Венецианската комисия: Референдумът в Турция е път към едноличен режим
Съобщението беше разпространено в момент, когато властите в Анкара са в остър дипломатически спор с няколко държави за агитирането на тяхна територия за участие в референдума в полза на президента Ердоган
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Преди всичко предупреждаваме, че в Турция може да се появи "едноличен режим" в пълния смисъл на този термин. С премахването на необходимия контрол и баланс поправките [в турската конституция] няма да следват модела на една демократична президентска система, основана на разделението на властите, а вместо това има риск от дегенерирането към авторитарна президентска система."
Това е основното заключение на Венецианската комисия към Съвета на Европа, разпространено в петък. Комисията, която е смятана за най-авторитетния в Европа международен орган от юристи конституционалисти, беше помолена да подготви доклад по повод референдума на 16 април в Турция и очаквания ефект от предложените на вота на народа поправки в конституцията на страната.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
"Всяка страна има право да избира собствената си политическа система ... но това право не е безусловно", пишат още от Венецианската комисия.
Смазващо откровение!
В Азербайджан, например, президентът Алиев наследи поста от баща си, бившият първи секретар на компартията и първи президент на страната. Миналата седмица Алиев назначи жена си за вицепрезидент.
ПАСЕ и Венецианката не се притесниха.
В Косово премиерът Тачи иска да организира местна армия, което е в разрез с конституцията и международните договорености за Косово и е директна заплаха за целостта и съществуването на БЮРМ.
ПАСЕ и Венецианката не се притесниха.
Защо някой си е повярвал, че може избирателно и безапелационно да налага свои виждания?
Интересно според Комисията дали референдум е синоним на държавен превра или не е?! Защото ако така смятат имаме проблем, тоест "демокрацията" има проблем.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.