Няколко балкански страни подписаха споразумения с китайски компании и банки за проекти за стотици милиони евро и част от тях веднага бяха посрещнати с критики.
Сърбия се договори с China Communications Construction Company (CCCC) за изграждането на част от магистрала между Белград и границата с Черна гора. Става дума за проектиране и строителство на 31 км между Прелина и Пожега, като почти една трета от трасето се състои от мостове и тунели. Подписването стана на срещата в Будапеща на Китай с 16 страни от Централна и Източна Европа, включително България.
Още сръбски проекти
През май сръбското правителство подписа със СССС и China Road and Bridge Corporation (CRBC) меморандум за проекта, който покрива по-голямата част от дългата 58 км магистрала на територията на Сърбия. Със CRBC е предвидено сътрудничество и за т.нар. Фрускогорски коридор - 128-километрова връзка между европейските транспортни коридори Х и IV във Войводина, припомня Seenews.com.
Съгласно друг договор - с Power Construction Corporation of China (Powerchina), ще бъде изграден 28-километров топлопровод край Нови Београд на стойност 190 млн. евро, отпуснати като кредит от Пекин. Той ще свърже местна централа и благодарение на когенерация държавната фирма Beogradske elektrane разчита да намали с 45 млн. евро годишните си разходи.
Други сръбско-китайски договори и споразумения засягат картови плащания с участието на UnionPay, подпомагане от Huawei за изграждането на електронно правителство в Сърбия и строежа от China Machinery Engineering Corporation (CMEC) на пречиствателна станция край Белград за общо 260 млн. евро
Хърватските пристанища
Хърватия планира за инвестира в инфраструктурата на адриатическите си пристанища, за да привлече китайски вносители, заяви премиерът Андрей Пленкович. Правителството в Загреб обясни, че една от основните теми на разговорите с китайците в кулоарите на форума в Будапеща е било използването на Риека, Задар, Сплит и Плоче като входни точки за китайски стоки към пазарите на ЕС.
Пленкович добави, че за 2017 г. хърватите очакват ръст от 60% на китайските туристи, а догодина да се удвои броят им спрямо 2016 г. За 2018 г. се подготвя среща в Дубровник на министрите на туризма от Китай и страните от Централна и Източна Европа.
Спорната ТЕЦ в Тузла
За голям проект на стойност 722 евро се договориха в Будапеща и представителите на Китай и Босна и Херцеговина. Това е нов 450 MW блок на ТЕЦ в Тузла, за който държавната Elektroprivreda BiH подписа споразумение с китайската Ex-Im Bank. Китайците ще отпуснат 613 млн. евро за захранваната с лигнитни въглища централа, като кредитът е за 20 години и с 5 години гратисен период.
Но сделката веднага бе критикувана от CEE Bankwatch Network с твърдения, че проектът не е готов, подписването е направено без одобрение от парламента и е изправен пред правни и процедурни предизвикателство. Освен това, смятат от базираната в Прага мрежа за защита на природата и човешките права в Централна и Източна Европа, нов блок в ТЕЦ-а ще се отрази отрицателно на климата в страната и здравето на босненците.
Докладът за ОВОС на проекта в Тузла се оспорва в съда, няма разрешение от енергийния регулатор, както и няма държавни гаранции за заема. Въпреки това от колективното босненско председателство казаха, че строителството започва в края на ноември.
Решението за Седми блок в Тузла бе взето преди година, но според босненски медии кредитни институции на ЕС са отказали да участват във финансирането му, тъй като не покривал екоизискванията на съюза.
Няколко балкански страни подписаха споразумения с китайски компании и банки за проекти за стотици милиони евро и част от тях веднага бяха посрещнати с критики.
5 коментара
Тези китайци няма ли да ни построят нещо и на нас? Някое тунелче, магистралка. Аре да не се стискат.
"За голям проект на стойност 722 евро се договориха в Будапеща и представителите на Китай и Босна и Херцеговина."
722 евро - уау, супер голям проект.
Докато бюрократичните еврофондове генерират повече корупция, отколкото икономически ползи, китайските инфра-структурни проекти имат реален дългосрочен ефект, но QUI BONO???
Къде са тези така наречени китайски инвестиции??
Аз лично такива не виждам да са се случили.
До коментар [#3] от "
uiv06356363
":
Боже, тези добри Китайци, защо само държави извън ЕС финансират? Няма ли да споделят и с нас своята уникална щедрост?
Не стига че теглиш кредит от тях, ами трябва да има и китайски изпълнител на проекта. Следователно китайски работници и 0 ефект за местната икономика. Да са живи и здрави!
Ние имаме достатъчно пари да направим и "Черно море" и "Хемус" самостоятелно, без китайска "помощ".