Колко близо е 30-часовата работна седмица
Все повече работещи търсят баланс между кариера и личен живот. Това кара анализатори да смятат, че по-краткият работен ден е по-близо, отколкото очакваме
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
През 2015 г. в шведския град Гьотеборг започва експеримент. За период от две години работното време на персонала в заведение за грижа за възрастни хора е намалено от 40 на 30 часа седмично без промяна в заплащането. След края на втората година експериментът приключва. Причината - за да бъде запълнена липсата, в заведението са наети 17 допълнителни работници, което струва на общината над 1 млн. евро. В дългосрочен план обаче картинката е по-различна. По-кратката работна седмица е довела до по-малко дни болнични, а продуктивността на служителите се е увеличила значително.
Освен положителните ефекти на шестчасовия работен ден за бизнеса работодателите трябва да вземат предвид и променящите се настроения сред служителите, особено сред по-младото поколение. Прочувания показват, че балансът между личния живот и кариерата се превръща във все по-важен фактор през годините, който бизнесът на фона на липсата на работна ръка не може да продължи да пренебрегва.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Важи за развити икономики с висока трудова продуктивност. На нас скоро ще ни се наложи да приемем 50 часова работна седмица.
Който се сети пръв да го въведе, ще спечели доста добър талант! :)
Хм, според мен 40 часа седмично е оптимален вариант. За 6 часов работен ден българина както пуши, пие кафета, приказва с колегите, разглежда фейсбука, пише коментари тук ;), накрая няма да се свърши почти нищо. И няма да изплуваме никога. Повече от 40 часа пък да речем както е масовата практика в Япония е безсмислено, защото тогава дори да изкарваш повече, ти нямаш време да ги харчиш, нямаш време за семейството си и което е най - лошото: самоубиваш се! В Япония е често срещано явление защото какво вижда като перспектива човек: или бачка денонощно или става бездомник и е на улицата.Буквално. Наемите са убийствени. И то за супер малки жилища. Това живот ли е, общество ли е, какво като статистиката отчита по-висок доход от доста други държави...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.