"Ние сме отдадени на прокарването на данъчна реформа. Тя ще бъде много значителна. Ще се фокусира върху облекчения за хората със средни доходи, опростяване на системата и създаването на конкурентен данък-бизнес". Това заяви финансовият министър на САЩ Стивън Мнучин в интервю за американската телевизия CNBC. Той добави, че администрацията ще се опита да прокара реформите в Данъчния кодекс до август, но екипът на Доналд Тръмп все още не е взел окончателно решение за данъка върху вноса от трети страни.
Американските облигации поскъпнаха в последните седмици, в очакване на "феноменалната" (по думите на Тръмп) данъчна реформа на новите управляващи. Очаква се обаче реформата в данъчната система да не мине безпроблемно през Конгреса, основно заради "граничния данък", който безпокои редица републикански конгресмени.
Кой печели: всички, но най-много - богатите
Дали обаче обещанията за фокус върху средната класа отговаря на предварителни разчети? Не и според изследване на Business Insider, базирано на анализ на американския Център за данъчна реформа. То изчислява, че повечето данъкоплатци ще спестят от предложената от Тръмп данъчна реформа, но най-облагодетелствани ще бъдат най-богатите. Според плана на американския президент, вместо седем данъчни ставки (от 10% до 39.6%), ще има само три - 12%, 25% и 33%. Ще се увеличат почти тройно данъчните облекчения, но и ще отпадат няколко освобождавания от данъци, като например за родители, които издържат извънбрачни деца. Тръмп иска още да премахне облагането на недвижимите имоти и данъците върху даренията, а наследството ще се облага само, ако всеки наследник получава над 5 млн. долара.
От Business Insider уточняват, че сметките им се базират на предварителния и непотвърден план на Доналд Тръмп, който трябва да бъде официално представен в следващите седмици.
С данъчна реформа към икономически просперитет
Финансовия министър Мнучин твърди в интервюто пред CNBC, че ако данъчната реформа премине успешно и бизнес средата в страната се подобри, САЩ ще може да разчита на 3% ръст след 2018 г. През 2016 г. най-голямата световна икономика растеше с 1.6%. Освен това Мнучин загатна за възможна продажба на дългосрочни държавни облигации с падеж от 50 до 100 години. Досега САЩ не са продавали подобен тип облигации, за разлика от няколко държави от ЕС, които започнаха да го правят в последното десетилетие.
Освен това Мнучин заяви че няма да бърза да обявява Китай за валутен манипулатор - водещо обещание от кампанията на новия американски президент, поне до годишния доклад на финансовия департамент в САЩ, който ще бъде публикуван през април.
Правосъдният министър отмени меморандум от времето на Обама за отказване от частните затвори
Американското министерство на правосъдието анулира меморандум на правителството на предишния президент на САЩ Барак Обама за постепенно спиране на използването на частни фирми за управление на федерални затвори, предаде Reuters. Министърът на правосъдието и главен прокурор Джеф Сешънс заяви в меморандум, че политиката на Обама вреди на способността на правителството да посреща бъдещите нужди на системата на затворите. Правителството на Обама настояваше, че частните затвори не са толкова сигурни и са лош заместител на държавните."Ние сме отдадени на прокарването на данъчна реформа. Тя ще бъде много значителна. Ще се фокусира върху облекчения за хората със средни доходи, опростяване на системата и създаването на конкурентен данък-бизнес". Това заяви финансовият министър на САЩ Стивън Мнучин в интервю за американската телевизия CNBC. Той добави, че администрацията ще се опита да прокара реформите в Данъчния кодекс до август, но екипът на Доналд Тръмп все още не е взел окончателно решение за данъка върху вноса от трети страни.
Благодарим ви, че четете Капитал!
Още от Капитал




0 коментара