Адът Йемен
Вече официално най-голямата хуманитарна криза в света е придружена и от най-голямата епидемия от холера


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Дори войните имат правила, които трябва да се спазват", обяви хуманитарният координатор на ООН в Йемен Джейми Макголдрик, след като миналия петък бомбена атака уби 12 души, сред които и деца. Макголдрик обвини враждуващите сили в йеменския конфликт в "незачитане на принципа на разделение между цивилни и воюващи" след поредния атентат в провинция Саада.
Хуманитарният координатор на ООН също заяви, че в Йемен съществува пълно "пренебрежение" към човешкия живот. От началото на годината над 200 деца са сред жертвите на този конфликт, който не получава почти никакво медийно внимание напоследък.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Когато една немного позната история умишлено се разказва от средата, има голяма вероятност публиката да си направи заложените грешни изводи.
Историята на йеменската гражданска война не започва с изгонения президент Хади, нито със саудитско-американската намеса. А местната Ал Кайда и клонът на ИД - както навсякъде по света - и тук са поддържани от Саудитска Арабия.
До 90-те години Йемен е разделен на две държави – Йеменска арабска република (Северен Йемен) с преобладаващо шиитско население и ориентирана към СА и САЩ, и Народно-демократична република Йемен (Южен Йемен), преобладаващо сунитска и ориентирана към Москва и соцлагера. След разпада на СССР Западът завладява геополитическото му наследство и през 1994 г. Йемен се обединява. Начело застава президентът Але Абдала Салех. Управлението му продължава до инициираната от американците "арабска пролет" през 2011 г., когато е свален от власт. Гражданската война се изостря и през март 2015 г. от разбунтувалите се хусити е изпъден и поставеният от саудитите за президент Абд Раби Мансур Хади.
Той бяга в СА и започва да призовава САЩ и саудитите да навлязат в Йемен. Зад хуситите застава, както се очаква, Иран. Хуситите са военно крило на шиитската секта на зейдитите, които населяват севера на Йемен и са около една трета от 25-милионното население на страната.
Хуситите бързо вземат страната под свой контрол, връщат президента Салех и излизат на брега на пролива Баб ал Мандаб и на границата на източната провинция на СА, която е населена предимно с шиити и където се добива преобладаваща част от саудитския нефт. Така подкрепяното от Иран движение излиза на мегастратегически важния бряг на Червено море.
Това е отчетено като сериозна заплаха за Израел и неговите подводници, минаващи по този маршрут към Персийския залив и странната на пръв поглед симбиоза между Тел Авив и Ер Риад довежда до откритата военна агресия на водения от СА алианс срещу Йемен "по молба" на избягалия президент Хади.
Въпреки колосалния си военен бюджет, СА е нищожна военна сила, за да се конфронтира с Иран, затова САЩ скоростно заявиха, че войната в Йемен е и "тяхна война".
Гражданската война, в която затъва Йемен, се превръща в епизод от повсеместното прокси противостоене между Иран и СА. Но като катализатор на конфликта на мястото на Русия, която отдавна няма реални възможности за въздействие върху Африканския рог, все по-сериозно започва да се усеща присъствието на Китай. Военноморската му база в Джибути е първият намек, че Пекин има интереси в умиротворяването на района, което е точно обратното на интересите на САЩ.
И като се има пред вид твърдата и категорична намеса на Китай в севернокорейско-американския (вербален) конфликт, която е на път да постави страните по местата им, май Поднебесната ще поеме ролята на миротворец...
До коментар [#1] от "D-r D":
О, тук става дума за отчайващо нещастие, а Вие се упражнявате в политология! Какво значение има началото на историята, важно е какво може да се направи за тези страдащи и умиращи хора.
Да, наистина става въпрос за отчайващо нещастие.
Подобно на отчайващите нещастия, сполетели народите в Либия, в Афганистан, в Ирак, в Сирия, в Еритрея, в Палестина...
Улавяте ли повтарящият се момент?
Където се намесят САЩ и партньорите им от Персийския залив, винаги настава ад.
До коментар [#1] от " D-r D ": Благодаря!
До коментар [#5] от "ebv27510810":
Познаването на фактите препятства грешните заключения.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.