Как Tesla става водороден хибрид

Хибридните автомобили, които се задвижват едновременно с бензин и електричество, вече не са екзотика дори за българските пътища. Холандската газова компания Holthausen Group обаче е на път да доразвие тази концепция на следващо ниво, превръщайки хибридите в превозни средства с наистина нулева въглеродна емисия. Инженерите на фирмата успешно са "хакнали" може би най-известния електромобил – Tesla Model S, така че да може да се задвижва и с водород. В резултат на това максималния пробег на превозното средство е бил вдигнат от 506 км на над 1000 км.
Начинанието, наречено от създателите си Project Hesla, е самостоятелна инициатива на Holthausen Group и няма нищо общо с Tesla на Илън Мъск. Поради това се наложило холандците да закупят електромобила втора ръка и да разберат как функционира на принципа на ривърс инженеринга. Последното не било никак лесно, тъй като по техните думи Tesla Model S представлявал "голям лабиринт". В крайна сметка обаче Holthausen Group се справили и направили така, че колата да се захранва от два енергоизточника – фабрично инсталираната батерия и горивна клетка, която генерира допълнителен ток, комбинирайки водорода от добавения резервоар с атмосферния кислород.
За момента обаче въглеродният хибрид вероятно ще си остане демонстрационен прототип, най-малкото заради космическата си цена. Само конверсията е струвала на Holthausen Group $58 хил., които трябва да се прибавят към продажната цена на Model S от $80 хил.
Да отгледаш човешки органи от свински

Трансплантацията на органи е високорисково и скъпо начинание. Милиони хора по света чакат с месеци, понякога години, появата на подходящ донор, а често и не го дочакват. Дори и трансплантацията да бъде извършена навреме, винаги съществува риск органът да бъде отхвърлен от имунната ни система.
Американската биотехнологична фирма Miromatrix обаче е разработила нов метод, с който се опитва да реши последния проблем. Намерението й е да комбинира двата досега изследвани експериментални метода в тази посока – отглеждане на органи от стволови клетки и генетично модифициране на органи от прасе, така че да могат да бъдат приемани от човешкото тяло.
Новият метод се нарича decel/recel. Чрез него биоинженерите обработват органи от прасе, отстранявайки от тях всички клетки. В резултат на този процес, продължаващ от 24 до 48 часа, остава само протеиновата решетка. Тя обаче запазва оригиналната форма и структура на органа. След това учените добавят човешки стволови клетки, които самостоятелно намират своето естествено място в структурата, генерирайки нов орган за трансплантация.
Специалистите на Miromatrix са експериментирали метода с три вида клетки: от черен дроб, от кръвоносни съдове и от жлъчен канал. Използвайки метода decel/recel, до момента те успешно са пресъздали свински черен дроб, който е имплантиран на друго прасе и в момента се изследва за евентуална имунна реакция. Също така, използвайки човешки клетки, учените "отгледали" кръвоносни съдове и успешно ги присадили на прасе. Въпросните артерии и вени функционирали нормално, преди да бъдат отхвърлени от имунната система на животното приемник.
Как Tesla става водороден хибрид

0 коментара