Докладът на Международния валутен фонд (МВФ) "Световна икономическа перспектива", публикуван по-рано тази седмица, носи добри новини за Мадрид и лоши за Рим. От данните става ясно, че през 2017 г. Испания е задминала Италия по брутен вътрешен продукт (БВП) на човек от населението по паритета на покупателна способност.
Докладът е окуражителен индикатор за икономическото възстановяване на Испания след кризата, но също сигнализира за стагнация в Италия. Според прогноза на МВФ през следващите пет години Мадрид ще е по-богат със 7%, докато преди десетилетие Рим водеше с 10%.
Две държави - два различни истории
Данните за изминалата година и прогнозите показват разликата в икономическото развитие на двете държави, които бяха сред най-тежко засегнатите от кризата през 2008 г. - в момента испанската икономика е една от най-бързо растящите в Европа, докато Италия драстично изостава.
"От XVI в. насам Италия и Испания се надпреварват, но сега те имат предимство", коментира Карло Маффе, професор от Университета Bocconi в Милано. "Испания се движи по по-солидна и убедителна траектория от Италия от 2011 г. насам, така че това е очаквано", обяснява той пред Financial Times.
От публикуваните прогнози на МВФ става ясно още, че до 2023 г. някои от бившите комунистически държави - като Словакия и Чехия например, също ще задминат Рим по този показател. Именно икономическата стагнация е една от причините за политическото разделение в Италия - популистките партии спечелиха доверието на избирателите с обещания за по-ниски доходи, които набраха особена популярност в южните и по-бедни части на страната.
Същите партии се брандираха и като евроскептични, умело яхвайки вълната на публичното настроение подобно на колегите си от Германия, Франция и България.
Според старшия анализатор към KBC Ливен Нопе Италия "продължава да представлява заплаха за еврозоната". Допълнителни негативни фактори са застаряващото население, изоставащата производителност и задлъжнялостта на държавата.
Но успехът на Испания не се дължи толкова на собствени заслуги, колкото на италианските провали. Макар Мадрид да бележи по-бърз темп на годишен ръст спрямо Франция, Германия и Великобритания от 2015 г. насам, испанската икономика е едва 2% по-голяма спрямо 2008 г. - по-слабо възстановяване от това в много други държави от ЕС.
"Последните резултати за испанската икономика са добри и окуражаващи, както и последните прогнози на институции като МВФ, но има много работа за вършене. Трябва да създадем работни места и работим по това", коментира министърът на икономиката на Испания Роман Есколано пред изданието.
Въпреки това позициите на Мадрид остават далеч по-добри от тези на Рим. Докато през 1997 г. Италия заемаше 18 място в класацията на МВФ за най-богата икономика по БВП на човек от населението, сега е на 33-то, а през 2023 г. очакванията са да падне до 37-мо.


1 коментар
И това дори при спадащото население на Италия...