Алтернативната американска политика
Симптомът Шарлотсвил, или кои са радикалните леви и десни и защо са опасни
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"И от двете страни има ужасни хора и нормални хора." Заради тези думи след сблъсъците в Шарлотсвил, приети като легитимиране на неонацизма в САЩ, президентът Доналд Тръмп беше тежко критикуван. Но е факт, че с етикета "алтернативното дясно" (алт-райт) се обозначават редица групи, част от които нямат много общо помежду си. При "алтернативното ляво" ("Антифа"), излязло на контрапротеста в Шарлотсвил, има доста по-ясна организация и определеност на движението.
Събитията в Шарлотсвил, довели до загубата на човешки живот и до сътресения във Вашингтон, са симптом на радикализацията на лагерите в американската политика. И дори когато емоциите позатихнат, напрежението между двете движения, сблъскали се там, няма да изчезне.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Нима това е анализ, който не поддържа сляпо едната или другата страна?
Браво!
Повечето новинарски сайтове ясно дават да се разбере, кой е хубав и кой е лош, включително Капитал преди няколко дни.
С този анализ се оправят нещата.
Добър анализ
Изречението "При "алтернативното ляво" ("Антифа"), излязло на контрапротеста в Шарлотсвил, има доста по-ясна организация и определеност на движението." не е вярно.
Съставената от КОМУНИСТИ и АНАРХИСТИ КРАЙНО-ЛЯВА организация Антифа е част от т.нар. алт-лефт, което включва и умерени леви либерали, крайни third wave феминисти, културни марксисти, BLM, както и всякакви нетни реципиенти на социални помощи.
До коментар [#2] от "mkf32363974":
Това не е никакъв анализ.
Младото момче е направило опит за твърде произволно обобщение и етикиране: тези са неонацисти, а онези – анархокомунисти. Всяко обобщаване носи риск, но това се научава явно по-късно...
В анализ се дават отговори на въпроси за причините, за тенденденциите, за целите, за движещите сили и т.н. Къде видяхте тези отговори тук?
Ще ви предложа моето виждане.
Неоконите още са в ступор от абсурднната си загуба и в последните седмици направиха и невъзможното, за да превъзбудят американското общество до краен предел. Целта на т.н. мрежова война е човешкият разум. Когато заразиш достатъчно голямо количество мозъци с фанатични тези, ти блокираш разумното и можеш да насочваш действията им в каквато посока искаш. Мрежовите войни постигат подчиняването на вражеската воля без материални загуби и сновата на по почти безкръвен път, защото може да се наложи да се застрелят/прегазят двама-трима, за да се вдигне градуса на напрежение.
Психилозите твърдят, че вслушването в разумните аргументи на опонента е възможно докато емоционалността на ситуацията не надхвърли определен градус. Когато се стигне до там, разумът гуми силата си и започват да властват лозунгите. Великият Карл Гюстав Юнг назовава това състояние „колективна лудост, която се разраства до психическа епидемия“
Познанията по психология и психиатрия са в основата на модела за „цветните“ революции.
Е, неоконите смятат да си направят такава у дома.
Расизмът ще го има, докато няма образование и правила за малцинствата!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.