Администрацията на Доналд Тръмп е на път да отмени поредно решение на предшествениците си, като и този път етичните подбуди за това стоят под въпрос. Този път на прицел е законът за мрежова неутралност, чиято отмяна ще бъде гласувана в средата на декември, коментира вчера председателят на Федералната комисия по комуникации Аджит Пей.
Според настоящите правила доставчиците на интернет услуги нямат право да спират достъпа на потребителите до определено уеб съдържание или да упражняват контрол върху скоростта към определени сайтове срещу заплащане. Според Пей обаче законът, който практически гарантира "свободен интернет", заплашва конкурентността на интернет доставчиците.
Победител - интернет доставчиците, губещ - всички останали
Мрежовата неутралност е фундаметален принцип за начина, по който функционира интернет, а според мнозинството онлайн теоретици трябва да се възприема като основно човешко право. Не и според Пей, когото Тръмп назначи начело на комисията в началото на януари. С трима републиканци и двама демократи в нея влизането на закона в сила е почти гарантирано. Още през май комисията гласува с 2 на 1 гласа в полза на първоначалното предложение на Пей да се отмени предишното решение от мандата на Обама. Според Пей законът е "ненужен" и вреди на инвестициите на доставчиците и отварянето на нови работни места. Това не гарантира, че няма да последва оспорвана съдебна битка. Миналата година федералният апелативен съд взе решение, че високоскоростният интернет е основна потребност, а не услуга. Още преди месеци Интернет асоциацията на САЩ, в която участват Alphabet и Facebook. се обяви против отмяната на закона.
Аргументите на Белия дом
"Федералната комисия по комуникации вече няма да контролира бизнес модели и превантивно да забранява услуги и продукти, които насърчават конкурентоспособността", коментира Пей, цитиран от Reuters. Според Том Уийлър, предшественика на настоящия шеф на комисията, планираната отмяна е срамно действие "дори за тази комисия и нейните лидери".
Очаквано, най-големите интернет доставчици в САЩ - AT&T, Comcast и Verizon, защитиха промяната в закона, която би им гарантирала милиарди долари нови инвестиции и монопол на пазара.
Според Интернет асоциацията предложението на Пей представлява краят на мрежовата неутралност и отрича волята на милиони американци. "Това предложение премахва почти две десетилетия двупартийно съгласие за основите на мрежовата неутралност, която предпазва правото на американците за неограничен интернет достъп", пише още в изявлението.
3 коментара
Свободния интернет е под заплаха от това решение.всички хора трябва да имат равен достъп до интернет и да бъде без цензура. трябва борба за свободен интернет https://www.youtube.com/watch?v=MQpblEe3zqw
Това решение ще унищожи интернет!
Ако мислите по друг начин, помислете за ситуацията, в която чрез резервирани количества на газ, Овергаз бяха поставени в позиция без изход на пазара.
Същото може да се случи в интернет - блокиране на достъпа до някое съдържание с фалишиво-пазарни съображения. Представете си само колко биха били заинтересовани политиците да направят опозиционните издания да се зареждат по 5 минути на статия...
Това е пълна глупост и цензура!