Стодневен план за действие, който да подобри търговското салдо между Китай и САЩ. Това беше основният резултат от двудневната среща между лидерите на двете страни Доналд Тръмп и Си Дзинпин в края на миналата седмица. Преките печеливши от подобна сделка ще бъдат американските финансови компании и производители на телешко месо.
Непреки ползи ще има за цялата глобална икономика - потенциално разрушителна търговска война между първата и втората най-големи световни икономики беше предотвратена или поне отложена със сто дни. В несигурната атмосфера, създадена от напрежението САЩ - Китай обаче, ЕС не бива да остава пасивен, а трябва да засили връзките си с Пекин, за да създадат общ буфер срещу протекционизма на САЩ, смятат европейски експерти по международни търговски отношения.
Какво ще правят САЩ и Китай в следващите 100 дни?
Все още липсват детайли относно конкретните елементи от предстоящите стодневни преговори между Пекин и Вашингтон, но според участници в първата среща на високо ниво, цитирани в Financial Times (FT), основната цел на преговорите ще бъде да се намали търговският дефицит в стоки на САЩ спрямо Китай, който към момента е на стойност 347 млрд. долара. Това трябва да включва отстъпки от страна на Пекин в редица сектори - от земеделския, до финансовия.
Американският финансов министър Стивън Мнухин и търговският секретар Уилбър Рос коментираха пред журналисти в петък, че китайските им колеги са се съгласили двете страни да се стремят към по-балансирани търговски отношения. Според двамата основен фактор за това са притесненията на китайците за опасния финансов дисбаланс на втората най-голяма икономика. Китай поддържа високо ниво на спестяванията (частни и държавни), които от своя страна финансират спорни инвестиции, като тези в имоти например. От години китайски и световни експерти предупреждават за потенциален "имотен балон", който застрашава китайската икономика.
Китайски отстъпки
Ако сделката между двете страни бъде прокарана, китайските власти ще направят отстъпки пред финансовия сектор на САЩ. В момента чуждестранните инвеститори в страната не могат да държат контролен пакет акции в китайски застрахователни фирми и такива, които се занимават с управлението на ценни книжа. Според FT Китай е заявил готовност да премахне и забраната си за внос на телешко от САЩ, която е наложена през 2003 г. заради опасения от зараза с "луда крава" сред американските животни.
Основната заплаха за провал при преговорите е предстоящото публикуване на шестмесечния валутен доклад на американското финансово министерство, което може да даде на Тръмп картбланш да обвини Китай във валутна манипулация и да наложи мита при вноса на стоки от Китай. Американският президент неведнъж е обвинявал Пекин в "най-голямата кражба в историята" заради предполагаемо изкуствено обезценяване на китайската валута и е заплашвал, че може да наложи 45% мита на вноса от Китай. Вероятно обаче след определяната за успешна двустранна среща американската администрация няма да прибързва с подобни действия.
Какво следва за Европа
Каквото и да се случи по време на преговорите между САЩ и Китай обаче, Европа трябва да бъде нащрек и да стои единна, смятат експерти по международни отношения между Китай и ЕС, с които "Капитал" разговаря. "Докато страните от ЕС стоят обединени, те ще могат да балансират търговския дневен ред на Китай и САЩ", смята проф. Франсоа Годмон, специалист по Китай от Европейския съвет за международни отношения (ECFR). Според експерта по международни търговски отношения Жак Пелкман от Центъра за европейски политически изследвания в Брюксел (CEPS) пък, потенциалът за създаване на свободна търговска зона между Китай и ЕС става по-голям с идването на власт на Тръмп, но топката сега е в Пекин. "Китай има прекрасна чернова на пазарно ориентирана реформа, но тя остава само на хартия. Всяка година Пекин публикува 300-странична книга с предстоящи реформи. Ако дори част от тях бъдат приложени, това ще премахне огромни бариери пред сключването на търговско споразумение между ЕС и Китай", каза за "Капитал" Пелкман. Целите им мнения прочетете в каретата.
Китай не прави подаръци и се занимава първо с най-силния противник

Съмнявам се, че САЩ може да се изправи срещу два големи търговски партньори едновременно, съмнявам се, че може да атакува фронтално Германия, защото зад Берлин е ЕС. Администрацията на Тръмп дава да стане ясно, че не иска да задълбочава търговските договори, които беше на път да сключи, но не и че иска да отстъпи от досегашните си международни търговски ангажименти.
Възможно е управлението на Тръмп да доведе до забързване на търговските преговори между ЕС и Китай

Китай има прекрасна чернова на пазарно ориентирана реформа, но тя остава само на хартия. Всяка година Пекин публикува 300-странична книга с предстоящи реформи. Ако дори част от тях бъдат приложени, това ще премахне огромни бариери пред сключването на търговско споразумение. Те обаче не го правят, защото имат други приоритети, основно домашни - Си, въпреки красивата си реч в подкрепа на свободната търговия в Давос, има да се справя с много вътрешни проблеми - контрола в Комунистическата партия, антикорупционните мерки, военните въпроси.
Трябва да игнорираме Тръмп. Достатъчно сме големи, за да можем да си го позволим. Не ядосваме Тръмп, защото нямаме голям търговски дисбаланс. Не "крадем" работните места от САЩ. Трябва да се фокусираме върху Китай и източноазиатците като цяло и да оставим Тръмп да прави каквото реши.
Стодневен план за действие, който да подобри търговското салдо между Китай и САЩ. Това беше основният резултат от двудневната среща между лидерите на двете страни Доналд Тръмп и Си Дзинпин в края на миналата седмица. Преките печеливши от подобна сделка ще бъдат американските финансови компании и производители на телешко месо.
0 коментара