Как Румъния се изтегля за косата
Заплатите в Румъния растат в резултат на множество административни повишения в публичния сектор, като така стимулира икономиката, но последствията в дългосрочен план са притеснителни


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Темата накратко
- Нетните възнаграждения в Румъния са нараснали с близо 30% за последните две години в резултат на множество административни повишения на заплатите в публичния сектор.- По-високите доходи на населението се превръщат в двигател на вътрешното потребление, повеждайки със себе си и най-силния икономически ръст в Европа.
- Зад ъгъла обаче дебнат неблагоприятни последствия за стабилността на държавните финанси и развитието на страната.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Румъния направи много хитра реформа, която едновременно намали данъците и увеличи заплатите. Така те ще привлекат производители с по-висока добавена стойност.
Икономическата им политика със сигурност е много по-далновидна от нашата.
Румънците поне се опитват да изплуват от дъното, за разлика от нас европейските отличници по стабилност и фискална дисциплина. И ще успеят. И сърбите ще успеят, и македонците, и гърците, всички. Правилно вдигат заплатите, тия пари ще се влеят в икономиката чрез потреблението, съответно ще окажат лавинообразен ефект и за увеличение на заплатите в частния сектор. А държавата пак ще си ги върне чрез данъците. Естествено една част ще изтече и към чужбина, но те поне въвеждат и мерки за защита на родното производство, за разлика от нас, които сравнихме подобни мерки с "ембарго" спрямо Запада и отказахме да ги приемем...
По-високите заплати в държавния сектор ще повишат заплатите в частния и по линия на конкуренцията за работна ръка. Което пък ще намали емиграцията и дори част от заминалите ще се върнат, а това неминуемо ще доведе до засилване на конкуренцията за всяко работно място. Съответно и продуктивността на труда ще се повиши - от една страна ще се наемат по-кадърни работници поради по-големия избор, от друга ще работят по-здраво за да не бъдат заменени, от трета и бизнеса ще инвестира повече в технологии и машини за да вдигне производителността и да постигне по-висока добавена стойност, чрез която да плаща високите заплати, от четвърта много бизнесмени ще фалират и местото им ще се заеме от по-успешни такива.
Но паралелно с увеличение на заплатите следва да се върви и към намаляване броя на държавните служители.
Всичко, което се прави на непазарен принцип е ВРЕДНО за икономиката... Особено увеличение на заплати в сектор, който издържат останалите икономически субекти от реалната икономика, без нужната оптимизация в самия сектор... Но - парите са си техни - да си ги харчат както искат.
Румънците са новите гърци
Соросоидните хАнализатори са надгнали вой до небесата как така една Румъния ще вдига заплатите и ще кара техните рекламодатели да дават по една допълнителна троха !
Аман от подмазвачи, либерасти...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.