Проклятието на спестовните работохолици
Рекордният германски излишък по текущата сметка и (предполагаемият) му ефект върху световната икономика


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Германия за поредна година увеличава излишъка по текущата си сметка, който достига рекордните 8.5% от БВП на страната и дори надмина китайския
- Няма преки икономически причини Берлин да стимулира вътрешното си потребление, както искат трети страни и международни институции
- Политическият натиск може да накара страната да увеличи някои държавни разходи, но ефектите от това ще са - в най-добрия случай - смесени
Германският излишък по текущата сметка от години си има много врагове. Откакто стана ясно, че през 2016 г. той достигна до 261 млрд. евро, или 8.5% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната и надмина китайския по абсолютна стойност, те само се увеличиха.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
Германия пречела на другите - до подобни глупави изводи човек стига, когато не гледа на икономиката като на субекти, които си разменят стоки и услуги, а като на държави и централни банки, които водят война за търовски баланси и валутни курсове.
Гърция + Германия (ГърГер) правят идеалната държава . Едните работят и спестяват , другите неработят и харчат :-)
Ако стоките, произведени в Германия са по-добри от тези произведени другаде, то вдигането на вътрешното потребление ще доведе до по-голямо търсене на немски стоки в Германия. Дори, вселедствие на това, цената на тези стоки леко да се повиши, то ефектът върху излишъка ще е много ограничен. Немските стоки и сега са скъпи, а и производството е доста автоматизирано - капацитетът лесно се вдига. Това с инвестициите в инфраструктурата пък съвсем не е ясно как ще се отрази. Освен ако надеждата не е това да вдигне корупцията в Германия и така да срине икономиката.
Самоопределям се като лаик в икономическата област, но това което е описано, може да се обобщи така: Европа има проблем- немците богатеят, щото са пестеливи, работливи и консервативни (във финансово отношение), а повечето от останилите задлъжняват, защото са обратно на немците, мързеливи, либералисти..... и т.н. И какво е решението според светилата икиномисти, цитирани в статията и подкрепяни от евро политиците? : Не е другите да опитат да богатеят, като се съревновават, а немците ако обичат, да бъдат така добри да обеднеят, за сметка на останилите, които да забогатеят.Като изключим, че това е класически случай на използвания институт на неоснователно обогатяване, познат на гражданското право, то е малоумно и идиотско и не знам още какво....
Ами Германия да инвестрират в армия и отбрана тогава? Сега е времето да се засилят военно и европа да не разчита само на САЩ ... В сирия се вижда-ЕВРОПА Си пее за бержанците, ама като не е нейна армия там - дреме им за бежанците на Америка, Русия, Турция - даже за изнудване го ползват!
До коментар [#4] от " Ivanov ": На 100% съгласен! Вместо италианци и французи да повишат производителността се, се очаква немците да намалят тяхната производителност!
Да почнат да купуват масово инвестиционни стоки, особено роботи за производство. Така хем ще увеличат вноса, хем ще засилят конкруентоспособността на икономиката си.
Само аз ли не разбирам как по стабилна Германия ''пречи'' на пазарите. А що се отнася до това как да си намалят излишъка, то решението е просто свалят си данъците. Дали ще плачат съседите за данъчен дъмпинг ми е много интересно. Кой е Джон Голт?
До коментар [#8] от "martintonev":
Разбирам объркването ти. Те половината икономисти вкарват в един разговор бюджетен излишък с търговски излишък. Което е абсолютна глупост.
Намаляването на данъците няма как да се отрази на търговския излишък. Даже може да го увеличи. Като гледам вината се хвърля върху частните потребители, че "не купуват".
Ако купуването на инвестиционни стоки стане държавна политика, ще им го върнат тъпкано на критиците.
[quote#8:"martintonev"]Само аз ли не разбирам как по стабилна Германия ''пречи'' на пазарите.[/quote]
Пречи така: по принцип една държава ако много изнася, а малко внася, с времето валутата й поскъпва. Например швейцарския франк. Това прави стоките й по-скъпи, хората почват да ги търсят по-малко, и балансът се възстановява.
С Германия проблемът е, че тя няма собствена валута. Вярно, има тласък над еврото да поскъпва заради германския износ, но пък има и тласък да поевтинява заради проблемите на Гърция, Италия, Испания... еврото е със сравнително стабилен курс последните няколко години. Така че Германия се възползва и изнася все повече, на конкурентни цени, понеже няма валута която да поскъпне и да отслаби конкурентните й позиции на световните пазари.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.