"Лондон е номер едно финансов център в света с високи стандарти за надзор и дълго сътрудничество с институциите на ЕС. Това е от полза за целия континент. Вярваме, че всички в преговорите по Brexit ще видят причината да не подкопават това", каза неотдавна финансовият министър на Обединеното кралство Филип Хамънд. Големите глобални банки в британската столица обаче планират да преместят около 9000 работни места другаде в Европа в следващите две години. И това е само началото. Прогнозите за вероятни загуби на свързани с финансовия сектор работни места заради Brexit варират от 4000 до 232 000 според различни доклади.
Банкерите действат на базата на предположението, че най-вероятният резултат от разговорите за излизането на Великобритания от ЕС ще бъде "твърд Brexit", което ще означава загуба на достъп до единния пазар без специална сделка относно финансовите услуги и без преходен период. Франкфурт, Дъблин и Париж вече са заели нисък старт като претенденти да откраднат парче от бизнеса на Лондон, а големият въпрос е дали британската столица ще оцелее като финансов център след Brexit.
Планове за извънредни случаи
Преди дни JPMorgan стана поредната банка, която обяви плановете си за своите европейски операции след Brexit. Тя е сред нарастващия брой финансови институции, които заявяват, че възнамеряват да преместят дейности от Лондон. Тринадесет големи банки, сред които Goldman Sachs, UBS и Citigroup, намекват, че ще прехвърлят работни места в Европа, за да си гарантират достъп до единния пазар, когато Обединеното кралство напусне ЕС. Въпреки че информацията за 9000 работни места представлява около 2% от финансовите служби в Лондон, това ще се отрази негативно върху приходите от данъци, тъй като ще бъдат загубени големи данъкоплатци, работещи във финансовия сектор. А ако служителите, които печелят най-много, се преместят, останалата част от населението ще трябва да плаща повече, изчислява Институтът за фискални изследвания.
Броят на загубените работни места ще зависи от споразумението, което ще бъде постигнато между британците и Брюксел. Банките от няколко месеца водят разговори с финансовите институции в Европа, но напоследък все по-усилено разработват планове за преместване. "С пълна скорост напред. Задвижили сме напълно нашите стратегии за непредвидени случаи. Няма време за чакане", казва ръководител на инвестиционното банкиране в глобална банка в Лондон, цитиран от Reuters.
Bank of England вече даде на финансовите компании срок до 14 юли да изготвят плановете си. Но някои банкери твърдят, че тази принуда да обявят стратегия може да ги накара да изпълнят намеренията си.
Кои са конкурентите
Франкфурт и Дъблин се очертават като едни от най-големите печеливши от прехвърлянето на персонал и дейности. Същевременно очакванията са, че новоизбраният френски президент Еманюел Макрон ще се опита да убеди своите сънародници, много от които работят във финансовите услуги в Лондон, да потърсят възможности обратно в страната. Париж не се бави и вече обяви серия от мерки, които да направят френската столица по-атрактивна, включително нови небостъргачи, данъчни промени и други. Но анализаторите посочват, че ще са необходими съществени реформи, ако Париж иска да се състезава с конкуренти като Франкфурт и Дъблин. Затова надеждите са, че Макрон бързо ще въведе пробизнес мерки, включително отхлабване на стриктните закони за наемането на работа.
Според Хубертус Ват, управляващ директор на лобистката бизнес група Frankfurt Main Finance, позициите на Франкфурт продължават да са силни въпреки победата на Макрон на президентския вот във Франция. Преимуществата на града са, че е седалище на Европейската централна банка и че предлага по-ниски разходи за живот в сравнение с Лондон. "Не се притесняваме, че може да загубим, тъй като много банки индикираха, че ще преместят различни операции на различни места, и Франкфурт почти винаги е в списъка. Не забравяйте, че какъвто и да е резултатът от германските избори през есента, двамата водещи претенденти са проевропейски настроени. Така че Германия е мястото, където не трябва да се безпокоите", твърди Ват пред Belfast Telegraph. И допълва, че съперникът Дъблин също ще бъде облагодетелстван.
Както и в случая с Германия, ирландските политици поеха активна роля в лобирането за града. Правителствени фигури се срещнаха с висши представители на Morgan Stanley, за да дискутират преместване в Ирландия. Плюсовете на Дъблин са, че има същите финансови регулации като Лондон, а английският е говоримият език. Някои анализатори обаче предупреждават, че Европа и нейните градове рискуват да загубят в полза на Ню Йорк в надпреварата за заместването на Лондон.
Не всички обаче имат планове за преместване. По думите на Алекс Хауърд-Кийс, партньор по инвестиционното банкиране към консултантската фирма Alderbrooke, неговите клиенти вероятно ще оставят Лондон като европейска централа, но ще установят присъствие и в градове като Франкфурт и Дъблин, за да се подсигурят, докато преговорите за Brexit приключат. "Те смятат, че ако си покрил Лондон и Франкфурт, имаш двата основни центъра", обяснява Хауърд-Кийс пред Belfast Telegraph. В интервю за ВВС главният изпълнителен директор на Goldman Sachs Лойд Бланкфейн също посочва, че се надява да не се наложи банката да задейства плановете си за преместване на служители, тъй като иска да запази възможно най-много дейности във Великобритания. Според него базирането на повечето операции на едно място е по-ефективно и след 10 години все още е много вероятно Лондон да бъде най-голямата европейска централа на банката. "Надяваме се, че ще можем да извършваме бизнеса си възможно най-близо до начина, по който го извършваме днес. Мисля, че е в най-голям интерес както на Великобритания, така и на Германия, Лондон, който има голям опит в регулирането на тези пазари, да продължава близо до този модел", казва Бланкфейн. Но все пак признава, че Лондонското сити "ще забуксува" заради рисковете, свързани с процеса по Brexit.


1 коментар