🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

ЕС върна погледа си към Западните Балкани

Лидерите на съюза потвърдиха анагажимента си към страните в региона, но пожелаха реципрочност в действията

Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон също присъстваха на срещата.
Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон също присъстваха на срещата.
Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон също присъстваха на срещата.    ©  Reuters
Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон също присъстваха на срещата.    ©  Reuters
ЕС подкрепи идеята за изграждане на единна икономическа зона в района, но пожела по-силно застъпване за европейските ценности.

"Ангажиментът от страна на ЕС е силен и ясен, но той се основава върху заслугите. Страните кандидати трябва да покажат резултати - няма фиксирана дата, зависи от тях." Това заяви еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан на среща между представители на Европейския съюз (ЕС) и лидерите на Черна гора, Сърбия, Македония, Албания, Босна и Херцеговина и Косово във връзка с присъединяването на държавите към съюза. Срещата се проведе в италианския град Триест и беше част от т.нар. Берлински процес - дипломатическа инициатива за бъдещо разширяване към Западните Балкани. На нея представителите на ЕС подкрепиха идеята за изграждане на единна икономическа зона в района, но пожелаха по-силно застъпване за европейските ценности.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-P
    D-r D
    • + 3

    Смях се от сърце!
    Нема що - с 500 млн Е за 6 г. за 7 държави ли чиновниците от ЕС мислят да отмъкнат тия парцаливи държави от руското и китайско влияние?!
    Та това е по милион на месец за всяка!?
    Може би с тия трохи ще построят газопровод вместо Газпром? Или ж.п. магистрала север-юг вместо СОМСО?

    Не, с тоя милион на месец ще се отхрани единствено крадливо еврозависимо политическо чиновничество. За толкова пари - толкова.

    А газ откъде, след като за ЧНГ през 2020 пресъхне Трансбалканският?

    Нередност?
  • 2
    vaticana avatar :-P
    vaticana
    • + 1

    До коментар [#1] от "D-r D":

    Сметките ви са точни: на Македония са обещали половината от нужните 152 млн - 70 млн. за ж.п. линия Беляковци - Крива паланка.
    Стратегическият маршрут не е изток - запад, а е север - юг. Това го откриха китайците, които наливат стотици милиони за ж.п. магистрала от пристанището Пирея (купено от китайски консорциум) към Централна Европа.
    Крива паланка - Кюстендил, егати стратегията!

    Нередност?
  • 3
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • + 3

    До коментар [#2] от "genoveze":

    От инфраструктурни проекти се краде най-леко - справка магистралостроителя Пеевски. А пък когато са безсмислени - съвсем...

    С оная хоризонтална ж.п. линия Кр. паланка - Кюстендил през Осоговската планина стокооборотът между двете страни няма и да трепне. Виж, ако след Освобождението вместо Русе - Варна беше построена ж.п. линия Солун - Белград, историята на БГ щеше да е категорично по-различна.

    Китайците следват историческата логика на търговските пътища и наливат стотици млрд в транспортна инфраструктура там. Няма друг инвеститор с такива възможности.
    В този смисъл смятам, че обещаните 500-те млн на ЕС не са сериозно инвестиционно намерение, а са по-скоро опит за осъздаване на корумпирана и зависима политическа прослойка в района, която по команда да спира инвестиционните намерения на "другите".

    Изобщо не се мисли за развитието на Балканите, а за овладяването му чрез корумпиране на политическа прослойка.

    Нередност?
Нов коментар