// К1: Средата / Свят
Рязък спад на емисиите от САЩ поддържа глобалните им нива без промяна
Завоят към по-зелена глобална икономика се случва по-бързо от очакваното
Инфографика |
Емисиите запазват нивото си по време на устойчив глобален икономически растеж. |
Резкият спад на въглеродното замърсяване в САЩ, където емисиите се върнаха до нивата си от 1992 г., помага за поддържането на глобалните равнища на въглеродния диоксид през 2016 г. непроменени в сравнение с предишните две години. "Това е много положително развитие. Изглежда, че имаме първите признаци на една установена тенденция за непроменени емисии в резултат на това, че природният газ замества въглищата на големите пазари, а възобновяемите източници стават все по-достъпни", казва Фатих Бирол, изпълнителен директор на Международната енергийна агенция (IEA), която е изработила доклада. И допълва, че е особено важно, че емисиите са в застой по време на период на устойчив глобален икономически растеж.
Обикновено въглеродното замърсяване от използването на въглища, газ и петрол е в застой само по време на икономически проблеми и наваксва при възстановяване. Способността да се намалят емисиите, без да се застрашава икономическият ръст, е основна цел на правителствата и на климатичните активисти, особено в развиващите се пазари.
Според IEA през 2016 г. емисиите са спаднали с около 3% в САЩ и 1% в Китай, където допълнителните седем ядрени реактора помагат за ограничаването на въглеродното замърсяване. Но Бирол посочва, че все още не е ясно дали глобалните емисии са достигнали връх, след като се вдигаха през по-голямата част от последните 60 години. "Мисля, че е прекалено рано да се каже дали застоят е постоянен, но в сравнение с преди две-три години съм много по-голям оптимист", заявява той.
Все пак учените твърдят, че тъй като въглеродният диоксид остава дълго в атмосферата и се натрупва, всяка надежда за избягване на опасното глобално затопляне ще изисква емисиите да спаднат рязко, а не просто да се стабилизират. "Стабилизирането въобще не е достатъчно", казва Корин льо Кере, професор по климатичните промени от East Anglia University.
Негативните ефекти са налице
Льо Кере посочва, че в идеалния случай въглеродните емисии от изгарянето на изкопаеми горива ще спаднат до нула до 2050 г., тъй като справянето със замърсяването от други дейности като земеделието и обезлесяването е по-трудно. Глобалните температури вече са се вдигнали с около 1 градуса по Целзий от индустриалната революция насам, достигайки до най-висока стойност, откакто се води статистика, за трета поредна година през 2016 г. По същото време в сила влезе парижкото климатично споразумение.
То трябва да задържи глобалното затопляне до под 2 градуса по Целзий (по възможност 1.5 градуса по Целзий), като изисква от страните да представят планове за намаляване на своите емисии. Бирол обаче заявява, че макар парижката сделка да е историческа, е ясно, че пазарите все още не са убедени в ефективността й.
Още по темата
В опит да предвидят последствията от парниковия ефект учени изучават досегашната еволюция на Земята
1 дек 2017Енергийни компании призоваха ЕС за по-строги климатични мерки
В обща декларация те настояват Брюксел да предприеме мерки за по-бърз растеж на зелената енергия
7 ное 2017Климатичните промени ще засегнат пенсионирането на милениъл поколението
Пенсионните компании трябва да се подготвят за възможности, които дава преходът към нисковъглеродна икономика
22 май 2017Глобалните инвестиции във ВЕИ намаляват, но стават по-ефективни
Инсталираните мощности във възобновяеми енергийни източници са нараснали през 2016 г.
9 апр 2017Тръмп отмени мерки на Обама срещу климатичните промени
Природозащитници заявиха, че ще организират публични кампании и ще заведат дела срещу решението
29 мар 2017Над 1 млрд. лв. ще струват новите екоизисквания на въглищните централи
България ще иска смекчаване на обсъжданите от ЕК ограничения
27 мар 2017България ще бъде една от най-засегнатите от новата енергийна политика на ЕК, която поставя големи ограничения пред въглищните централи
13 яну 2017Слънчевата енергия ще струва по-малко от тази от въглища до десетилетие
Доклад на Bloomberg New Energy Finance твърди, че до 2030 г. енергията, произведена от соларни панели, може да стане най-евтината в света
3 яну 2017
Управляващите консерватори имат преднина от 10 процентни пункта пред опозиционните лейбъристи
9 дек 2019, 191 прочитания

Страната ще смени между 20 и 30 млн. устройства в следващите три години
9 дек 2019, 285 прочитания
9 дек 2019, 2987 прочитания
8 дек 2019, 2421 прочитания
9 дек 2019, 2196 прочитания
9 дек 2019, 1594 прочитания
8 дек 2019, 1093 прочитания
Европейският съюз може да реагира с ембарго над конкретни компании