Най-добри (не)приятели

Предизборната истерия доведе до дипломатическо късо съединение между Турция и Европа. Разривът не е неизбежен, но е трудно поправим

Турция е доказателство, че нищо не разваля външната политика така, както вътрешната. Допреди дни референдумът за промяна на конституцията и превръщането на президента Реджеп Тайип Ердоган в "султан без трон" (по израза на националистическия лидер Девлет Бахчели) беше основно турски въпрос. Сега пренасянето на кампанията навън доведе до размяна на реплики за нацизъм, подкрепа на терористи, пета колона, припомняне на клането в Сребреница и заплахи за санкции между Турция и партньори от ЕС и НАТО.

Прехвърчането на искри е добре дошло за амбициите както на Ердоган, така и на политиците в Европа, играещи по струните на популизма и национализма. Оптимистичната прогноза е, че след гласуването в Турция на 16 април и с отминаването на ключовите избори в няколко страни от ЕС, напрежението ще спадне. Песимистичната е, че дотогава разривът между Анкара и Европа може да е станал непоправим.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

25 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    damianrm1 avatar :-P
    damianrm1
    • - 2
    • + 2

    "изходът от референдума съвсем не е предрешен. " - Я пък, не е предрешен .. смеят ли тия дето ще броят да се окажат гюленисти и в затвора ?!? не вярвам ... Гледахте ли репортажа на бТВИ - обвинения не е в Турция - брат му лежи заради него, мъжа е в Германия - гаден гюленист - жена му не може напуска Турция ...

    Нередност?
  • 2
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 8
    • + 10

    "Шлагерният" анализ в Капитал ще си остане единствено насипен куп от факти, цитати и цифри, докато не даде отговор на въпроса: Защо е толкова важно за Ердоган Турция да стане президентска република? Една тогава всички тези реалии ще се подредят в причинно-следствена връзка и ще си дойдат на мястото.

    Отговор на този въпрос не може да се даде без да се познава историята, културата, религията, господстващият национален психологически модел на турската нация. С аршина на западния цивилизационен алгоритъм не се получава.

    Единственото вярно нещо в горния текст е, че външнополитическите проблеми на Турция са резултат от вътрешнополитическите. Но авторката стига в прозренията си само до там, без да анализира генезиса.

    Основополагащият проблем, който заплашва целостта и съществуването на държавата още от времето на Мустафа Кемал е кюрдският. Не че е възникнал тогава, просто преди това са го решавали много първосигнално - с ятагана. Налагайки западния цивилизационен модел, Ататюрк е трябвало да се откаже от това ефективно средство. И е оставил в наследство на приемниците си един неразрешим гордиев възел, от който Великите сили винаги са се възползвали, за да притискат турското общество с химерата на Велик Кюрдистан.

    Несръчните първосигнални проявления на американската политика в Близкия Изток в резултат от ислямската революция в Иран през 1979 г., последващата, инспирирана от САЩ, Ирано-иракска война през 80-те, през нахлуванията в Ирак, опропастяването на иракската държава и механичното й разделяне на кюрдска автономия, шиитски и сунитски райони, както и водопада от "цветни" революции в Тунис, Египет и Сирия, винаги са залагали на прекрояването на границите в района и появата на квазидържавни формирования, които да са лишени от самостоятелност, но да помагат на американския геостатегически замисъл.

    Турция е постоянен субект на този американски замисъл.
    Малцина знаят, че първопричината за Карибската криза през 60-те е разполагането на американски ракети със среден обсег в Турция. Съветската реакция е разполагането на ракетите в Куба. И Хрушчов изтегля ракетите си от острова, когато Кенеди се съгласява да махне своите от Турция.

