В рамките на 50 години броят на сключените бракове в Европейския съюз (ЕС) е намалял с близо 50% - от 7.8 брака на 1000 души до 4.1 през 2013 г. Освен че хората се женят по-малко, го правят и на по-късен етап от живота си. Средната възраст за сключване на първи брак при мъжете в ЕС е 30 години, а при жените - около 27.
Причините това да се случва са много и важат не само за Европа, но и останалите развити държави като САЩ, Япония и Австралия например, а ефектът от това може да се види в редица сектори.
Защо получаваме по-малко сватбени покани
"Бракът вече не е първата стъпка в зрялостта, но, често, е последната". Това написа скоро професорът по обществена политика и социология към Универстиета "Джон Хопкинс" Андрю Черлин в текст за американското издание The Atlantic. През 2017 г. - две години след като САЩ легализираха еднополовите бракове, над 60% от хората, които вече са съжителствали заедно, са бракосъчетани. Това кара Черлин да смята, че за двойките бракът днес не се възприема като институтцията от едно време, а като свитеделство на постигнатите заедно успехи.
"Има културни и икономически причини за този феномен", коментира специалистът от Националния статистически институт в Италия Антонио Джолини пред Guardian. "Културните причини са, че бракът не е толкова значим от религиозна и гражданска гледна точка, защото много млади хора живеят заедно без брак", коментира Джолини.
Има и икономически препядствия. Бракът изисква финансова стабилност, която днес младите нямат. "Липсата на кредитиране и сигурност в кариерата се превърнаха в спирачки", смята Тереза Кастро–Мартин, от испанския институт CSIC. Автоматизирането на производството и неадекватността на днешната образователната система във всичките ѝ фази - от предучилищна до висше образование, е поредното препядствие по пътя на младите хора.
Антонио Джолини
И какъв е ефектът от това
По-малко бракове означава и по-малко похарчени пари. В световен мащаб сватбените услуги се оценяват като индустрия на стойност 300 млрд. долара годишно. Според доклад на консултантската IBIS World в сферата за заети над 1.2 млн. души в над 300 хил. бизнеса. По данните на компанията индустрията е отбелязала ръст със средно 4% между 2012 и 2014 г., но през 2015 г. растежът се забавя, като през 2017 г. приходите са били по-ниски спрямо предходната година. Според доклада през следващите пет години ръстът в бранша ще се ограничи до 0.3 пр. пункта годишно. Индустрията ще пострада и от новите настроения сред младоженците - около 45% от тях се ограничават с бюджет около или под 10 хил. долара, а само една трета от сватбите имат бюджет между 10 и 20 хил. долара.
За други бизнеси трендът няма толкова голям ефект. Строителството пряко усеща ефекта от спада на браковете, но може да се напасне адекватно според търсенето. В САЩ многофамилните къщи водеха пазара, но от 2009 г. насам се наблюдава бум в строителството на по-малки апартаменти и отдаването им под наем.
Въпреки че настроенията сред младите се променят бързо, културните и икономическите особености днес правят шанса браковете да се върнат към предишната си слава по-малко вероятен.
В рамките на 50 години броят на сключените бракове в Европейския съюз (ЕС) е намалял с близо 50% - от 7.8 брака на 1000 души до 4.1 през 2013 г. Освен че хората се женят по-малко, го правят и на по-късен етап от живота си. Средната възраст за сключване на първи брак при мъжете в ЕС е 30 години, а при жените - около 27.
3 коментара
Тенденцията за намаляване на браковете е глобална, отбелязано е в статията. Легализирането на еднополови бракове размива традиционната концепция за брака тъй като в огромната си част такива бракове не водят до възпроизводство и потомство, т. е. това са кухи бракове, халосни патрони. А иначе съжителството става все по-разпространена схема и в повечето случаи предоставя относително спокойствие на партньорите тъй като се избягват потенциалните юридически усложнения свързани с брака или разторгването му.
Не знам за браковете, ама тая практика жената да добавя фамилията на мъжа си с тиренца, запетайки и други препинателни знаци трябва да бъде забранена със закон - това е толкова грозно и унизително че....
С услесняването на достъпа до информация мъжете все по-ясно разбират, че бракът по същество въвежда полова дискриминация спрямо тях. Така че, няма какво друго да очаквате.