Кейптаун е първият голям град, който може да остане без вода
Строги ограничения или сух режим от април са вариантите пред града, твърди правителството на ЮАР


Илиян Дочев

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Катастрофална суша е обхванала най-южните части на ЮАР и Кейптаун е изправен пред избор – ограничаване потреблението на вода или сух режим. Градът е изправен пред най-сериозния сух период за последните 100 години. Необичайното засушаване доведе до извънредно ниски нива на язовирите, което накара властите да определят Day Zero - денят, в който нивата на язовирите ще паднат под 13.5%, което ще наложи спиране на водоподаването. Засега тази дата е 22 април и е седмица по-рано от предвижданията - 29 април.
"Кризата не е в бъдещето, вече сме надълбоко в нея", коментира професорът в Центъра за управление на околната среда към University of the Free State в Южноафриканската република Антъни Търтън. Според него проблемът е продукт на екстремна суша, продължила повече от очакваното, и това, че водоснабдителната система в Кейптаун не е подготвена да издържи на подобни сурови климатични условия, пише Quartz.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
Сушата е резултат на глобалното затопляне, като промените на климата означават за региона по-малко дъжд и по-дълги сухи периоди. По принцип шансът такъв катаклизъм да се случи е "веднъж на хилядолетие", твърдят специалисти
Имах си хас да не е резултат от глобалното затопляне и климатичните промени...чудя се само как са го сметнали това, че се случвало веднъж на хилядолетие при положение, че там водят метеорологични наблюдения от има няма 150г?
1. Това не е вярно и могат да поканят Нено Димов да им обясни.
2. Най-много вода се хаби за тоалетните - да започнат да ползват открити общи - като в древен Рим.
3. Вместо да се къпят с вода - да се къпят с пясък под налягане.
4. Като не тече от чешмата, да си купуват бутилирана вода "Евиан."
До коментар [#2] от "Никола Йорданов":
Или пък да поканят някой от Саудитска Арабия да им покаже как се добива питейна вода от морска вода. Поне е разположен на Атлантическия океан и вода бол.
Да обезсоляват - имат и океан , имат и слънце ...
До коментар [#1] от "lustmord":
Дрън дрън
Няма общо между климата и липсата на вода в града.
Политика, както обикновено....
Ах, горките те... горките те.. одиър...
Абе то и в БГ има един дълъг списък със селища без водоснабдяване, ВИК.. и друга инфраструктура...дори в Селофия... ама журналята ни пускат преводен матриял от Ройтерс, вместо да си дигнат дто от кръчмата и да посочат с пръст местните дерибеи...
Колко удобно.. и ефтино... ефтинджос от Големия Свят..
Кликаме...
Май-юни през тези месеци е зимно време в Юар, Кейптаун.
Бъдещето на такива градове като Кейптаун е в обезсоляването на океанската вода - инвестират в солари и ветропаркове, енергия бол, а оттам до завода за вода е една крачка. Все пак говорим за най-мощната икономика на Африка, няма как парите да са проблем...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.