро в Румъния през тази година, е отменил проектите си. "В светлината на последните развития в страната в сряда получихме обаждания от няколко международни инвестиционни фонда, които изразиха своето притеснение относно липсата на стабилност, която може да доведе до спирането на проекти", отбелязва Гуда в интервюто.
И европейските политици са срещу извънредния указ
Преди бизнес организациите да изразят своите опасения, това направиха и представители на европейските институции и няколко западни държави. В четвъртък зам.-председателя на Европейската комисия Франс Тимерманс предупреди Румъния, че отпусканите средства от фондовете на ЕС може да бъдат прекратени заради приетите от правителството промени в законодателството за борба с корупцията. Шест западни държави - САЩ, Белгия, Канада, Франция, Германия и Холандия, изпратиха общо писмо до кабинета, в което твърдят, че действията на правителството подкопават напредъка на държавата и може да навредят на партньорството с ЕС и НАТО. Германския депутат и председател на комисията по европейски въпроси към Бундестага Гюнтер Кирхбаум заяви, че страната може да загуби гласа си в съвета на ЕС - мярка, с която наскоро беше заплашена и Полша.
Социалистите не отстъпват, готви се солидарен протест и в София
Засега предупрежденията на ключови партньори и бизнеса не трогват воденото от социалистите правителство в Букурещ. Лидерът на PSD Ливиу Драгня заяви, че хората, излезли на протести в Букурещ и други големи румънски градове, са станали жертва на дезинформация и манипулации. "Такава машина за дезинформация не е сработвала от Революцията (през 1989 г.) насам", заяви в пресконференция Драгня, цитиран от тв канала Digi24. Според него Клаус Йоханис е "морален подстрекател" на насилието в протестната нощ.
Румънци продължиха да излизат по площадите на градовете и в четвъртък. Очаква се пореден голям протест в неделя, а във Facebook се организира и солидарен протест пред румънското посолство в София.
"Взехме решение преди два дни и с право ще продължим да се придържаме към него." С тези думи румънският премиер Сорин Гриндяну се обърна към румънските медии във вторник, 31 януари, ден преди на площад Victoriei ("Победа") да се съберат между 120 и 150 хил. души на най-голямата гражданска демонстрация в Румъния от антикомунистическата революция насам.
0 коментара