Белият дом: Тръмп очаква Русия да върне Крим на Украйна
Изказването идва, след като съветникът по национална сигурност на президента подаде оставка заради обсъждане на санкциите на САЩ с Москва


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Президентът Тръмп даде ясно да се разбере, че очаква руското правителство да деескалира насилието в Украйна и да върне Крим." Това заяви говорителят на Белия дом Шон Спайсър, след като съветникът по национална сигурност на американския президент Майкъл Флин подаде оставка заради обвинения, че е обсъждал санкциите на САЩ с Москва, преди Доналд Тръмп да встъпи в длъжност.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
16 коментара
Пак започна тъпата игра "доброто и лошото ченге"! Няма да заблудите нормалните хора - САЩ и Русия - две страни на една монета!
Прах в очите на американския народ. Огромната част промити религиозни мозъци в страната вярват безусловно на президента, затова и такива речи имат ефект. Тръмп се прави, че е наследник на досегашната политика по отношение на Русия по изключително елементарен начин - точно като за американци.
До коментар [#2] от "Георги Георгиев":
Така е.
Ще допълним картината като кажем, че и от другата страна е същото положението. И там пък даже вярвали, че най-добре се живее при Путин...
Тръмп е съвършен блъфьор. Не сядайте с него на покер...
Докато американската и световна прогресивна общественост, Ейпъл, Майкрософт, Гугъл и т.н. технологични гиганти хвърляха по него огън и жупел, заради указа му да забрани достъпа до САЩ на граждани на 7 държави, незабелязано в медии изтече новината, че президентът Доналд Д.Тръмп предвижда колосално увеличаване на американския военен флот. ВМС трябва да достигнат 355 кораба в сравнение със сегашните 272. Предвижда се построяването на още един самолетоносач, на 16 големи бойни кораба, на нови 18 подводници и по-малки съдове.
Целта на засилването на флота били заплахи от страна на Русия, Иран и Китай.
Ясно е, че флотът няма да е насочен срещу Русия с нейния
единствен димящ самолетоносач или срещу Иран с неговите 7 подводници, 3 фрегати, 2 корвети.
Истинската цел е Китай.
Останалото е блъфиране. И Флин, и кандърмата Русия да "върне" Крим, и НАТО са шумове в системата. Целта е Китай.
Но там САЩ ще закъсат. Окончателно.
Чета стария (от 2009 г) сценарий за Иран на един от водещите аналитични центрове - института Брукингс, където са написани сценариите на повечето "цветни революции" по света. Анализът дава възможност да се добие представа какви могат да бъдат действията на САЩ в рамките на стратегия против Иран.
Пропоръчва се преди това САЩ да сключат сделка с Русия за ненамесата й във войната с Иран. Това може да се изтъргува срещу прекратяване разполагането на ПРО системите в Полша и Румъния, признаване на интересите на Москва в Кавказ, Украйна и на Балканите.
Ненамесата на Китай в хипотетичната война на САЩ и Иран трябва да бъде осигурена чрез обещание излишъкът на нефта от Близкия Изток ще тръгне към Китай.
При вариант, че мерките не подействат и Русия и Китай не подкрепят войната с Иран, САЩ трябва да предприемат стратегия за преки военни действия, като в определен момент могат да привлекат и Израел. В доклада (повтарям - от 2009 г.) се отбелязва, че Израел ще има готовност да да несе удари по Иран, едва след като няма да има опасност, че Сирия може да се намеси във войната на страната на Иран.
Разработката на Брукингс от 2009 г. е многовариантна, но последните събития около изпитанията с балистичната ракета и последвалия твърд отговор на Тръмп вървят към военен сценарий.
Съпоставката на ключовите положения в доклада на Брукингс преди 8 г. и последните събития около Иран оставят впечатление, че Тръмп и компания вече са стартирали реализацията на препоръчаната стратегия.
Нетаняху преди дни заяви, че "агресията на Иран не трябва да остане без отговор".
Явно в САЩ няма една "партия на войната".
САЩ са войната...
