"Газпром" започна тотална атака срещу договорите с Украйна
Компанията рискува да подкопае репутацията си пред Европа


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Газпром" обяви във вторник, че е започнал обжалване на решението на Стокхолмския арбитраж от миналата седмица, с което бяха отхвърлени повечето претенции към украинската "Нафтогаз" за доставките за украинския пазар. До края на март ще бъде подадена апелация и за решението на арбитража, засягащо транзита през Украйна към Европа.
На 1 март руснаците спряха изпълнението на споразумение, с което за пръв път от края на 2015 г. насам Украйна щеше да получи газ. Ден по-късно ръководството на "Газпром" обяви, че ще скъса всички договори с Киев. В събота украинският президент Петро Порошенко коментира, че договорите не позволяват едностранното им прекратяване.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Това е някакъв буламач от полуистини. Това е стилът на г-н Борисов. Явно е заразно и сте прихванали...
Малко факти и цифри:
Украйна демонстративно се отказа от покупката на руски газ през ноември 2015 г. и явно е разчитала да поднови импорта след очакваното решение на Стокхолмския арбитраж – минимум 4 млрд куб.м. годишно. Допреди обявяването на решението на 28 февруари явно никой в Украйна не се е съмнявал във възобновяването на доставките. С това може да се обясни решението на Нафтогаз да съкрати заявките си за внос на газ от Словакия от 1 март до 2,5 млн.куб.м. дневно, докато до края на февруари внасяше оттам 12,5 млн.куб.м. на ден.
След ноември 2015 г. Украйна купуваше газ от 12 компании – германски, френски, полски, италиански, швейцарски, британски и чешки, които всъщност й препродаваха руски газ, но по-скъпо...
В момента в газохранилищата в Украйна има по данни на ЕК около 10 млрд.куб.м, което за това време на годината е съвсем прилично количество.
Учувен съм, че не се обръща внимание на факта, че Газпром върви към "процедура за разтрогване на договорите за доставка и пренос". И ПРЕНОС! Да не се окаже, че Трансбалканският газопровод, откъдето получаваме руски газ ше пресъхне по-рано от края на 2019 г?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.