САЩ се приближиха към налагането на нови санкции срещу Русия

Европейските лидери се разтревожиха заради икономическите и енергийните интереси на съюза

Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън, който се срещна с руския външен министър Сергей Лавров през май, набляга на нуждата от "конструктивен диалог" с Москва
Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън, който се срещна с руския външен министър Сергей Лавров през май, набляга на нуждата от "конструктивен диалог" с Москва
Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън, който се срещна с руския външен министър Сергей Лавров през май, набляга на нуждата от "конструктивен диалог" с Москва    ©  Reuters
Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън, който се срещна с руския външен министър Сергей Лавров през май, набляга на нуждата от "конструктивен диалог" с Москва    ©  Reuters

Със смазващо мнозинство от 419 на 3 гласа Камарата на представителите на САЩ прие нов закон, който налага по-големи санкции срещу Русия с цел да я накаже за намесата й в президентските избори. Настоящите ограничения бяха приети от предишния президент Барак Обама през 2014 г. заради анексирането на Крим. Според новото законодателство Белият дом ще има правото да разшири обхвата на съществуващите санкции върху компании, инвестиращи в енергийни проекти с руско участие.

Освен Русия санкциите засягат Иран по обвинения в подпомагане на тероризма и Северна Корея заради изстрелването на ракети. Миналия месец Сенатът одобри закон за санкции срещу Иран и Русия, но той беше върнат за преразглеждане, за да се включи и Северна Корея.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-P
    D-r D
    • - 1
    • + 3

    "... налага по-големи санкции срещу Русия с цел да я накаже за намесата й в президентските избори.."

    До момента никъде няма изнесено нито едно нещо, което да прилича на доказателство по темата за т.н. намеса. Нито от рупорите на демократическата пропаганда, нито от разузнавателните централи, нито от сенатски комисии, нито от изслушването на бившия Коми пред Конгреса - нищичко!

    Уикилийкс отдавна призна, че 40-те хиляди мейла от сървъра на предизборния щаб на Демократическата партия, от които стана ясен вътрешния заговор за прекарването на кандидата Бърни Съндърс и оставането в състезанието само на Хилъри Клинтън, са му предоставени от сътрудник на щаба. Същият този сътрудник няма и месец по-късно беше застрелян на улицата пред дома си...

    Руската партенка се размахва много упорито за постигане на политически предимства, чрез които да се наложи икономически диктат на "съюзниците".
    Това изглежда много късогледо, защото дори ЕС да клекне срещу този откровен удар върху икономиката си, вторичните процеси на сближаване по вектора на антиамериканското противопоставяне на страни с доста различия помежду си, ще се задълбочи.

    Германия може и да бъде принудена да купува скъп втечнен шистов газ от САЩ, но Русия, Китай, Турция, Иран, Ирак, Пакистан и т.н. все повече ще се убеждават, че въпросът за оцеляването им зависи от сътрудничеството и общото им противопоставяне на отиващия си хегемон.
    Америка, взряна в портмонето си, създава своя екзекутор.

    Нередност?
  • 2
    i_sam avatar :-P
    i_sam
    • - 3
    • + 1

    Това на нищо не мяса! Службите в САЩ, да не дадат информация на D-r D, относно Руската намеса в техните изборите! Егати наглоста.....

    Нередност?
  • 3
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • + 3

    До коментар [#2] от "i_sam":

    В правоъгълничето пише "отговор", но аз нямам какво да ви кажа. Просто ще използвам възможността в нов коментар да споделя виждания за законопроекта и капана пред Тръмп.
    Не ги четете. Абсолютно в повече ще ви е.

    Беше ясно, че демократите и републиканците са се договорили законопроектът, забраняващ на президента самостоятелно да отменя санкциите срещу Русия да мине през Конгреса. Същината на този законопроект е ограничаването на правомощията на Тръмп. Комбинирането на санкциите срещу Русия, КНДР и Иран прави твърде уязвимо евентуалното му налагане на вето заради Русия.

    Повече от сигурно е, че законопроектът ще мине и през Сената и Тръмп ще бъде поставен пред труден избор: да подпише законопроекта, който ограничава конституционните му правомощия по отношение на външната политика, което по същество е безкръвен конституционен преврат, или да му наложи вето и да тръгне на открита война с двете камари на парламента, които лесно ще преодолеят ветото му и ще направят поражението му пълно.

    Опитите на Тръмп да повлияе на общественото мнение с приказки за провеждана от него твърда линия по отношение на Русия не убеждава никого и кампанията „Тръмп е агент на Москва“ набира скорост.

    Значима част от американския военно-политически истаблишмънт очевидно е против каквото и да било намаляване на напрежението по света и е за провеждане на курс към агресивно поддържане на световната хегемония на САЩ. Затова дори теоретичната възможност за деескалация с участието на президента е блокирана на законодателно ниво.

    Президентът Тръмп видимо все по-плътно влиза в ролята на куца патица. Може би само като такава птица ще довърши мандата си...

    Нередност?
  • 4
    nogica avatar :-|
    nogica
    • - 1

    и кой в европа ще духа супата?

    Нередност?
  • 5
    pee31528041 avatar :-|
    Грантовата мафия си има държава
    • - 3
    • + 1

    "че "Северен поток 2" няма да допринесе за енергийната сигурност на Европа. Завършването на проекта ще означава концентрация на 75% от износа на руски газ за Европа през един коридор, оказвайки влияние на редица държави по отношение на приходите от транзитни такси от сегашния газопровод - "Северен поток 1", смята тя, откроявайки Украйна, Словакия и България като едни от най-потърпевшите държави."

    Начинът, по който ни забраниха Южен Поток, а след това си уредиха Северен поток 2 е унизителен за България. Нагли двойни стандарти, ощетяващи ни с милиарди евро от пропуснати транзитни такси и по-евтина газ за икономиката и домакинствата. Така че за нас е по-добре да няма Северен Поток 2, да се замрази, да си поиграят на санкции там, и да чакаме по-добри времена, когато ще имаме политици с топки, които да издействат основната част от руската газ за Европа да минава през България и да влиза през България.

    Нередност?
Нов коментар