Едва ли някога ще има Велик Световна Морска Битка.... Ще бъде зяносана цялата ни планетка. Война между големите може да се проведе като рицарски турнир, ама в Космоса. Вместо в кораби, трябва да се влага в ракетни двигатели. В Русия ги ремонтират най-добре...
До коментар [#5] от "D-r D":
Брукингс ... мда! Стар ще да е този сценарий, особено ако е писан преди войната в Сирия. Русия даде много ясно да се разбере, че не търгува дългогодишните си съюзници. В същото време Китай е наясно, че е на мушка и подава открити заявки към Русия за военен съюз. Русия пък едва ли не е наясно, че ще я използват срещу Китай, а после ... идва неин ред ... Моето усещане е, че се задава икономически съюз/пакт/зона включващ Китай, Русия и евразийската общност, в това число централно-азиатските републики и Иран, Индия под въпрос, но защо не, даже подозирам Турция да се пренасочи натам под някаква форма. Този съюз може и да се превърне във военен съюз включващ повечето държави от икономическия блок.
До коментар [#7] от " basilicum ": Да, стар е анализът, но дава тенденциите. И аз мисля като вас: САЩ губят позиции. Шанхайското споразумение съществува и започва да става все по-влиятелно. Както е тръгнало, САщ ще си спретнат военен съюз Русия-Китай. Турция? Тя е притисната между Русия и Иран. Ердоган няма много свобода на избор. Ако иска държавата му да оцелее, ще тръгне по Пътя на коприната.
До коментар [#7] от "basilicum":
До коментар [#8] от "D-r D":
Проблемът е че този път блафирането няма да мине и на всеки му е ясно че е цел на атаката,въпросът е чисто логистично,кой ще бъде първия ударен-дали Русия,Китай или Иран.
Всичко е възможно и не мисля че САЩ са взели окончателно решение защото и около трите държави се създава напрежение/огнище на напрежение което в подходящия момент ще бъде използвано:
-Русия-Балтика и Украйна
-Китай-южните острови
-Иран-Сирия и Ирак плюс прокси войната в Йемен.
Естетсвено че ще се опитат да се споразумеят с единия(основно Русия или Китай) за да имат минимум неутралитета на единия при война ,а в максимум съучстие в конфликта като съюзник................естествено после ще дойде неговия ред.
Държат ли се заедно,война няма да има-защото ще бъдат прекалено голяма хапка,допуснат ли да им бъде разбит съюза............ще ги лапнат на закуска-единия лесно ще бъде смазан икономически(Русия),другия лесно военно(Китай).
До коментар [#9] от "kapitalcho":
Нищо не свързва Русия, Китай и Иран, освен американската заплаха. Вчера Рогозин отмени отдавна планирано посещение в Техеран. В Астана Москва, Анкара и Техеран доста са поспречкваха преди да приемат взаимно приемлив вариант по конфликтните теми за Сирия.
САЩ, колкото и да се велики, нямат ресурс да си спретнат войни с две ядрени сили и с трета, който "командва" половината мюсюлмани на планетата. Затова доктрината на Тръмп за ненужното НАТО ще претърпи развитие и държавите-марионетки ще са принудени да налеят милиарди в американския ВПК, за да си купят железа и да плащат за пушечно месо.
В анализа на Брукингс е стряскащо с каква лекота в САЩ се вземат решения за дестабилизиране на света, за милионни жертви и разрушения с една цел: устискване на световното доминиране.
Истинският проблем на САЩ е Китай, който в проигнозите отсега нататък е твърдо първа икономическа сила по БВП. За следващите 20 г тенденцията е САЩ да паднат на четвърта позиция, изпреварени дори от Индия.
Подходите на САЩ са много остарели и неадекватни на новите реалности. Трябва да си абсолютен балон, за да смяташ, че Русия ще се изтегли от своя територия след размахване на пръст. Трябва да пратиш много войски, да изкопаеш много общи гробове и пак не е сигурно... Но Тръмп и Со не четат историята.
Затова така смело се въртят в стъкларския магазин...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход