Промяната на климата носи лоши новини за градовете на Европа, включително София
Всеки един от 571-те европейски града ще бъде засегнат от климатичните промени независимо колко сериозни са те


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Суши, наводнения и горещи вълни. Ако световните правителства се провалят в политиките си за борба с климатичните промени, до 2050-2100 г. средната годишна температура ще се повиши с 2.6 до 4.8 градуса по Целзий спрямо прединдустриалните нива. Според ново изследване заради гъстотата на населението и инфраструктурните си особености градовете ще бъдат най-силно засегнати независимо от степента на въздействие – ниска, средна и висока. И в трите анализирани сценария новините за 571-те града в Европа не са добри.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
"Проучването е поредната добавка към надигащия се куп доказателства, че климатът се изменя неконтролируемо.""
Това изречение е достатъчно да им се премери веществото под капачетата на климатичните шамани.
София не може да се справи със сериозна суша. София не може дори да се справи със презастрояването и трафика. Дали ще я има София в 22-ри век? едва ли...
От 40-е години на 20-и век досега температурите са се повишили с 0,6 градуса.И то сега градовете са много по - топли заради повечето хора и автомобилният трафик.А голяма част от измервателните станции са в градовете .Така че това е поредната затоплистки лъжа.
Да не я мислят София и водата затоплистите, София има язовир Сталин намиращ се в планината на кота 1100 м със завирен обем 655 000 000 м3 наричан се още многогодишен изравнител----
Специално за София 2 твърденията са дискусионни - за засушаването и за високите температури:
1) Прогнозите, че изменението на климата ще доведе до засушаване не само в София, но и в цяла България, се базират на климатични модели и се обсъждат публично вече над 20 години. Но климатичната статистика за тези 20 години показва, че у нас не само че валежите не намаляват, но дори има и известно малко увеличение през тези 20 години.
2) Ако се погледне климатичната статистика се вижда, че в София обикновено температурите са по-умерени в сравнение с "най-горещите" градове в България. Това дава основание да се предполага, че евентуално бъдещо затопляне на климата няма да се отрази толкова силно на София, че тя да се класира на 5-то място сред столиците в Европа.
Парадоксално е, но очакваният ефект за увеличение на климатичните амплитуди и на движението на въздушни маси може да има дори и една благоприятна последица за София - да подобри обмяната на замърсения въздух в едно затворено поле като Софийското (поне в периодите, когато няма температурна инверсия).
Поправка към коментар 5:
Началото на коментара трябва да е:
Специално за София две от твърденията са дискусионни - за засушаването и за високите температури.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.