Новият брой:
Какво се случва в държавата

Как действат американските санкции срещу Русия

Новите мерки са насочени срещу Москва, но изнервят Европа

"Европейците силно не харесват американското изхвърляне извън границите. И това ще разшири разстоянието между ЕС и САЩ. Което за руснаците е светлата страна на нещата."

сър Родерик Лин, бивш посланик на Великобритания в Русия

Новите американски санкции срещу Русия бяха категорично одобрени от двете камари на Конгреса. Това стана въпреки възраженията на президента Доналд Тръмп, който настоява за по-близки отношения между Вашингтон и Москва. Рестрикциите са в отговор както на руското анексиране на Крим, така и на предполагаемата намеса на Москва в изборите в САЩ. "Капитал" обобщава как действат те.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

7 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    qvd50491823 avatar :-|
    Костадин Иванов
    • - 5
    • + 7

    Когато Русия си прибра Крим, реагирах малко първосигнално със своето одобрение. Тя показа на САЩ, че не са единствените, които могат безнаказано да променят граници. Едва след това се замислих над обидата на украинците.
    Русия няма да върне в обозримо бъдеще Крим, колкото и Маккейн за скърца със зъби. Това не български премиер да му се скараш. Санкциите ще влошат състоянието на руската икономика, но не дотолкова, че да се разпадне. Руснаците са свикнали на мизерия, не могат да бъдат уплашени с нея, дори допускам, че някои не са готови за европейски начин на живот. Спадът, за който се говореше в предишната статия на "Капитал" е в такива проценти, че е съпоставим с членски внос, плащан от обикновен човек.
    Защитаването на моралните принципи обаче намирисва на търговска война. Американците искат да продават газ на европейците, на които преди това избутаха колите от своя пазар. Нали не вярвате, че традиционните американски пикапи са по-чисти от Голфа?
    Каквото и да се случи, ще сме принудени да го гледаме, а най-вероятно и да платим за него.

    Нередност?
  • 2
    oppps avatar :-|
    OOPS
    • - 4
    • + 5

    Европа докога ще му пълни гушата на тоя дребен ескимос?

    Нередност?
  • 3
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 3
    • + 9

    Победата на Тръмп създаде период на неопределеност в руско-американските отношения и очаквания от страна на Москва за разведряване. Сега тези надежди изчезнаха, но си отиде и неопределеността. В отношенията Русия-САЩ се завърна яснотата, позволяваща да се планира бъдещето. За организирането на външнополитическата дейност това е ключово условие. Така че тези санкции избавиха Москва от илюзиите, ако ги е имала и я върнаха в реалността, където е силата й.

    По всичко изглежда, че санкциите не са елемент от някаква дългосрочна стратегия на САЩ за възпирането и съсипването на Русия. По-скоро приличат на импулсивно надскачане в действията на американския истаблишмънт, погрешно смятащ, че с това ще се елиминира сериозен противник и американската хегемония ще се задържи и в бъдеще. По-скоро изглежда резултатите ще са точно обратните - създаване на антиамерикански неформален алианс по линия на пресечните точки на взаимните интереси на страните.

    Как могат да се оценят стратегическите последствия от настоящите санкции?

    1. САЩ демонстрира агресивна солова игра. При това нарушава интересите на най-близките си съюзници. Глобите спрямо германски компании и банки започнаха да се превръщат в норма. Дори ЕК не крие недоволството си от едностранните мерки на САЩ;

    2. Санкционният режим е ерозиран от погазването на основополагащия принцип за консенсус между САЩ и ЕС. Американските санкции могат да открият неподозирани възможности за сътрудничество Русия-ЕС по отношение на ключови европейски проекти;

    3. САЩ реално блокират отношенията си с Русия. Не е ясно как Вашингтон ще очаква от Москва сътрудничество по важни въпроси;

    4. Фрустрирането на Русия ще я принуди да се сближи по-тясно с Китай, Иран, Турция, ШОС включително и в сигурността. Това едва ли представлява част от дългосрочните интереси на САЩ, като се има пред вид, че Тръм вече заговори и за санкции срещу...Китай...

    Що се отнася до разтръбявания удар срещу руските енергийни проекти в Европа и Далечния Изток, това е така само на пръв поглед.
    Да започнем от три факта:
    1. Най-големите залежи на природен газ са в: 1 Русия, 2 Иран,3 Катар. Трите страни притежават повече от 3/4 от световните запаси;
    2. За 2016 г Газпром и изнесъл за ЕС 172 млрд куб.м. газ срещу 0,552 млрд. куб.м. сгъстен газ от САЩ;
    3. Недалновидната външна политика на САЩ вкара Иран в руската орбита, където вече удобно се чувства и Катар. Така обединява срещу себе си владелците на 3/4 от свитовния газ!

    Но за газовата завера - по-нататък. И така стана много дълго.

    Нередност?
  • 4
    vaticana avatar :-|
    vaticana
    • - 4
    • + 5

    Американската външна политика стана много шизо. За да покаже, че не е московска подводница, както го обвиняват опонентите му, Тръмп е готов да наложи и по-строги санкции на Русия от описаните в закона.
    В момента САЩ са наложили санкции на: Либия, Сирия, Иран, Русия, Венецуела (от днес).
    Лидерът на демократите в Конгреса Чарлз Шумър изпратил писмо до президента, призовавайки го да санкционира Китай заради "бездействието" му по севернокорейския проблем.

    САЩ е гръгнал да "глобява" света...

    Нередност?
  • 5
    sylvester avatar :-|
    sylvester
    • + 7

    В новоприетите санкции новината е изземането на властта на Белия дом, а не самите санкции и икономическите последици от това. Досега санкциите бяха наложени с президентски указ и можеха да бъдат свалени с такъв. Вече са под формата на закон и Тръмп не може да ги махне еднолично. Това беше целта на цялото упражнение. А самите санкции, както и досегашните, няма да променят почти нищо за Русия в икономически план.

    Нередност?
  • 6
    profesionalist avatar :-|
    profesionalist

    Ако Русия спре да саботира САЩ в ООН с техния глас ВЕТО може да бъдат премахнати санкците.Г-н Путин изглежда опитен политик и това го разбира добре.Не може да пикаеш срещу ветара и да не се намокриш.

    Нередност?
  • 7
    profesionalist avatar :-|
    profesionalist

    Нема логика да защитаваш некакви диктатори които собствения им народ ги ненавижда и иска да се освободи от тех.Да налагаш вето за да спасиш такива гадове си е чиста глупос.Печалба почти никакаква а загуби от санкци за милиарди.Кон за кокошка...

    Нередност?
Нов коментар