Ръководителите на Международния валутен фонд (МВФ), Световната банка и Световната търговска организация (СТО) защитиха ползите от глобалната търговия. Това става на фона на нарастващите притеснения относно плановете на американския президент Доналд Тръмп за световната икономика, пише Financial Times.
Заявлението беше разчетено като опит да се противостои на завоя към по-голям протекционизъм, откакто Тръмп влезе в Белия дом. Твърдата защита на мултилатерализма идва малко повече от седмица, преди финансовите министри и централните банкери от цял свят да се съберат във Вашингтон за първите годишни срещи на МВФ и Световната банка от изборната победа на Тръмп насам. САЩ държат най-голям дял и в двете институции и срещите ще бъдат доминирани от въпроси относно плановете на американския президент за тях.
В общ доклад МВФ, Световната банка и СТО призовават правителствата да използват всички средства – от образование до социални програми, за да помогнат на хората, повлияни неблагоприятно от икономическите промени. Те също така защитават мултилатералната система, която е помогнала за предотвратяването на търговските войни.
Посланието на доклада е, че ролята на търговията като двигател на глобалния ръст е застрашена от забавянето на търговските реформи в началото на века и надигането на протекционизма след финансовата криза.
Моторът зад глобалния ръст
Ръководителите на МВФ, Световната банка и СТО избягват да споменават името на Тръмп, но те стават все по-категорични в защитата на ползите от търговията. "Търговската интеграция е мощен инструмент за повишаването на растежа и за подобряването на жизнения стандарт. Тя е моторът зад глобалния ръст и благополучието", заявява управляващият директор на МВФ Кристин Лагард.
Защитата на търговията идва заедно с призиви от страна на трите институции правителствата да направят повече, за да помогнат на тези, на които технологичната промяна, автоматизацията, международната конкуренция и глобализацията се отразяват негативно. Ефектът върху работниците е във фокуса на все по-голям дебат сред икономистите. През последните години изследвания обвиняват увеличаващия се внос от Китай за загубата на работни места в производството в САЩ. Но напоследък учените твърдят, че автоматизацията и вътрешната конкуренция също носят вина за случващото се. Победата на Тръмп на изборите и вотът на Великобритания за напускане на ЕС насочиха фокуса върху това как да се направи повече, за да се помогне на засегнатите от икономическите промени, тъй като много от тези хора са гласували за Тръмп и за Brexit.
Защита на СТО
За разлика от администрацията на Тръмп, която намекна, че ще предприеме един по-скептичен подход към СТО и нейните решения, докладът призовава правителствата да защитят институцията и системата й за уреждане на диспути. "Силната глобална търговска система, центрирана върху СТО, остава жизненоважна. Поддържането на системата за уреждане диспути е по-важно от всякога", се посочва в доклада.
Но генезисът на документа разкрива много за променящия се политически климат. Работата по него започна в края на миналата година на фона на опасенията от президентската кампания на Тръмп и от растящия популизъм в Европа. Целта беше да се отвърне на удара и да се комуникират по-добре ползите от търговията. Подобен категоричен призив обаче е малко вероятно да бъде повторен, когато Тръмп се присъедини към бъдещите срещи на Г-7 и на Г-20.
Ръководителите на Международния валутен фонд (МВФ), Световната банка и Световната търговска организация (СТО) защитиха ползите от глобалната търговия. Това става на фона на нарастващите притеснения относно плановете на американския президент Доналд Тръмп за световната икономика, пише Financial Times.
0 коментара