Недостиг на служители вдига заплатите в Централна Европа
Вероятно приключва епохата на евтин труд, но не се вижда алтернативен модел
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Краят на една икономическа епоха се задава в Централна и Източна Европа. При рекордно висока заетост и работници, настояващи за заплати, които да са близки до тези в западните държави, моделът, основан на евтин труд и движил икономическия ръст след краха на комунизма, се изчерпва, пише "Дневник". Предизвикателството пред правителства и компании в района в следващите години е да открият нови пътища за растеж, разказва Reuters.
Стачката в завод на Volkswagen в Братислава миналия месец - първият подобен протест в голям завод за коли в Словакия, доведе до впечатляващите 14% повишаване на заплатите. Това стана поредният и най-зрелищен пример за това, че икономическият пейзаж се променя. VW е една от десетките големи западни компании, навлезли в търсене на евтина работна ръка в Словакия, Чехия, Полша и Унгария.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Пък у нас работодателите искат да си внасят евтин труд от Украйна, Молдова, Северна Корея дори ... Нали са некадърни да излезнат на печалба при високи заплати, а и требва джипки да се купуват, яхти, да се покажем какви сме големи бизнесмени ...
Излез бе, Кирчо, покажи им на тези как се прави...
До коментар [#2] от "_az_":
Къде да излезе,какво да покаже..!Апоел, нали показаха....!
Според мен, това е положителна новина. Границите са отворени и сме като скачени съдове, При нас базата е много ниска и посоката за заплатите е само нагоре. Лошото е, че при нас идват продуктите с най-ниска добавена стойност, ама това е положението.
В международните компании около Пловдив е трудно да се каже колко са средно заплатите, но като се сложат всички отдели може би са към 1200-1400лв бруто или 650-700 Евро, в Чехия са 1800. Ако пазара на труда се развива като сега и в Унгария има ръст от 12%, то и при нас в тези компании ще е сходен и очаквам след 3 години 900-1000 Евро в производствените предприятия работещи за износ... да видим
Наистина трудна за прогнозиране икономическа ситуация. Аз обаче съм песимист. В България квалифицираните работници вече се броят на пръсти, избягаха. Производство с добра добавена стойност не се гради без тях. Няма и интерес в университетите. Всеки иска да учи за директор/мениджър. Капитал: Защо не направите една статия за това колко студенти учат икономика, инженерство, медицина и т.н. ? Така ще се види структурата на пазара на труда след 5-10 години.
Вие гледате тях и си мислите за България. Ние няма как да знаем какво е положението в тези държави. Там от поне десетилетие стандартът е средния за ЕС и хората напълно естествено искат да продължат с прогреса си. Източна Европа може не само чрез заплати, но и чрез данъци да стимулира инвеститорите. За страни с толкова развита икономика като Словакия, Чехия и Полша за мен е почти невъзможно да паднат надолу от стандарта, който вече са изградили. А той не е лош.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.