Военизира ли се Европа
ЕС е принуден по най-бърз начин да стане активен играч в сферата на сигурността и отбраната. И макар че засега основен гарант за сигурността си остават САЩ, това може да се промени в средносрочен или дългосрочен план
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Още преди да встъпи в длъжност, настоящият президент на САЩ Доналд Тръмп успя да разклати фундамента на европейската отбрана. Той направи това повече от всеки свой предшественик, зачерквайки НАТО като "отживелица". Без военните способности на американската армия, която самостоятелно формира 70 на сто от целия бюджет на алианса, сигурността на Стария континент би се върнала с 68 години назад - във времето между края на Втората световна и началото на Студената война.
Запитан дали би се притекъл на помощ на дадена съюзническа държава, щатският президент отвърна: "Отговорът е да, но ако те изпълняват своите задължения към нас." На практика дори самото говорене в тази плоскост е фактор на нестабилност, защото подкопава въздържащия потенциал на член 5 от Вашингтонския договор и провокира агресивни държави като Русия да тестват границите на търпението на НАТО.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
25 коментара
Ние не сме в Европа.Не и според нашите управници. Който ще се наредят до Чаушеску един ден.
Заглавието е подвеждащо
Не се военизира, просто трябва да си седне на задника и да инвестира пропорционално в отбраната си, в едно Тръм е прав - не може да разчиташ на САЩ да те пази и да не плащаш колкот се полага в отбранителни способности.
САЩ я принуждава да се военизира с конфликтите, които създава около и във Европа. Докато САЩ не бъде принудена да се оттегли от Европа и Близкия Изток, мир нема да има.
НЕ, не се ходи в казарма "за да станеш мъж" според военните. Там се ходило "за да се научиш да си переш чорапите". Много спорове съм водил, че това може да стане и без щедра държавна издръжка. Явно съм глупав.
Но чорапи мога да пера. И ще емигрирам, ако върнат казармата.
Да, всички освен нас.
И как ще се военизира , с гей паради ли ще се представят? Мигрантите им опипват жените , те търсят полиция на 112 и войници, айде бе!! И кой ще я командва тази войска европейска?
До коментар [#3] от "Наблюдател":
Ако васалите в ЕС се военизират, няма да имат нужда от феодала Фашингтон.
Просто трябва европейска армия и ядрени сили,имаме държава с право на вето и съвета за сигурност не е проблем.27 отделни армии са неефективни,И икономическо съсипване и политическа изолация на всеки,който води агресивна политика и е заплаха,Две години петролно и газово ембарго от ЕС и в Русия не за оръжие,ами и за храна няма да имат пари.
До коментар [#4] от "vsf47523483":
Военна заплаха за Европа не е някой в Близкия изток а режима в Русия.А за терористичната заплаха,всички атентати в Европа са дело на родени тук екземпляри,с мутацията на които нито САЩ , нито който и да било отвън има нещо общо.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.