🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

"Европа на различни скорости" раздели лидерите на ЕС

Полският премиер Беата Шидло заяви, че страната й е изнудвана, защото "не се държи правилно"

Полският премиер Беата Шидло предупреди, че ЕС е изправен пред ново разделение, ако по-силните държави опитат да се интегрират повече помежду си за сметка на по-слабите като Полша и други източноевропейски държави.
Полският премиер Беата Шидло предупреди, че ЕС е изправен пред ново разделение, ако по-силните държави опитат да се интегрират повече помежду си за сметка на по-слабите като Полша и други източноевропейски държави.
Полският премиер Беата Шидло предупреди, че ЕС е изправен пред ново разделение, ако по-силните държави опитат да се интегрират повече помежду си за сметка на по-слабите като Полша и други източноевропейски държави.    ©  Reuters
Полският премиер Беата Шидло предупреди, че ЕС е изправен пред ново разделение, ако по-силните държави опитат да се интегрират повече помежду си за сметка на по-слабите като Полша и други източноевропейски държави.    ©  Reuters
"Така наречената Европа на различни скорости вече съществува, и то не само по отношение на еврозоната или шенгенското пространство".

Жан-Клод Юнкер, председател на ЕК

Лидерите на страните от Европейския съюз (ЕС) се опитаха да сближат позициите си по бъдещето на ЕС и да подготвят обща декларация, която да подчертае единството на общността, когато се срещнат 25 март, за да отбележат 60 години от подписването на Римския договор. Но някои страни от Източна Европа начело с Полша и Унгария се обявиха против в този текст да се говори за напредък на малки групи страни по определени теми, отделно от останалите. Лидерите им се опасяват, че тези, които откажат да участват във формите на "засилено сътрудничество", ще имат по-малко влияние върху процеса на вземане на решение и рискуват да станат "страни от втора зона".


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

8 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    grayeagle avatar :-|
    grayeagle
    • - 4
    • + 9

    Поляците градят католически национализъм. Какво стана..... винаги бедната и онеправдана страна, винаги тормозена от съседите си.... в момента, в който се замогна....го удари на империализъм и национализъм. Много жалка работа. Винаги съм съчуствал на паляците, имам много приятели, но ако избират такива зли, нагли хора като дамата и качински....да се сърдят на себе си. Германия им изгради държавата, допира ги с няколко милиарда евро всяка година, а не ще ги обиждат. Вярна е значи приказката..." Пази Боже , сляпо да прогледни..." Бият хора по улиците понеже са с тъмна коса, фитбулните им фенове редовно пребиват невинни, които им се струват чужденци, а искат да им съчустваме/ и ние го правим/ за това че ги гонят от Валикобритания. Качински щял да е баща на нацията, а тоя наглец няма дори собствено семейство и дете. Той ще нарежда семейното планиране на хората. Полша , ако иска да е достойна, честно да напусне ЕС, да спре да получава пари от фондовете и да си гради утопиите.

    Нередност?
  • 2
    red.mary avatar :-?
    red.mary
    • - 9
    • + 5

    Брей, да не повярва човек, браво на Беата Шидло, държавническа позиция, продиктувана от интересите на държавата, която представлява, а не като наш Боко - перчи се, снима се с щанга, плямпа, ама като стане дума за интересите на държавата- снишаване, снишаване, снишааааване, Кой ли го учил?

    Нередност?
  • 3
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 3
    • + 4

    Има много съмнителен шум в системата. Всички го играят много изненадани от офертата за "Европа на няколко скорости".
    Хайде да помислим защо е това театро...

    Проблемът определено не е, че Европа ще тръгне на няколко предавки, защото от години в ЕС има страни, които членуват в разни елитни "клубове" - еврозоната, Шенген, и други, които са от миманса.
    Проблемът е във все по-неприкритото онагляване на "европейското ядро" и репликите на Оланд и Меркел от последните дни прекрасно го илюстрират.

