Как ще пострада иранската икономика след изтеглянето на САЩ от ядреното споразумение
Туризмът е един от първите сектори, които ще пострадат от решението на Тръмп


Анина Сантова

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Фотографът Ехсан Тавоси решава да отвори кафене с галерия миналата година близо до централния площад на Исхафан. Благодарение на добрите отношения между Иран и Запада след подписването на ядрената сделка преди три години туризмът се разрасна. Сега обаче Тавоси е готов да затвори бизнеса, страхувайки се, че след оттеглянето на САЩ от споразумението, потокът от чуждестранни туристи ще спре. Това ще повлияе отрицателно и на скорошното икономическо възстановяване, съобщава Financail Times.
"Ще затворя следващия месец и напускам страната", споделя фотографът. Според него няма надежда за подобрение. Тази негова мисъл се споделя от целия Иран, тъй като страната я очакват трудни времена заради проблемите, породени от решението на американския президент. Споразумението стана основа за икономическата политика на правителството и за реформаторския президент Хасан Рохани.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
Че ще го закъса иранската икономика - съмнение няма, но действието със заключването на кафенето-галерия от фотографа Есхан от Исхафани и хвърлянето на ключа, трябва да се предшества от сзадължителното лучване на няколко неща:
1. Испанските нефтени компании да бъдат принудени да се оттеглят от добива и преработката на ирански нефт;
2. Фрeнската Total, бразилската Petrobras и китайската CNPC да бъдат помолени да прекратят участието си със съответно 50, 30 и 20% в разработването на 11-та фаза на най-голямото газово находище в света Южен Парс;
3. Руските Лукойл, Газпром-нефт и Зарубежнефт някак да бъдат поканени да се махнат от петролните находища Абан, Западен Пайдар, Шадетан, Раг Сафид, Чангул, Чешме Хош и Мансури;
А за да се улесни този процес на кандърдисване и предложенията да са по-убедителни, преди това трябва да се случат няколко до болка познати и многократно случвали се тук-там събития:
1. Като туристи не само в Исхафан, но най-вече в граничните с Азербайджан и Ирак размирни ирански провинции да започват масово да пристигат високи, стройни мъже без багаж, които прикриват светлите си очи зад големи слънчеви очила и говорят приличен фарси с аризонско произношение;
2. След немного като от нищото във въпросните провинции ще се появяват едни мургави брадати чалмалии с прашни пикапи с големокалибрени картечници и веещи се черни знамена, които ще се обявят за по-правоверни мюсюлмани от иранския аятоллах и ще поискат да си направят държава, ислямска държава, точно на мястото на неговата;
3. Лицензиите за ползването на Microsoft, Coca Cola и KFC неочаквано ще се прекратят, а митата върху Levis, Harley Davidson, Playboy, фъстъчено масло и бърбъна от Кентъки ще скочат до Безбог;
4. Местните яйца, картофи, говеждото и бензина ще изчезнат и ще ги има само на черния пазар срещу пълна кошница с ирански риали.
Е, защо да ходят мисис Мадлин и мистър Бил чак при Есхан от Исхафан? Ако пожелаят, холивудски екшъни с ирански сюжети могат да си гледат и у дома с пуканги от родна ГМО царевица...
Това за спада на туристите в Иран не го разбрах.
Да не би да искат да кажат, че Иран се посещава от американски туристи? От кога американците станаха туристи?
До коментар [#2] от "
gavrilov
":
В първите групи винаги се представят за туристи. После вече се официализират като пилоти на изтребители, щурмови вертолети, солдати от спецчастите, инструктори на местните борци за свобода и т.н.
До коментар [#3] от "borodino":
да де, ама говорим за Иран, не за Афганистан. В Иран според мен я има я не стотина американски туристи за миналата година. Те американците в Южна Америка ги е шубе да ходят, дето им е под носа, а вие за Иран ...
Пак питам: как ще намалеят туристите в Иран, ако американците не щат да търгуват с тях? Кои точно туристи ще престанат да ходят?
Мисля, че проблемыт е чисто терминологичен. Под "туристи" тук се рабира, че става дума за иранската диаспора в САЩ. И тези хора ще имат трудности да пътуват в Иран и да им носят долари. Та така ще западне тамошната "туристическа" индустрия.
":
До коментар [#5] от "
gavrilov
":
Проблемът не е терминологичен. И не е в няколкото хиляди живеещи в САЩ иранци, които не правят туризъм, а и дори да го правят, са толкова несъществен контингент, че въобще няма да ги хване статистиката.
Написаното от г-жа Сантова разказче за въпросния Есхан, мисля, би трябвало да се възприема като илюстрация на правилото, че туризмът е първият отрасъл, който реагира еднозначно негативно на всяка промяна към по-лошо на ситуацията в една страна/регион/град. И това е неоспорима истина.
Проблемът всъщност е, че Иран в този момент е пресечна точка на еднопосочни интереси на доскорошния хегемон и негови присъдружни и те заедно ще опитат да го направят опитно поле за тестването жив ли им е хегемонизмът. Според мен този ударен прилив на адреналин няма да даде пулс на правата му линия на монитора...
Взели сте един град и сте екстраполирали изводите от него за цялата иранска икономика. Не става така, а още има и доста неизвестни. Слабо, слабо...
До коментар [#3] от "borodino":
Това не е ли баш руската стратегия, или пак ще си играем на обвини-запада-за-всичко? Май май за пореден път ще се окаже, че двете страни играят една и съща мръсна игра и все са праведни в нечии очи..
До коментар [#8] от "
Георги Георгиев
":
Може и да е руска, но трябва да посочите примери. Докато светът я разпознава по-скоро като американска стратегия - и в Афганистан по време на съветската инвазия, и при "арабските пролети": Тунис, Египет, Либия, Сирия. Какво правят американски офицери в Донбас? Защо американските централи притоплят контактите с кюрдсите сепаратисти в Иран и движението на муджахидините? Помпео официално обяви, че се цели "смяна на режима" в Иран. Посочете основанието, с което правителствота на една държава може да сваля правителството на друга?
Режима на Иран трябва да бъде сменен с демократичен!Какви са тия избори при които главния поп казва кои могат да бъдат кандидати за президент и кои НЕ.Това са болшевишки избори без свобода.При един нов демократичен режим в Иран е възможно без война иранските кюрди да се обединят с сириските и иракските кюрди и така да се роди новата държава Кюрдистан.НО резания Доган на турция требва да бъде свален от власт защото е спирачка на този процес освен това е и диктатор.С две думи нов режим в Иран,Сирия и Турция и Кюрдистан е готов.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.