Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Въпросът е как хем на страни като Албания и Косово да се обещае членство в ЕС в обозримо бъдеще, хем да не се плаши общественото мнение на Запад.
- Желанието на България да бъде катализатор на промяната скоро може да се натъкне на пречки.
ЕС е пред неприятна дилема със Западните Балкани. Ситуацията в шестте страни, които се стремят да станат част от ЕС, далеч не е цветуща. Според оценката на ЕК дори най-напредналите - Сърбия и Черна гора, с които вече се водят преговори за членство, имат проблеми с базови ценности на демокрацията и върховенството на закона, в тях се вихри организирана престъпност и може да се говори за завладяна държава. Но пък ако Брюксел продължава да не им обръща внимание, ситуацията може да се влоши още повече.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Исторически конфликтна, националистическа, анти-българска, про-руска, ксенофобска Сърбия в ЕС, би било краят на този съюз. Сърбия няма място в ЕС поне още няколко генерации напред.
Що сега 10 години бе, нали всичко беше опечено за 2025?
Голата истината: не преди 2040. Евентиално.
В момента ЕС се опитва да лови риба на гола кукичка.
Малко като в Украйна преди 3 години. С тая разлика, че на Западните Балкани все пак може да им се обещае еврочленство, нещо което с Украйна беше изключено.
В статията се говори, че Сърбия и Черна Гора са “завладяни” държави от престъпността. Въпросът ми е, защо и България, която е завладяна за нас няма контрол.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.