Следващите революции на SpaceX
Какви ще са по-нататъшните стъпки на Илън Мъск в завоюването на космическото пространство


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Когато в началото на месеца SpaceX изстреля към Марс червения Tesla Roadster на милиардера Илън Мъск, компанията се вписа в историята, превръщайки се в оператор на най-мощната космическа ракета в света, използвана в момента. Вторачени в отлитащия към астероидния пояс електромобил, мнозина вероятно не си дават сметка, че Falcon Heavy е само междинна спирка в големите планове на Мъск. И че младата аерокосмическа корпорация има намерение скоро да направи още няколко революционни пробива. И то още тази година.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
"Когато в началото на месеца SpaceX изстреля към Марс червения Tesla Roadster на милиардера Илън Мъск, компанията се вписа в историята, превръщайки се в оператор на най-мощната космическа ракета в света"
Като преписвате, ставате за смях. От десет ракети винаги има една най-мощна. Което не значи, че друг не може да построи такава, нито пък, че в миналото не е имало по-мощни. И какъв оператор е Мъск на ракета, която има нула поръчки никога не е извеждала в космоса друго, освен червената му Тесла?
Може ли някой да обясни, в какво се състои технологичният пробив на Мъск? В сравенение с космическата совалка на американците, например? За маркетинговата мощ на ракетата му всички разбрахме. Но нещо по същество, моля !
До коментар [#1] от "gavrilov":
Пич злобееш безобразно без никаква основа. Факт е, че в от летящите в момента ракети, Falcon Heavy е с най-голяма товароспособност. Ракетата излетя на първият си ТЕСТОВ полет преди броени седмици, какво друго искаш да е извеждала?! А ако ти не си се подмокрил, когато 2-а бустера кацнаха едновременно, значи нещо не ти е наред.
До коментар [#1] от "
gavrilov
":
На Булсатком сателита да не Дядо Коледа с елените да го изведе на геостационарна орбита. Безразборното четене на простотии води до затъпяване, предавано по фейсбук път!
До коментар [#1] от "gavrilov":
Цената, цената да се изведе спътник с Space-X е в пъти по малка от преди. Прочети колко е струвало преди и колко сега. Дори в момента изстрелването на SpaceX струва около 80 милиона $ докато конкурентите им искат 400 милиона
До коментар [#1] от "gavrilov":
За можене, може. Вече са строени по-мощни ракети.
Само че стават само за перчене пред противник в студената война.
Толкова са скъпи, че са практически неизползваеми.
На SpaceX полетите стават все по-евтини и затова за миналата година повече от половината комерсиални полети в света бяха изпълнени от тях...
До коментар [#1] от "gavrilov":
[quote#1:"gavrilov"]в какво се състои технологичният пробив на Мъск?[/quote]
По-нататъшните стъпки на Илон Мъск ще са... лек срещу еректилна дисфункция и преждевременна еякулация..
Как иначе да покаже колко му е голем/а...
Ако не е той - Епъл, Убер, ФБ, Гугъл също работят по сходни проекти..
Ще трябва да основе компания за строеж на сателити защото при цените им, една бройка е 5-6 ПЪТИ по-скъпа от прословутия Фалкон.
Другия начин е да даде гаранция 99.99999999999% че вусеки полет ще е успешен.
И тук се намесват природните закони - трудна работа.
Космопотребителите искат 100% гаранция за успех, цената не ги вълнува особено ако са бизнесмени.
Виж ако са студенти с кубсатове, слънчеви платна и луноходи с тегло 50 кила работата е друга.
А пък и в тоя микробизнес има конкуренция - Рокетлаб имат успешен полет, а Мъск не произвежда Фалкон 1.
До коментар [#7] от "kiril petrov":
Вече си има такава компания...
Пълна глупост или умишлено лъжливо твърдение е, че цената им е 5-6 пъти по-голяма, отколкото на ракетата. Имате ли някаква информация?
Няма "космопотребители", които дори да си помислят, че е възможна 100% успеваемост. Дори за пилотираните полети се допуска нуеспех.
Изобщо, хубаво е да се чете повече, за да не дрънкат пълни глупости.
Освен, ако не Ви се плаща, за да дрънкате глупости...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.