Строежът на германската част от спорния проект "Северен поток 2" може да започне. Това стана ясно от съобщение на Федералната агенция по морско дело и хидрография (BSH), която е последната институция да се произнесе по въпроса.
Според оценката на агенцията строежът на германската отсечка няма да попречи на корабоплаването, нито ще навреди на морската среда. Операторът на проекта - дъщерното дружество на руската "Газпром" Nord Stream 2 AG, очаква одобрението и на останалите държави, в чиито териториални води ще преминат тръбите - Финландия, Швеция и Дания.
Одобрението на Германия идва на фона на нарастващо противопоставяне между Европейския съюз и Русия заради отравянето на бивш руски шпионин във Великобритания и последвалата вълна от експулсиране на руски дипломати.
Дългоочакваното "да"
"Щастливи сме, че вече разполагаме с всички необходими разрешителни за строежа на германската отсечка с обща дължина 85 километра", коментира мениджърът на проекта Йенс Ланге. Дължината на целия газопровод е 1225 километра и е с капацитет 55 млрд. куб. метра годишно, а общата стойност на проекта е близо 9.5 млрд. евро. От Nord Stream 2 AG искат да започнат с изпълнението на германската част още тази година.
Според BSH газопроводът ще допринесе за запълването на липсите на газ в Европа и ще подсили конкуренцията на пазара. От агенцията казват още, че проектът може да бъде изграден изцяло в съответствие с изискванията за защита на околната среда.
От години насам Германия подкрепя изграждането на "Северен поток 2". През 2016 г. германският министър на външните работи Зигмар Габриел беше цитиран от Кремъл как в разговор с Владимир Путин казва, че ще накара Брюксел да не се бърка в проекта. През 2014 г. Европейската комисия (ЕК) направи всичко възможно, за да спре подобния "Южен поток", който трябваше да минава през България. В сегашния случай Берлин не получи същите препоръки като София, което повдига редица въпроси относно прозрачността на взимане на решения в ЕС, както и авторитета на отделните страни членки.
Строежът на германската част от спорния проект "Северен поток 2" може да започне. Това стана ясно от съобщение на Федералната агенция по морско дело и хидрография (BSH), която е последната институция да се произнесе по въпроса.
3 коментара
Къде е Джон МакКейн?!
Драмата със Северен 2.0 е малък елемент от историческото противопоставяне на англосаксите и руснаците още от времето, когато бяха империи. Овеществяване на британската стратегия беше реализацията на двете световни войни: да се сблъскват Германия и Русия, докато се убият взаимно. За славата и богатството на Британия.
Всъщност последната война беше и последна и за Британската империя и тя се разпадна скоропостижно. Сегашната второразрядна сила Обединено кралство все още прави опити да пристъпва в твърде големите му обуща на Британската империя.
Германия (засега) брани интересите си за строителството на Северен 2.0. Разбира се, и тя като Украйна и Полша може да купува два пъти по-скъп газ: руски през интерконектори от съседни страни или втечнен от Катар, САЩ, Австралия – откъдето намери. Полша с удоволствие ще предостави незапълнения си капацитет на Швийнуйсче.
Атаките срещу Северен 2.0 няма да престанат. И ако най-мощната икономика в ЕС се огъне пред англоамериканския натиск, това ще е признание за края дори и на формалната независимост на държавите от Стария свят от САЩ. Натискът трябва да е невиждан! Спасява ни само непоносимостта между Меркел и Тръмп.
С моменталния отказа на правителството Борисов 2.0 от Южен реално си спестихме мачкане, на което нямаше да издържи не само податливия сегашен премиер, но и Стамболов да беше се вдигнал от гроба. За съпоставка вижте Турция какво изживява покрай Турски поток: то не беше сваляне на руски самолет, то не беше опит за преврат и опитк за премахване на Ердоган, то не беше убийство на руски посланик, то не беше кюрдски референдум за независимост в Ирак (подкрепен само от САЩ, Израел и Саудитска), то не беше серия инспипирани ислямистки атентати не само в Диарбакър, а в Истанбул, в Анкара.
Има ли топки Меркел? Ако има - ще има Северен 2.0. Ако няма...
Ние трябваше да се откажем от Южен Поток, защото руснаците с местните ни мафиоти искаха да ни набутат дългове за 30 години напред докато ползите щяха да отиват в джобовете пак на същите тези руски и местни мафиоти.
Ако условията по строителството и експлоатацията на Южен са същите като на Северен или поне на Турски аз бих бил ок да го строят. Само дето у нас продажниците се бяха наточили да ни сервират сметката и като не успяха бумнаха КТБ да не са капо.