В началото на двудневното си посещение в Израел американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще разговаря с домакините за по-голям обем на двустранната търговия, но и за условие това да стане при по-малък дефицит за САЩ в търговския баланс.
"Нашите две страни вече правят много бизнес помежду си. Имаме силни основи, върху които да изградим още по-тесни търговски отношения в полза на двете страни", каза Тръмп в реч след среща с президента Рьовен Ривлин. След което добави извън предварителните бележки и с полушеговит тон: "Ще се опитам да намаля мъничко търговския дефицит, това окей ли е?"
САЩ са най-големият търговски партньор на Израел, когато става дума за държави. Но на регионално ниво води Европейският съюз, следван от Азия. Израел е и първата страна, подписала през 1985 г. със САЩ споразумение за свободна търговия, припомня Reuters.
Какво е положението
През миналата година САЩ са изнесли стоки и услуги за израелския пазар на стойност 8.1 млрд. долара и са внесли за 17.6 млрд. долара, което прави дефицит от почти 10 млрд. долара. Тази сума е значителна, доколкото годишният дефицит на САЩ в глобалната търговия е около 44 млрд. долара. Едва 11% от вноса в Израел идва от САЩ.
Администрацията на Тръмп възложи проучване на причините за американския търговски дефицит и как да се прекрати избягването на плащане на мита. Президентът смята, че големите търговски дефицити забавят ръста на американската икономика и увеличаването на заетостта.
За първите четири месеца на 2017 г. търговският дефицит между двете страни е намалял на годишна база от 3.3 млрд. долара на 2.8 млрд. долара. Основната причина е засиленият износ от САЩ към Израел. В същото време, макар да се радва на търговски излишък в отношенията със САЩ, Израел има дефицити в търговията и с Европа, и с Азия. По данни на Israel Export Institute около 27% от общия израелски износ към САЩ представляват обработени диаманти.
Веднага след изборната победа на Тръмп през ноември 2016 г. израелското търговско аташе във Вашингтон Анат Кац заяви че "той никога не е споменавал и дума за търговското споразумение с Израел и то е много по-различно от договорите, за които той говореше по време на кампанията си". По това време очакванията на израелския бизнес бяха, че ще последва увеличен износ на фармацевтични продукти, отбранително оборудване и луксозни стоки.
Мирът, палестинците, Иран
Пристигайки с първия директен полет на самолет от Саутидска Арабия до Израел, президентът заяви, че се надява в района да бъдат постигнати повече стабилност и мир. В Израел той има планирани срещи с премиера Бенямин Нетаняху, а на Западния бряг - с палестинския лидер Махмуд Абас. Тристранна среща обаче може да има "на по-късен етап", заяви държавният секретар Рекс Тилърсън пред журналисти на път за Тел Авив.
Нетаняху и вчера настоя първо да получи от палестинците гаранции за сигурността си, включително признаване на Израел за държава на евреите.
След срещата с Ривлин той отново директно обвини Иран за дестабилизиращ фактор. Според него Техеран трябва незабавно да прекрати "своето смъртоносно финансиране, обучение и въоръжаване на терористи и милиции".
Иранският президент Хасан Рухани, който получи на изборите в петък нов мандат, отвърна, че регионална стабилност не може да има без помощта на Иран. Той от своя страна обвини Вашингтон в подкрепа на тероризма и на бунтовници в Сирия. Рухани добави, че срещата на върха с лидери от арабския свят в Рияд "няма политическа стойност и няма да донесе резултати".
"Кой може да заяви, че регионът ще постигне стабилност без Иран? Кой се сражава с терористите? Това са Иран, Сирия, "Хизбула". А кой финансира терористите?, попита иранският президент. Той добави, че страната му ще продължи с разработването на ракетната си програма, която вече донесе санкции на Техеран. По думите му тя има единствено отбранително предназначение.
На срещата с арабски лидери в Рияд те подкрепиха Тръмп за критиките му срещу Техеран, а Саудитска Арабия сключи споразумение за военни покупки за 110 милиарда долара, което бе представено основно като допълнителна защита от действията на Иран в района. В Израел възприеха с известна тревога тази новина, защото страни, които подкрепят палестинската кауза и с които още няма дипломатически отношения, ще получат модерно оръжие.
В началото на двудневното си посещение в Израел американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще разговаря с домакините за по-голям обем на двустранната търговия, но и за условие това да стане при по-малък дефицит за САЩ в търговския баланс.
"Нашите две страни вече правят много бизнес помежду си. Имаме силни основи, върху които да изградим още по-тесни търговски отношения в полза на двете страни", каза Тръмп в реч след среща с президента Рьовен Ривлин. След което добави извън предварителните бележки и с полушеговит тон: "Ще се опитам да намаля мъничко търговския дефицит, това окей ли е?"
2 коментара
Избраникът на американския народ тръгна по света като търговски пътник. Без никаква подготовка.
Целите му са първосигнални - намаляване на търговския дефицит (за което натискаше и председателя Си); стимулиране на ЮС икономиката най-вече чрез колосални сделки за продажба на американско оръжие; създаване на прокси сили в Близкия Изток (само не разбирам защо реши, че тъкмо саудитите и катарците ще му свършат мръсната работа: те нямат славата на войници, а по-скоро на развъдник на уахабизъм и всякакви форми на краен ислям?!).
Както пише и авторът, САЩ внася от Израел само обработени диаманти за почти 5 млрд. $ годишно! Егати дефицита!
Капитал, преди Израел, Тръмп "посети" Саудитска Арабия и натвори куп причудливи неща, за които нищо не споменавате.
Не допускам да не знаете, че Рияд от десетилетия финансира религиозни училища в много мюсюлмански страни (говори се, че и в България) за налагане на уахабитския религиозен култ.
През 80-те години на ХХ в. военната и финансовата помощ от Вашингтон за борба със съветското нашествие в Афганистан минаваше през Саудитска Арабия и Пакистан и се насочваше към най-радикално настроените групи на муджахидините, които дълги години след това тероризираха страната. И още не се престанали. Техните приемници впоследствие се вляха в терористичната групировка ИДИЛ.
В опитът да създаде някакво арабско НАТО Тръмп вкарва САЩ с главата напред във вековния неразрешим шиитско-сунитски конфликт и в историческите арабско-персийски търкания. И няма и най-малката надежда да се достигне до декларираната стабилност.
Иран едва ли е достойна за възхищение държава, но точно от Ер Рияд да се твърди, че Техеран спонсорира тероризма е невъобразим цинизъм.
Всъщност самият воаяж на американската делегация в Рияд си беше формен цинизъм, дори само със забравата, че 15 от 19-те терористи, избили хиляди американско граждани на 11.9.2001 г са поданици на краля на СА...