Най-големите банки в света са замесени в мащабна схема за пране на пари от Русия. Според цитирани от британския вестник Guardian документи през периода 2010 - 2014 г. от страната са изтекли поне 20 млрд. долара, като според детективи реалната сума може да е четири пъти по-голяма – 80 млрд. долара. Разкритата информация е част от резултатите от тригодишно разследване за пране на пари, провеждано от службите в Латвия и в Молдова.
По оценки на разследващите в операцията, наречена "Глобалната пералня", са били въвлечени около 500 души, сред които олигарси, московски банкери и лица, свързани с руската Федерална служба за сигурност (ФСБ). Все още се правят опити за установяването на самоличността на някои от заможните и с влияние в политиката руснаци зад операцията. В борда на една от московските банки, която е поддържала използвани в схемата сметки, е братовчедът на руския президент Владимир Путин – Игор Путин, съобщава Guardian. Изданието цитира високопоставен източник, участващ в разследването, според когото парите от Русия "са били очевидно или откраднати, или с криминален произход".
Данните за операцията са били получени от Международния консорциум на разследващите журналисти (OCCRP) и руския независим вестник "Новая газета" от пожелали анонимност източници, след което са били споделени с медийни партньори от общо 32 държави. В предоставените данни се съдържат подробности за около 70 хил. банкови транзакции, чрез които средствата са били придвижени в 96 страни по света. В схемата са били замесени и редица частни компании, голяма част от които регистрирани във Великобритания, но със скрита в офшорки собственост, както и физически лица. Германският вестник Süddeutsche Zeitung цитира 622 случая, в които общо 66.5 млн. долара са били насочени към сметки в Германия. Guardian пък пише, че през банки във Великобритания са изпрани близо 740 млн. долара посредством 1920 транзакции, а през финансови институции в САЩ – над 63.7 млн. долара, обработени в 373 парични превода. Общо през схемата са преминали милиарди долари, изпращани от заподозрени в престъпна дейност лица в Русия през банкови сметки в Латвия и в Молдова.
Глобално банково участие
Общо 17 британски банки и финансови институции, базирани в Обединеното кралство, сред които HSBC, Royal Bank of Scotland (RBS), Lloyds, Barclays и Coutts, ще трябва да отговарят на въпроси за това какво са знаели за международната схема и защо не са отказвали съмнителните парични преводи, посочва Guardian. От самите банки обясняват, че разполагат с експертни отдели, работещи за изкореняването на финансовите престъпления, но обемите на плащанията – за милиарди годишно – затрудняват тази дейност.
Най-голяма част от изпраните през британски финансови институции общо 738.1 млн. долара са минали през HSBC, главно през клона на банката в Хонконг. RBS, в която британското правителство все още притежава 71% от капитала, е обработила трансфери на стойност 113.1 млн. долара, а дъщерната й Coutts е приела плащания за 32.8 млн. долара чрез офиса си в Цюрих. Използваната и от кралица Елизабет II банка, която е в процес на закриване на дейността си в Швейцария, преди месец беше глобена от британските регулатори по друго дело за пране на пари, припомня Guardian.
Сред замесените в "Глобалната пералня" британски институции са още Barclays, Lloyds и NatWest (виж графиката). Последната също е собственост на RBS и е обработила плащания за 1.1 млн. долара.
Как е работела схемата
В операцията са били замесени редица "кухи фирми" във Великобритания, сред които Seabon Limited. През 2013 г. тя отчита приходи от 1 паунд, а през 2016 г. преустановява дейност. Данните от разследването обаче сочат, че е била замесена в транзакции на стойност 9 млрд. паунда. Друго дружество – Ronida Invest, е обработило плащания за 6.4 млрд. долара. Според прокурори от Източна Европа и двете компании са били създадени с цел измами, пише Guardian.
Схемата, която е позволявала придвижването на парите от изток на запад, е била разкрита от полицията след началото на разследване през 2014 г. При първите си публикации по темата от Международния консорциум на разследващите журналисти я наричат "Руската пералня".
Най-често схемата е действала по следния начин – две компании, голяма част от които са били регистрирани във Великобритания, си заемат средства, като задълженията се гарантират от трето дружество в Русия, управлявано от молдовски граждани. Впоследствие кредитополучателят обявява, че не може да плати задължението си. Молдовски съд постановява, че "дългът" е автентичен, което дава възможност на руската фирма да изпрати пари в брой по сметка в Молдова. Оттам средствата се прехвърлят в Латвия, която е член на Европейския съюз.
В схемата са били сметки в 19 руски банки. През 2014 г. става ясно, че една от тях е Руската земеделска банка (РЗБ), в чийто съвет на директорите тогава е Игор Путин. Според разследващите от сметки във финансовата институция са преведени около 9.7 млрд. долара по сметки в молдовската Moldindconbank, откъдето парите са били насочени към Trasta Komercbanka в латвийската столица Рига. Директорът на РЗБ Александър Григориев беше арестуван в Москва през 2015 г., година след като управляваната от него институция беше затворена заради нарушения, свързани с пране на пари, припомня Guardian. Според източници на OCCRP Григориев е имал връзки с руската Федерална служба за сигурност. През 2016 г. латвийската Trasta Komercbanka също губи лиценза си – отново заради пране на пари.
Най-големите банки в света са замесени в мащабна схема за пране на пари от Русия. Според цитирани от британския вестник Guardian документи през периода 2010 - 2014 г. от страната са изтекли поне 20 млрд. долара, като според детективи реалната сума може да е четири пъти по-голяма – 80 млрд. долара. Разкритата информация е част от резултатите от тригодишно разследване за пране на пари, провеждано от службите в Латвия и в Молдова.
Благодарим ви, че четете Капитал!
Още от Капитал




6 коментара
Лелееее, не е за вярване, че Лондон пере парите на руските мафиози... Потрес! Как сме го пропуснали?!?!?!
ПП Не само на руските, впрочем.
И у нас изпраха много пари. Дрооогаря Милен Велчев знае много по темата. Следи обаче няма, защото парите в България пристигат кеш, в брой или на ръка доставяни със самолети, яхти и автомобили през спящите ни митничари. Ако някой вземе, че се събуди и започне да задава въпроси биваше отсвирен от братчето на зетя на Стоян Марков.
Спокойно, пибаджиите ще им преведат транзакциите на братушките - наши хора са.
А каква ли е ситуацията в България, която е лесна - разграден двор и корупция?!
Това потвърждава още ведъж колко е хубаво да си водеща световна банка. Така, няма само да се упражняваме и да плюем по българските банки и по българската корупция - така "таргета" постепенно се увеличава и нараства, и става световен. Туш.
До коментар [#5] от "dr.web":
Такава е ситуацията откакто свят светува.
Наивните малограмотни люде по места лесно се лъжат, защото нямат капацитет да обхванат обемите и обхватите на властта. Още по-малко да си представят как би било възможно да откажеш подобни мащабни ресурси, когато ти ги предложат. Както гласи клишето - бизнесът си е бизнес. Големите за това са големи, защото не могат да бъдат съборени. От един момент нататък. Колкото и да звучи цинично - така е по-добре.