🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Решаващ момент за иранската ядрена сделка

Победата на Хасан Рохани на президентските избори в страната бе приветствана като позитивен знак за споразумението, но въпросът е какво ще направи Тръмп

Иранският президент Хасан Рохани получи силен мандат за реформи
Иранският президент Хасан Рохани получи силен мандат за реформи
Иранският президент Хасан Рохани получи силен мандат за реформи    ©  Reuters
Иранският президент Хасан Рохани получи силен мандат за реформи    ©  Reuters
Иранският президент твърди, че е готов за компромис, но според новата американска администрация Техеран "финансира, тренира и оборудва терористи".
Действията на Вашингтон карат мнозина да се запитат дали не се опитва да върне Иран в "оста на злото".

Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • + 1

    Уви, не преизбирането на реформатора (в ирански смисъл) Рохани е решаващо за оцеляването на ядрената сделка. Съдбата й зависи изключително от САЩ. Видимо предрешено е разпадането на тази договореност, от което светът няма полза. Интерес от провалянето на ядрената сделка има единствено САЩ, които отдавна търсят причина да стоварят върху Иран вината за всички беди.

    Иран дейли пише днес, че в четвъртък комитетът по международни отношения към Сената на САЩ в съотношение 18 към 3 е одобрил законопроект, с който се въвеждат нови санкции срещу Иран във връзка с „ракетната му програма, предполагаемата (!) поддръжка на терористи, доставки на оръжие и нарушаване на човешките права”. Според американските законодатели законопроектът не нарушавал Съвместния комплексен план за действие (JCPOA), подписан между Иран и петте страни, постоянни членки на СС на ООН и Германия през юли 2015 г.
    Новата американска администрация твърде рисково скача с главата напред и взема страна във вековния конфесионален конфликт между шиити и сунити, залагайки на сунитските Саудитска Арабия, Йордания, Катар, Кувейт, ОАЕ, като пренебрегват, че често това, което единствено свързва тези страни е, че не споменават в молитвите си четвъртия халиф Али. Всичко останало ги разделя. Затова и "арабското НАТО" е абсурдна американско фикция.

    Реториката на Тръмп и Тилърсън и резултатите от воаяжите им в Саудитска и Израел красноречиво говорят, че Иран и Русия ще се сближават все повече. За добро или зло...

    Нередност?
  • 2
    beky avatar :-|
    1999

    Опитът на Тръмп да сбере антиирански алианс в Риад онзи ден трябва да говори достатъчно, че САЩ ще продължат да притискат Иран и да го принудят да излезе от ядреното споразумение. Аятоласите много добре разбират, че това споразумение ги легитимира пред света и едва ли ще се оставят да ги излъжат. По-скоро нервите на американския клоун няма да издържат.

    Тръмп започва битки на прекалено много фронтове, а по нищо не личи, че има ресурс да ги води.

    Нередност?
Нов коментар