    Ердоган е много сериозен политик, който залага на изконните първосигнални рецептори за самосъхраниние на турската нация. Той търси обединяващия фактор, който да противопостави на вътрешните и външните разрушителни тенденции.
    Затова и скоро след метежа от 15 юли 2016 г, завъртя кормилото и с цялата условност на това действие показа, че може рязко да смени геополитическата си насока. За разлика от Запада, Изтокът, включая и Русия, са постоянни в отстояването на позициите си. Няма случай Русия да е изоставила съюзник. Единствено Москва гарантира ненарушимост на границите в региона. Няма да има Велик Кюрдистан.

    И не четете речите на Ердоган. Те са предназначени за друга публика, с друг емоционален, психологически и цивилизационен компас.

    Следете тенденциите. Ако можете...










    Нередност?
  • 3
    beky avatar :-|
    1999
    • - 6
    • + 5

    До коментар [#2] от "D-r D":

    Благодаря, че използвате като повод преводните компилации в Капитал, за да изложите аргументирано и логично становище.

    Нередност?
  • 4
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 7
    • + 4

    До коментар [#3] от "beky"

    Истините са пред очите ни. Трябва просто да махнем паяжините,с които ги увиват.

    Чак сега прочетох НАТО-вските притеснения на Милев.
    Всъщност турската реакция показва колко неадекватна е вкаменелостта НАТО - както сега, така и при режисираното сваляне на руския СУ-24, когато алиансът остави Турция на милостта на Путин, така и при метежа от миналото лято, ръководен от НАТО-вската база Инджирлик.

    Осмислян единствено и само като антируски алианс, НАТО изпада в ступор, когато една от страните-членки откаже да приема тази догма и престане да вижда руска заплаха.

    Нередност?
  • 8
    toshiro avatar :-|
    Lazar Petrov
    • - 5
    • + 5

    До коментар [#2] от "D-r D":

    Цял свят изтъква личните амбиции на Ердоган, но ето че в малка България има по подготвени анализатори. Интересно как отнемайки политическите права на кюрдите и вкарвайки техните лидери в затвора се решава кюрдския проблем. Още нещо важно - 2030. Това е годината в която кюрдите стават мнозинство в Турция. Тоест без гласовете на кюрдите още от сега ще е трудно някой да стане президент. Не виждам смисъл от вашия коментар - нахвърлени мисли без логика. Как аджеба президентската република дава по голяма вероятност да се реши кюрдския въпрос ? Очевидно има някакви предимства ясни за вас и Ердоган и скрити за света !

    Нередност?
  • 9
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 3
    • + 4

    До коментар [#8] от "Lazar Petrov":

    Поласкан съм, че съм задържал вниманието ви толкова дълго...

    Разбира се, в коментар във форума няма как да се развие аргументирана теза, затова просто съм нахвърлял теми за размисъл. Смятам, че не е толкова трудно да се ориентира човек. Е, трябва да има натрупвания.
    Разбира се, че има и други мнения, но вие не успявате да формулирате такова. Иначе би ми било интересно.

    Това, че не сте срещали различна гледна точка по вестниците не е драма, защото целта на медиите не е да развиват мисленето, а да го клишират и да го вкарат в конюнктурни рамки. Вашият текст е потвърждение за успеха на това намерение.

    Хайде да започнем да мислим:
    1. Неоосманистката доктрина, завършена от проф. Давутоглу, не е просто научен труд или компот от история, пропаганда и намерения, а е средство.
    Средство за какво?

    2. Гоненията на инакомислещите след метежа от миналото лято не е разчистване на сметки с Фетхуллах Гюлен, както четете по вестниците, а е средство.
    Средство за какво?

    3.Искането за промяна на държавното устройство на Турция не е продиктувано от желанието на Ердоган да се снима отсега до края на дните му с одеждите на Сюлейман Великолепни, а е средство.
    Средство за какво?

    И не търсете отговори в статии като горната. Опитайте да мислите. Няма начин да не можете!


    Нередност?
  • 10
    toshiro avatar :-|
    Lazar Petrov
    • - 2
    • + 3

    До коментар [#9] от "D-r D":

    Опитайте се да формулирате мнение,а не да нахвърляте теми за размисъл.

    Нередност?
Нов коментар