Скоростта на интернет връзката в около 19 млн. германски домакинства е около или под 10 мегабита в секунда.
Положителните новини за състоянието на германската икономика заливат новинарския поток ежедневно. През 2017 г. брутният вътрешен продукт (БВП) е нараснал с 2.2%, отбелязвайки най-бързия темп от шест години, достигнат е и най-високият бюджетен излишък в новата история на страната, заетостта е рекордно висока, сред бизнеса цари оптимизъм.
Но икономическият подем не засяга всички и поравно. Селските райони в страната са в периферията на случващотото се, притиснати от лоша инфраструктура, ограничен бюджет и обезлюдяване, а спасението на хората е в големите градове, пише Financial Times.
Растящо неравенство
Изоставането на определени зони в страната се превърна във важна тема по време на парламентарните избори миналата година, с която Германската социалдемократическа партия (ГСДП) се опита да се идентифицира. Без особен успех - ГСДП отбеляза най-ниския резултат в цялата си история, а проблемите за населението на селските райони останаха.
На фона на мощта на германските концерни трудностите пред малкия бизнес по тези места изглеждат тривиални. Една от основните пречки е инфраструктурата, и по-точно остарялата телекомуникационна система. Според данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) докато в повечето европейски държави около 50% от широколентовите връзки са оптични, в Германия процентът е малко под 2%, като селските райони са най-засегнати. Скоростта на интернет връзката в около 19 млн. германски домакинства е около или под 10 мегабита в секунда.
Освен за развитието на бизнеса в селските райони, липсата на надежден интернет е проблем и за общността като такава там. "Очакваме хората да бъдат по-дигитални и да използват определени услуги - ако не можем да им ги предоставим, ще настъпи дигитално разделение", коментира пред FT Лина Ерих от Федерацията на потребителските централи в Германия риска за допълнително разделение между населението в градовете и селата.
Лошата инфраструктура може да подсили и обезлюдяването на селските райони, смята Ерих. За да получат необходимите за поддържането на стандарта на живот услуги, все повече германци се местят към големите градове, където и заплащането е сравнително по-високо. Докато селата, предимно в източната част на страната, опустяват тенденциозно.
Спирачка е и строгата фискална политика, наложена от вече бившия министър на финансите Волфганг Шойбле, пише FT. Германия успя да отбележи бюджетен излишък четири години поред, но това силно се е отразило на селските райони. Андреас Бром е кмет на малко градче в близост до Магдебург. Когато заема поста през 2014 г., получава заповед до 2024 г. да намали дълга на града от 12 на 2 млн. евро, коментира той пред изданието. Населението на самото градче е 14 хил., а до 2025 г. се очаква да падне на 9 хил. Спестените пари имат конкретни последици - затворени болници и училища, както и по-ниско ниво на публичните услуги.
Политиците търсят решение
Проблемите на селските райони в Германия са засегнати в коалиционния договор, които ГСДП и консервативния блок на Меркел сключиха миналия месец. Двете партии се договориха да финансират с 12 млрд. евро поставянето на широколентови оптични кабели в селските райони, както и още инвестиции в други проекти.
Но погледът към изоставащите райони идва с доза закъснение. Германската крайнодясна партия Алтернатива за Германия (АзГ) успя да стане трета сила на изборите миналата година, като голяма част от електората ѝ е именно от тези части на страната. Ако партиите се провалят през следващия мандат, АзГ има потенциала да остане в германския политически живот и след 15-те си минути слава.
Скоростта на интернет връзката в около 19 млн. германски домакинства е около или под 10 мегабита в секунда.
Положителните новини за състоянието на германската икономика заливат новинарския поток ежедневно. През 2017 г. брутният вътрешен продукт (БВП) е нараснал с 2.2%, отбелязвайки най-бързия темп от шест години, достигнат е и най-високият бюджетен излишък в новата история на страната, заетостта е рекордно висока, сред бизнеса цари оптимизъм.
12 коментара
И в Германия ли? Жалко за уютните им и подредени селца и градчета.
Откъде пари за инфраструктура в селските райони, като требва да се издържа армия от милиони търтеи-имигранти от Африка и Близкия Изток? И как да задържиш младите в дълбоката провинция, като ежедневно им пълнят главите с гейско-хипстърска пропаганда и от най-ранна детска възраст си мечтаят да се преселят в големия град и да се забият в първия срещнат Старбъкс за да вдишат от гейско-либерастката култура?
...затворени болници и училища, както и по-ниско ниво на публичните услуги ще се компенсират с широколентов оптичен интернет по селата в източната част - куция дявол Шойбле направи поразии на Германия и Европа, каквито полуидиотите Дянков и Горанов взети заедно не можаха да сътворят в Бълхария, но се учеха от него.
До коментар [#2] от "qvl16557437":
Мозък, урбанизацията на населението е факт от основаването на първите свободни градове, където крепостният селянин е ставал свободен гражданин. Какви джендъри ти се привиждат в 500-годишна тенденция? Има процъфтяващи села и градчета колкото искаш на този свят, стига ти и жена ти да стигнете до работа за 30 минути с колата и децата до голямото училище - за толкова с метрото.
До коментар [#5] от "qvl16557437":
Да те цитирам ли самия тебе по-горе?
Тонът на дебатите във форума взе да напомня онзи по някогашните каруцарски кръчми около гарата. Този някогашен елитен вестник стремително си го лумпенизираха.
До коментар [#9] от "qvl16557437":
Докато реакцията на всяка критика е псувня, държавата ни няма да стигне доникъде. Неспособността на народа ни да стига до какъвто и да е консенсус е инстументална за упадъка ни.
А Циник е един от най-качествените хора тук.
Колкото до брътвежите срещу обезлюдяването на безперспективните региони - плувай срещу течението колкото искаш. Мъдростта на германците е красноречива - не вярват на празни обещания за наливането на пари в безсмислен проект.