Мадрид пое контрола над Каталуня, Барселона не отстъпва

Не е ясно колко бързо и ефективно централните власти ще могат да започнат управлението над региона. Много е вероятно сепаратистите да организират стачки и бойкоти

След седмици на взаимни заплахи ситуацията в Испания се разви светкавично. Първо, каталунският парламент гласува за обявяването на независимост в петък, след което централното правителство ограничи автономията на региона, като нареди нови местни избори през декември.

Мадрид заяви, че отстраненият от поста каталунски лидер Карлес Пучдемон ще може да участва във вота. Той обаче призова за "демократична опозиция" срещу директното управление от страна на централните власти, остро осъди прекратяването на регионалната автономия и обеща да продължи "да работи за изграждането на една свободна държава". Фондовите пазари в петък игнорираха напрежението в Испания, но е ясно, че кризата вече се отразява на икономиката на региона и цялата страна. Правителството в Мадрид вече понижи очакванията си за ръста на БВП догодина.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

7 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 3
    • + 4

    Сигурно никога няма да разбера защо в Капитал за всякакви събития по света се преписва само от англосаксонски медии?
    И тъй като американските не проявяват интерес към събитията в Испания, затова остават английските. И вместо от иберийски медии, подписалата се за автор на тая компилация заимства словесни конструкции от ВВС. Те на английски може и да звучат, но в ужасния й превид на български ни се предлагат във вида: „Испания се намира в конституционна криза, след като сепаратистите в Каталуня проведоха референдум за независимост в началото на октомври, който беше обявен за незаконен от Мадрид“. В което няма и грам истина, защото от факта, че е проведен референдум, обявен преди това от Конституционния съд за противоречащ на Конституцията на Испания, изобщо не следва, че има конституционна криза.
    Естествено, много по-богата, автентична и ценна информация, разнопосочни коментари, сериозни анализи на познавачи по темата има в испанските медии. Езиковата бариера ли е проблемът да не ги срещаме тук? Едва ли, защото повечето испански медии имат и версия на английски и др. езици. Може би събитията в Капитал трябва да се осветяват по определен начин, спазвайки нечии указания?
    Днес барселонското издание El Punt Avui пише, че Карлес Пучдемон не смята да се оттегля доброволно като ръководител на автономията, поне докато не се проведат свободни избори и гражданите не решат друго. Ето линк:
    http://www.elpuntavui.cat/barcelona.html

    Карлес в последно време сменя мненията си толкова бързо, че е трудно да ги следиш. Значи ли това, че той приема насрочените от Мадрид избори на 21 декември и възнамерява да изкара мандата си дотогава, въпреки решението на Сената и правителството на Испания на основание чл. 155 от Конституцията да уволни него и правителството на автономията и да разпусне парламента й?
    Гледах една карикатура: в единия кадър Пучждемон е с дреха на хоризонтални жълти и червени райета, а в другия – на хоризонтални сиви и черни райета. Дали пък не е пророческа?

    Нередност?
  • 2
    rkb12537512 avatar :-|
    rkb12537512
    • - 4
    • + 2

    Ако каталунският народ, местната полиция и местната администрация са лоялни на сепаратистите, то Мадрид не може да наложи властта си по никакъв начин.

    Нередност?
  • 3
    vaticana avatar :-|
    vaticana
    • - 2
    • + 2


    До коментар [#2] от "
    rkb12537512
    ":

    Няма единно понятие "каталунски народ". Според социологично проучване, обявено днес, сепаратистите нямат мнозинство. Шефът на местната полиция подаде оставка, Местната администрация е уволнена. Барселона е абсолютно спокоен град. Съспенсът е само тук.

    Нередност?
  • 4
    rkb12537512 avatar :-|
    rkb12537512
    • - 3
    • + 2

    До коментар [#3] от "vaticana":

    "Каталунски народ" означава "народът на Каталуния", тоест населението на Каталуния с майчин език каталунски и местен произход. Не броим имигрантите от другите испански области първо и второ поколение и чужденците, които са около 40%, но бидейки имигранти винаги ще са по-пасивна част от населението и нема да могат да попречат на независимостта, т.е. нема да си пожертват задника за чужда кауза и да окажат сериозна съпротива, освен "спонтанните" организирани от Мадрид контрапротести с неколко дена закъснение след събитията ... Те са там да изкарват пари. Така че остави тия глупости за понятия и пр., нещата са ясни кое е каталунски народ и кое не.
    Социологическото ти проучване от днес е проведено от мадридска агенция по поръчка на мадридски вестник сред 200 човека. Истинското проучване беше на изборите преди две години и на референдума преди неколко седмици.

    Нередност?
  • 5
    beky avatar :-?
    1999
    • - 1
    • + 2


    До коментар [#4] от "
    rkb12537512
    ":

    А че на референдума агитира да се гласува "за" и партията на мароканските преселници чул ли си? Те къде са сред "народа на Каталуния"?

    Нередност?
  • 6
    rkb12537512 avatar :-|
    rkb12537512
    • - 2
    • + 2

    До коментар [#5] от "beky":

    Всеки е свободен да агитира и гласува за каквото си иска. Ако аз бех емигрант в Каталуния също щех да агитирам и гласувам за отделяне, защото уважавам вековната борба на местното население за самостоятелност, особено след като съм намерил и препитание там. Друг е въпросът ако настроенията беха 50 на 50, тогава щех да се въздържа, но не е така, всички каталунци са за независимост, а това е техната земя и те имат моралното право да определят съдбата й. На който не му харесва е свободен да си оди дома при бащино огнище в Андалусия, Кастилия и пр.
    И е смешно когато некой ги обвинява че го правят от егоизъм и за пари. Те знаят че в краткосрочен и средносрочен план ще пострадат икономически ако се отделят. Поколението им ще изгуби много, но те се жертват за бъдещето на своя народ, за каузата. Смешно е и когато обвиняват политиците им в алчност за власт и финансови придобивки, та те рискуват да бъдат арестувани и осъдени! От какъв зор ще си развалят рахата като управляващи и ще си провалят живота заради некаква си хипотетична бъдеща власт? Каква власт, те династия ли ще основават? Нали и в свободна Каталуния ще има избори, нема незаменими хора.

    Нередност?
Нов коментар