Западът е в стрес от забраната за внос в Китай на пластмасови отпадъци
ЕС спешно ще трябва да промени модела на преработващата си индустрия
Associated Press
©
Associated Press
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
От 1 януари 2018 г. Китай забрани вноса на отпадъци от пластмаса и други над 20 материала, подходящи за рециклиране, а това може да промени целия световен модел на преработка на годни за повторна употреба съставки. Кампанията срещу чуждестранния боклук засяга още текстилни и хартиени отпадъци.
Четете неограничено с абонамент за Капитал!
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Опа, Китай вече не ни иска боклука. Мафията ще има още един лост да изнудва обществото. Обикновено тя се занимава с тези "услуги".
До коментар [#1] от "Костадин Иванов":
Точно заради такова елеменатарно мислене "боклук" = "мафия" я има тази връзка. Това не са боклуци, това са суровини годни за повторна преработка. И разликата е точно в сепарирането и процеса на ефективна преработка.
Новината не е чак толкова "лоша". Ако се преработва в Европа:
1) Европейците ще мислят повече преди да купят стока и в зависимост от опаковката. Може да не си вземат торбичка, дори и да е безплатна ако не им е необходима.
2) Ще се създадат работни места в Европа
3) Ще се намали въглеродния отпечатък т.к. няма да се гори нефт за да се карат натам.
4) Ще се намали пластмасата в световния океан.
Ако можем да изнасяме танкери и танкери с боклук към Китай, можем да направим международен консорциум за събиране на боклука от "Голямо тихоокеанско сметище". За децата и внуците си, примерно.
Ами крайно време беше да се стресне! Забранете найлоновите торби, ограничете пластмасовите опаковки, а не гледайте къде да местите купищата отпадъци! Като в казармите от соца - “тия камъни от тука там, а ония от там тука. А те “тия” и “ония” са едни и същи!
Да, крайно време беше! Да се замислим:
- пилеем ресурси/суровини за опаковки за еднократна употреба, вместо да се измие бутилката, да си носим торбички за многократна употреба и т.н.;
- създаваме чудовищни сметища, които все някога трябва да обработим.
Всичките изделия за еднократна употреба са късогледо поведение в по-далечен план. За днешното "удобство" и "спестени разходи" създаваме огромни проблеми в бъдеще, които няма да ни се разминат или да ги реши някой друг.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход