Държавният инвестиционен фонд на Норвегия може да спре да купува акции на компании от нефтената и газовата индустрия. В писмо до норвежкото финансово министерство централната банка на страната е посъветвала Държавния глобален пенсионен фонд (GPFG) да изтегли активите си от петролни и газови компании. Според Norges Bank това би намалило рисковете за най-големия суверенен фонд от постоянен спад в цената на твърдите горива, пише в прессъобщението, разпространено на сайта на фонда.
Финансови аргументи
"Този съвет се базира изцяло на финансови аргументи и анализи на експозицията на правителството към петролни и газови акции и не се отнася към какъвто и да било бъдещ сценарий за движението на цените на петрола и природния газ, рентабилността и устойчивостта на сектора", пише в писмото си Егил Мастен, зам.-гуверньор на Норвежката централна банка.
Норвегия разчита на износа на газ и нефт за около 1/5 от брутния си вътрешен продукт (БВП). Фондът вече направи една стъпка в посока изтегляне на активите от твърдите горива, след като от 2015 г. не инвестира в компании, които изкарват повече от 30% от приходите си от дейности, свързани с въглища. Тогава това накара някои инвеститори също да се изтеглят от сектора. Според Reuters специалистите са раздвоени относно потенциалния ефект от сегашното решение за изтегляне от пазара на петролни и газови активи и няма ясни индикации дали решението на Норвегия ще повлияе дългосрочно на сектора.
Най-големият фонд и неговата тежест
GPFG е най-големият суверенен фонд в света с активи от над 8.3 трлн. норвежки крони, или 1 трлн. долара, и е изграден, за да управлява и реинвестира активите на страната, спечелени от продажбата на твърди горива. Мисията му е да "опази и изгради финансовото богатство за идните поколения".
Две трети от средствата във фонда са капиталови инвестиции, 31.6% са вложени в ценни книжа с фиксирана доходност, а 2.5% - в недвижимо имущество. Средногодишната възвращаемост на фонда от 1998 г. до третото тримесечие на 2017 г. е 6%, без да се отчитат инфлацията и административните разходи, и 4.1% - след приспадането им.
Над 9000-те компании, в които е инвестирал фондът, трябва да отговарят на изискванията му за устойчиво и екологично развитие, тъй като два от трите управляващи принципа на GPFG са интегриране на стратегии за справяне с промените в климата в бизнес операциите и по-добро управление на водните ресурси. Фондът държи около 1.5% от акциите на световните пазари и сега ще започне да продава книжа на стойност над 40 млрд. долара, включително на международни гиганти като Exxon Mobil Corp и Royal Dutch Shell Plc, пише Bloomberg. В момента нвестициите в петролния и газовия сектор представляват около 6% от активите на фонда, т.е. малко над 300 млрд. норвежки крони (36.5 млрд. долара).
Държавният инвестиционен фонд на Норвегия може да спре да купува акции на компании от нефтената и газовата индустрия. В писмо до норвежкото финансово министерство централната банка на страната е посъветвала Държавния глобален пенсионен фонд (GPFG) да изтегли активите си от петролни и газови компании. Според Norges Bank това би намалило рисковете за най-големия суверенен фонд от постоянен спад в цената на твърдите горива, пише в прессъобщението, разпространено на сайта на фонда.
6 коментара
Вече да се инвестира в петрол и газ е демоде.бъдещето е изкуствения интелект и дигиталната икономика https://www.youtube.com/watch?v=T5F38nCbUSs
И като излезе от инвестиции в нефт и газ, в какво да инвестира - в миди и скариди ли? Поредния мозък от централна банка, който от скука раздава акъл на алчни финансисти, които въпреки великата теория за диверсификация накрая докарват фондовете до фалит.
Да се обадят на Уорън Бъфет докато е още жив, като най...великият дългосрочен инвеститор но ако търсят печалба в средносрочен план с минимален риск мястото е Блек рок, а човека е Лари Финк!!! Влек рок е фонд, който управлява 4,7трилиона долара за 2016г и има средна годишна печалба от 16процента, която е една от малките в последните десет години! Лари измъкна Президента Обама от непрятният проблем, да накара републиканците да гласуват увеличението на дефицита през 2015г. за да не фалират САЩ! За доклада представен на Обама изготвен от хиляда анализатори на Блек Рок, с който бе убеден Конгреса да гласува положително американското правителство е заплатило 136 милиона долара!!! Нека норвежците инвестират в Лукойл или Газпром и да лапат мухите като българските потребители на течни горива!!!
В момента акциите са свръхнадценени съотнесени към други активи и нормално е суверенен фонд да бяга от риска.Но това не значи че петрола е бита карта ,особено с размириците в дома на Сауд ,фалита на Венецуела ,конфликтите в Либия ,Ирак ,Сирия.По правилния въпрос е какво прави фонда с облигациите по държавен дълг когато се сринат,защото акциите ще завлекат и другите финансови активи .Инфлацията не е два процента ,ако се включи процент нови пари ,нов кредит и скрити фалити за тази година отива към 15 %!
Ако идеята им е да диверсифицират приходите, обезателно трябва да се избягват компании за изкопаеми енергийни ресурси.
Опа.....