    Понятието „Европа на няколко скорости” не е на Меркел.
    Пръв го споменава през 1974 г. канцлерът Вили Бранд. То е реакция на тогавашната английска политика да налага вето върху предложенията за задълбочавана на интеграцията между страните в ЕС, за да може ветото да не спира останалите страни да си сътрудничат в по-тесен кръг в рамките на общността.
    Великобритания винаги се е опасявала от появата на континентален хегемон, който да застраши влиянието ѝ и да я превърне в провинция на една либерална свръхдържава. Явно това има предвид и външният й министър Борис Джонсън, когато преди време заяви, че: „Наполеон, Хитлер, различни хора опитаха да направят нещо, подобно на онова, което се опитва да създаде ЕС, и нещата завършиха трагично”.
    През 1994 г. двама германци, експерти от ХСД, развиват подробно идеята за няколкото скорости. Това са Карл Ламерс и... Волфганг Шойбле – днешният финансов министър на Германия и неформален топфинансист на ЕС.
    Идеята за Европейско ядро намира място в Договора от Амстердам (1997 г.) , в Договора от Ница (2001 г.) и в Лисабонския договор (2007 г.). Те оформят юридическата рамка на „Европа на няколко скорости”. Така започва прилагането на Шенгенското споразумение за премахване на граничния контрол за страните от европейското ядро, а през 1999 г. е създадена единната европейска валута и Еврозоната.

    В този смисъл сегашното връщане към „Европа на няколко скорости” не може да изненадва.
    Континенталното неолиберално ядро е заплашено. Геополитическата и финансова преса от страна на англо-саксонските Великобритания и САЩ е тотална. Русия продължава да реагира много остро на санкциите, а натискът от консервативни политици като са Качински в Полша и Орбан в Унгария се усилва. Отговорът на неолиберална Европа е връщане на политиката за „няколкото скорости”, което се изразява във федерализъм на европейското ядро (Германия, Франция, Италия, Испания и страните от Бенелюкс) и маргинализация на противопоставящите се на федерализма страни от консервативния бивш соц Изток и мързелив Юг, които на практика няма да бъдат пълноправни членове на новия Европейски съюз.

    В случай, че Макрон победи на изборите във Франция тенденцията за силна федерализация на европейското ядро ще се засили. Все пак европейският федерализъм не е абсолютна тенденция и предстоящите избори в Холандия и Франция имат потенциала да сложат кръст върху глобалистките планове на европейските либерали.
    Аз съм за Марин льо Пен. Да им разбъркаме нагласената кент флъш роял.

    Проклятие е да живееш в интересно време...

    Нередност?
  • 4
    bamama_mu avatar :-|
    ръмжо
    • - 2
    • + 3

    До коментар [#3] от "D-r D":

    Винаги удоволствие за четене.

    Нередност?
  • 5
    vaticana avatar :-|
    vaticana
    • + 4

    До коментар [#3] от "D-r D":

    Юнкер определено е за лечение с това допускане, че ще дойде време "...Великобритания да се присъедини обратно към ЕС в даден момент в бъдеще."
    Или играе роля, или е ...

    Нередност?
  • 7
    poluvishist avatar :-|
    полувишис
    • - 1
    • + 1

    едно не разбирам. защо националистическите и популистките правителства в ЕС искат да наложат вето на по-засилена интеграция на други страни? като не искат да станат провинция, или щат в една силна федерация, да останат в периферията с привилегиите, които ползват в момента.

    Нередност?
  • 8
    pqf18307488 avatar :-|
    pqf18307488
    • - 2
    • + 2

    Ама разбира се, че този тъпизъм 27 държави да имат вето за всяко решение е отживелица. Квалифицирано мнозинство по всички въпроси - тове е отговора на България на Европа на няколко скорости. Излизаме и казваме:
    1. Да, Европа блокира, заради това, че сульо и пульо има право на вето - Ние предлагаме - квалифицирано мнозинство по всички въпроси и без Европа на скорости.
    2. Отказваме се максимално от нашия измислен суверинитет в ползва на Еврокомисията - искаме правителството в България да се назначава от ЕС, а в България избори да се провеждат само за кметове - това да ни е нивото на самопуравление.

    Това е решението.

    Нередност?
Нов коментар